W przeddzień święta niepodległości, w Warszawskim Archiwum Akt Nowych odbyła się uroczysta prezentacja uratowanych przed zniszczeniem resztek zbiorów z tak zwanego Archiwum Belwederskiego. W prezentowanych zbiorach znalazło się wiele pamiątek po braciach Mozołowskich. Między innymi zbiory pocztówek wysyłanych z frontu I Wojny światowej przez zasłużonego później dla Polskiej Biochemii i naszego towarzystwa Włodzimierza Mozołowskiego, wówczas młodego legionisty. Prezentowane pamiątki pokazują, że Włodzimierz Mozołowski był nie tylko wybitnym biochemikiem, zasłużonym dla rozwoju tej dziedziny wiedzy w naszym kraju, ale również szczerym i skłonnym do poświeceń partitą i żołnierzem, o czym świadczy order Virtuti Militari, jaki otrzymał w roku 1921. Związki Mozołowskich ze środowiskiem legionowym były bliskie, o czym świadczy fakt, że Marszałek Piłsudski był ojcem chrzestnym syna Włodzimierza Mozołowskiego.

pocztowki moz

W zbiorach znajdują się również pamiątki po bracie Włodzimierza, Stefanie. Stefan Mozołowski, lekarz, neurolog, badacz mózgu i osobisty lekarz Józefa Piłsudskiego zginął w Charkowie jako jeden z setek zamordowanych polskich oficerów. Wcześniej to on odpowiadał za preparowanie i transport mózgu Marszałka Piłsudskiego, który ten przekazał do badań naukowych.

pilsudski mzg

Wydarzenie w Oddziale Poznańskim

W ramach programu "Nowe Horyzonty Przyrodnicze" 25 kwietnia na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, odbył się wykład kolejnego prelegenta Pana Prof. Jerzego Żołądzia. Zgodnie z przyjętym zwyczajem zamieszczamy notatkę oraz zdjęcia z wykładu.

Zmiana siedziby Biura Zarządu Głównego PTBioch.

Szanowni Państwo, zawiadamiamy, że od dnia 1 czerwca 2019, Biuro Zarządu Głównego PTBioch. mieści się w lokalu nr 6, I piętro w dawnej części hotelowej Instytutu Biologii Doświadczalnej (południowa strona budynku zwierzętarni). Adres korespondencyjny pozostaje bez zmian.