Polskie Towarzystwo Biochemiczne wydało reprint słynnego dzieła Jędrzeja Śniadeckiego

W ostatnich dniach września, z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, zgodnie z przyjętym wcześniej harmonogramem, ukazał się reprint słynnego dzieła Jędrzeja Śniadeckiego, jednej z najwybitniejszych postaci Polskiego Oświecenia pt. Teorya Jestestw Organicznych. Dzieło to, oryginalnie dwutomowe (tom I - 1804, Warszawa, tom II - 1811, Wilno) zostało wydane w jednym tomie (745 stron) na podstawie skanów znajdujących się w Bibliotece Narodowej.

Oprócz Polskiego Towarzystwa Biochemicznego współwydawcami i sponsorami wydawnictwa byli: Polska Akademia Nauk, Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN oraz Instytut Chemii Biioorganicznej PAN. Reprint ukazał się w limitowanym nakładzie 125 egzemplarzy, które zostały proporcjonalnie rozdzielone pomiędzy sponsorów.
Polskie Towarzystwo Biochemiczne dysponować będzie 35 egzemplarzami reprintu dzieła Śniadeckiego, które - zgodnie z postanowieniem Zarządu Głównego - będą wręczane laureatom nagód oraz osobom zasłużonym dla Towarzystwa.
Reprint został zaopatrzony w Notę od wydawców, której przedruk zamieszczamy poniżej.

Nota od wydawców

Jędrzej Śniadecki (1768-1838) był jednym z najznakomitszych przedstawicieli polskiego Oświecenia. W historii obojga narodów, polskiego i litewskiego, zapisał się jako światły i niezwykle zasłużony uczony - lekarz, chemik, biolog i filozof opowiadający się za uniezależnieniem nauk przyrodniczych od filozofii scholastycznej. Jego działalność naukowa i publicystyczna nawiązująca do postępowych nurtów ówczesnej nauki odegrała dużą rolę w szerzeniu oświaty i edukacji w regionie, w którym żył i pracował. Jako myśliciel wyznawał ideę współczesnego mu Hugona Kołłątaja, że „filozofia powinna być ostateczną wypadkową wszystkich umiejętności fizycznych, jako owoc największej dojrzałości rozumu ludzkiego".

Przełom wieków XVIII i XIX zaznaczył się w historii europejskiej nauki rozkwitem kilku ważnych szkół naukowych oraz ugruntowaniem koncepcji racjonalistycznych. Jędrzej Śniadecki odebrał znakomite wykształcenie w czołowych uniwersytetach europejskich, mając możność osobistego zapoznania się z wybitnymi uczonymi epoki. Po powrocie do kraju oddał się wszechstronnej działalności badawczej, publicystycznej i edukacyjnej. Przez wiele lat związany był z Uniwersytetem Wileńskim, na którym rychło zyskał sławę popularnego wykładowcy. Jednym ze słuchaczy jego wykładów z chemii, obowiązujących także na wydziale filozoficzno-humanistycznym, był Adam Mickiewicz.

Spośród wszystkich dziedzin, którymi interesował się Jędrzej Śniadecki, wyróżniała się chemia, która w jego czasach zaliczana była do nauk lekarskich. Na tym też polu oraz w dziedzinie nauk medycznych odnotował swoje największe osiągnięcia. Uważa się go za prekursora współczesnego słownictwa chemicznego. Chemii oraz fizjologii poświęcił swoje najważniejsze podręczniki i publikacje, wydatnie przyczyniając się do rozwoju tych dziedzin jak i całej nauki.

Przebywając przez większą część dorosłego życia w Wilnie oraz będąc aktywnym członkiem Warszawskiego Towarzystwa Naukowego, potrafił zachować bliskie więzi z warszawskimi kręgami intelektualnymi. Był gorącym zwolennikiem patriotycznych i postępowych idei głoszonych przez Komisję Edukacji Narodowej.
Polskie Towarzystwo Biochemiczne postanowiło uczcić pamięć o jednym z najwybitniejszych uczonych polskiego Oświecenia przez wydanie reprintu jego najsławniejszego dzieła Teoryja jestestw organicznych. Inicjatywę tę podjęła Polska Akademia Nauk wraz ze swoimi dwoma przyrodniczymi instytutami: Instytutem Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego oraz Instytutem Chemii Bioorganicznej.

Jerzy Duszyński
Prezes Polskiej Akademii Nauk
Andrzej B. Legocki
Prezes Polskiego Towarzystwa Biochemicznego