logo PTBIOCH

logo FEBS

W przeddzień święta niepodległości, w Warszawskim Archiwum Akt Nowych odbyła się uroczysta prezentacja uratowanych przed zniszczeniem resztek zbiorów z tak zwanego Archiwum Belwederskiego. W prezentowanych zbiorach znalazło się wiele pamiątek po braciach Mozołowskich. Między innymi zbiory pocztówek wysyłanych z frontu I Wojny światowej przez zasłużonego później dla Polskiej Biochemii i naszego towarzystwa Włodzimierza Mozołowskiego, wówczas młodego legionisty. Prezentowane pamiątki pokazują, że Włodzimierz Mozołowski był nie tylko wybitnym biochemikiem, zasłużonym dla rozwoju tej dziedziny wiedzy w naszym kraju, ale również szczerym i skłonnym do poświeceń partitą i żołnierzem, o czym świadczy order Virtuti Militari, jaki otrzymał w roku 1921. Związki Mozołowskich ze środowiskiem legionowym były bliskie, o czym świadczy fakt, że Marszałek Piłsudski był ojcem chrzestnym syna Włodzimierza Mozołowskiego.

pocztowki moz

W zbiorach znajdują się również pamiątki po bracie Włodzimierza, Stefanie. Stefan Mozołowski, lekarz, neurolog, badacz mózgu i osobisty lekarz Józefa Piłsudskiego zginął w Charkowie jako jeden z setek zamordowanych polskich oficerów. Wcześniej to on odpowiadał za preparowanie i transport mózgu Marszałka Piłsudskiego, który ten przekazał do badań naukowych.

pilsudski mzg

 

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Wydarzenie w O/Łódzkim - Zoom Webinar -

Wydarzenie w O/Łódzkim - Zoom Webinar - "Molekularne podłoże patofizjologii nowotworów i terapii przeciwnowotworowych cz.I "

Łódzki Oddział Polskiego Towarzystwa Biochemicznego zaprasza na kolejną sesję wykładową zatytułowaną "Molekularne podłoże patofizjologii nowotworów i terapii przeciwnowotworowych cz.I ". Webinar on-line odbędzie się 11 kwietnia 2024 r., o godz. 12:00

więcej więcej

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

SEKCJA KWASÓW NUKLEINOWYCH

SEKCJA KWASÓW NUKLEINOWYCH

Polskie Towarzystwo Biochemiczne informuje o zakończeniu kierowania Sekcją Kwasów Nukleinowych przez Profesora Jana Barciszewskiego z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Profesor Jan Barciszewski pełnił funkcję kierownika Sekcji Kwasów Nukleinowych przez kilkanaście lat. Jego...

więcej więcej