logo PTBIOCH

logo FEBS

Zachodniopomorski Nobel 2017 trafił do rąk dr hab. Izabeli Gutowskiej, prof. PUM, za wyjaśnianie biochemicznych i molekularnych podstaw mechanizmów toksycznego wpływu ksenobiotyków na organizm.

Uroczystość odbyła się na terenie Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w dniu 11 czerwca 2017 r.

Dr.Gutowska


Laureatka nagrody,
rocznik 1976, pracuje w Zakładzie Biochemii i Żywienia Człowieka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Z wykształcenia jest mgr inż. w zakresie analityki w ochronie środowiska; studiowała na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej Politechnice Szczecińskiej, a dyplom uzyskała w 2001 r. Stopień doktora nauk medycznych w zakresie biologii medycznej uzyskała w na Wydziale Lekarskim Pomorskiej Akademii Medycznej (obecnie Pomorski Uniwersytet Medyczny) w 2005 roku, a stopień doktora habilitowanego nauk o zdrowiu nadano Jej w PUM, w 2013 r. Profesorem nadzwyczajnym w PUM jest od 1 czerwca 2015 r..

Dorobek naukowy wyrażony wielkościami bibliometrycznymi przedstawia się następująco:

łączna liczba prac: 117 (w tym 75 prac z IF), łączny IF prac `= 153,746 pkt, łączna liczba punktów MNiSW = 1863 pkt. Aktywny udział w 126 konferencjach, w tym w 93 polskich i 33 zagranicznych.

Zainteresowania naukowe Laureatki szeroko rozumianą biochemią koncentrowały się od początku aktywności naukowej wokół tematyki dotyczącej metabolizmu mineralnego ludzi i zwierząt, ze szczególnym uwzględnieniem metabolizmu tkanek twardych. Duża część prowadzonych badań dotyczyła wpływu różnych czynników (cukrzyca typu I, izoflawony sojowe, melatonina) na metabolizm pierwiastków śladowych u zwierząt. Równolegle z badaniami poświęconymi metabolizmowi mineralnemu tkanek ludzkich i zwierzęcych oraz ekotoksykologii realizowała badania dotyczące kwasów tłuszczowych i ich przemian w warunkach in vitro i in vivo. Od kilku lat głównym nurtem zainteresowań Laureatki jest próba wyjaśnienia podstaw molekularnych toksycznego wpływu pierwiastków, głównie fluoru, na organizm. Badania skupiają się na metabolizmie eikozanoidów i na rozwoju procesu zapalno-proliferacyjnego w różnych tkankach. Kierowanie w latach 2008-2011 grantem badawczym (nr N N404 228935) zaowocowało opublikowaniem wyników badań w postaci pięciu artykułów, które stanowiły podstawę do wniosku o przyznanie tytułu dr habilitowanego. W ostatnim czasie badania skupiły się na szukaniu potencjalnych pokarmowych źródeł narażenia na fluor oraz na wyjaśnieniu biochemicznych mechanizmów neurotoksycznego działania tego pierwiastka.

Zrealizowała projekt: „Biochemiczne i molekularne mechanizmy neurotoksycznego działania ołowiu (Pb2+) w wybranych strukturach mózgu szczurów”. Otrzymane wyniki stały się podstawą do opracowania cyklu prac poświęconych mechanizmom neurotoksycznego działania ołowiu.

Za pracę naukową co roku od 2009 roku otrzymuje nagrody naukowe a od 2014 nagrody dydaktyczne Rektora PUM.

Projekt Nagroda - Zachodniopomorski Nobel „urodził” się z inicjatywy prof. Waldemar Tarczyński, ówczesnego prorektora Uniwersytetu Szczecińskiego.

Projekt zrealizowany został przez grupę polskich badaczy pod kierunkiem profesorów: Aleksandra Wolszczana Jana Lubińskiego (pomysłodawcy konkursu), członków Zachodniopomorskiego Klubu Liderów Nauki.

Prestiżowe wyróżnienie jest nadawane od roku 2001 w ośmiu dyscyplinach naukowych: humanistycznych, medycznych, ekonomicznych, podstawowych, technicznych, rolniczych, o morzu, a od 2008 r. – artystycznych.

W pierwszej kolejności wyróżniane są najlepsze prace o charakterze wdrożeniowym, następnie ilość publikacji w czasopismach naukowych z tzw. listy filadelfijskiej oraz prace, które powstały w uczelniach zachodniopomorskich. Autorzy prac nowatorskich oraz szefowie zespołów naukowych przy uczelniach są punktowani podwójnie.

Zgłoszenie do Zachodniopomorskiego Nobla następuje poprzez przedstawienie kandydata/kandydatów, z odpowiednim umotywowaniem, rekomendowanych przez prorektorów uczelni do spraw nauki oraz członków Zachodniopomorskiego Klubu Liderów Nauki.

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Wydarzenie w O/Łódzkim - Zoom Webinar -

Wydarzenie w O/Łódzkim - Zoom Webinar - "Molekularne podłoże patofizjologii nowotworów i terapii przeciwnowotworowych cz.II " - Webinar on-line odbędzie się 25 kwietnia 2024 r., o godz. 13:00.

Łódzki Oddział Polskiego Towarzystwa Biochemicznego zaprasza na kolejną sesję wykładową zatytułowaną " Molekularne podłoże patofizjologii nowotworów i terapii przeciwnowotworowych cz.II ". Webinar on-line odbędzie się 25 kwietnia 2024 r., o godz. 13:00

więcej więcej

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

NOWY PRZEWODNICZĄCY SEKCJI TKANKI ŁĄCZNEJ

NOWY PRZEWODNICZĄCY SEKCJI TKANKI ŁĄCZNEJ

Dr hab. n. med. Jacek Drobnik (profesor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, kierownik Zakładu Patofizjologii i Katedry Patologii Ogólnej i Doświadczalnej) został nowym Przewodniczącym Sekcji Tkanki Łącznej Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. Jacek Drobnik jest absolwentem Wydziału Lekarskiego...

więcej więcej