logo PTBIOCH

logo FEBS

 Z żalem zawiadamiamy, że w dniu 21 grudnia b.r. zmarł w Poznaniu

  Prof. dr hab. Włodzimierz Krzyżosiak  (1949 – 2017),

chemik, biolog molekularny, początkowo zawodowo związany z UAM, następnie z Instytutem Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu; kierował w Zakładem Biomedycyny Molekularnej.

W pracy naukowej zajmował się początkowo kwasami nukleinowymi, następnie zagadnieniami genetycznymi związanymi z powstawaniem chorób u człowieka – gentycznej predyspozycji do rozwoju pewnych chorób nowotworowych. Jako pierwszy odkrył w populacji polskiej nowe mutacje w genach BRCA1 i BRCA2 w raku sutka i jajnika. Odkrył nowe struktury RNA tworzone przez krótkie sekwencje powtarzające się, a także wykazał ich rolę w patogenezie niektórych dziedzicznych chorób neurologicznych (choroba Huntingtona). Badał rolę sekwencji powtarzających się w genomie i transkryptomie człowieka.

Prof. Krzyżosiak był redaktorem książki Genom człowieka. Największe wyzwanie współczesnej genetyki i medycyny molekularnej, napisanej wraz z grupą studentów w początkach ery genomowej.

Od 2004 był członkiem korespondentem PAN. Był członkiem licznych towarzystw naukowych, w tym Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka, American Society for Biochemistry and Moleculra Biology, American Association for the Advancement of Science, European Union for RNA Interference Technology.

W 2007 otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w dziedzinie nauk przyrodniczych i medycznych za odkrycie mechanizmu selektywnego wyciszania informacji genetycznej mogącej prowadzić do chorób neurodegeneracyjnych.

Świat nauki poniósł wielką, niepowetowaną stratę!

                      Wyrazy głębokiego współczucia Rodzinie Profesora, Jego Bliskim, Współpracownikom, Przyjaciołom,      wszystkim osobom odczuwającym Jego stratę,

                                                                                      składa

                                                                           Zarząd Główny i społeczność

                                                                           Polskiego Towarzystwa Biochemicznego

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Wydarzenie w O/Łódzkim - Zoom Webinar -

Wydarzenie w O/Łódzkim - Zoom Webinar - "Molekularne podłoże patofizjologii nowotworów i terapii przeciwnowotworowych cz.I "

Łódzki Oddział Polskiego Towarzystwa Biochemicznego zaprasza na kolejną sesję wykładową zatytułowaną "Molekularne podłoże patofizjologii nowotworów i terapii przeciwnowotworowych cz.I ". Webinar on-line odbędzie się 11 kwietnia 2024 r., o godz. 12:00

więcej więcej

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

SEKCJA KWASÓW NUKLEINOWYCH

SEKCJA KWASÓW NUKLEINOWYCH

Polskie Towarzystwo Biochemiczne informuje o zakończeniu kierowania Sekcją Kwasów Nukleinowych przez Profesora Jana Barciszewskiego z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Profesor Jan Barciszewski pełnił funkcję kierownika Sekcji Kwasów Nukleinowych przez kilkanaście lat. Jego...

więcej więcej