Oglądaj na YouTube

Lecture in English

Barbara Uszczynska-Ratajczak graduated from the Wroclaw University of Technology and Adam Mickiewicz University in Poznan, Poland. She obtained her PhD degree in chemical sciences at the Institute of Bioorganic Chemistry PAS. In 2013, as a postdoc, she joined the Bioinformatics and Genomics program at the Centre for Genomic Regulation in Barcelona and also became a member of the GENCODE consortium. This was the moment when she discovered her passion for long noncoding RNAs. Her major research interests focus on annotation and functional characterization of vertebrate lncRNAs, including zebrafish as a model organism. Her research contributed to the development of revolutionary new methods for full-length lncRNA annotation at high-throughput scales. Barbara has published her work in highly recognized scientific journals and received prestigious scholarships including MNiSW and L`Oreal Poland for Women in Science. Her research is funded by the National Science Centre Poland.