Oglądaj na YouTube

Prof.dr hab. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk

Kierownik Zakładu Biologii Molekularnej Wirusów na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

W czasie pierwszych lat pracy zajmowała się biologią molekularną bakteriofagów . Odbyła staże podoktorskie w USA w University of San Francisco i University of Utah, gdzie pracowała nad mechanizmem translacji poliowirusa. Stworzyła nowoczesne laboratorium wirusologii molekularnej na Uniwersytecie Gdańskim, w którym obiektem badań są wirusy takie jak herpeswirusy, wirus zapalenia wątroby typu C (HCV) , wirus grypy , liczne patogeny zwierzęce, bakulowirusy i adenowektory. Grupa współpracuje z wieloma ośrodkami zagranicznymi, pracując m.in. nad szczepionką przeciwko  HCV. Prof. Bieńkowska została ostatnio wybrana gospodarzem European Congress of Virology, który odbędzie się w Gdansku w 2022r. Z jej inicjatywy powstało w Gdańsku Międzynarodowe Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi. Jest autorką 52 publikacji w międzynarodowych czasopismach takich jak J. of Virology, Virology, PNAS, Oncogene, Vaccine. Pod jej kierunkiem zostało ukończone 12 doktoratów.

Wirtualny Kongres FEBS 2021

Kongres FEBS 2021 odbędzie się całkowicie w przestrzeni wirtualnej. Więcej szczegółó: https://2021.febscongress.org/