logo PTBIOCH

logo FEBS

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego webinaru zorganizowanego przez Polskie Towarzystwo Biochemiczne, który odbędzie się 5 listopada 2020, o godz. 13:00, na platformie ZOOM_WEBINAR.

Wykład pt. "Wszechstronność vs. specjalizacja - przypadek roślinnych transporterów ABCG" zostanie wygłoszony przez prof. dr hab. Michała Jasińskiego  z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu. Osoby zainteresowane wykładem prof. Michała Jasińskiego prosimy o rejestrację (ilość miejsc ograniczona):

https://zoom.us/webinar/register/ WN_Kx1Li5FxSFaATMKncf0AHQ

 Jednocześnie informujemy, że wykład będzie transmitowany również poprzez live streaming na portalu FACEBOOK Polskiego Towarzystwa Biochemicznego:

https://www.facebook.com/ptbioch

 

Szanowni Państwo, drodzy przyjaciele, śpieszymy powiadomić, że w obecnej sytuacji, gdy jedyną bezpieczną metodą na wysłuchanie wykładu jest form webminaru, Polskie Towarzystwo Biochemiczne postanowiło utworzyć kanał na platformie YouTube by prezentować utrwalone wystąpienia zapraszanych przez Towarzystwo wykładowców. Zachęcamy do odwiedzenia i zasubskrybowania kanału PTBioch! Odwiedź i zasubskrybuj

Polskie Towarzystwo Biochemiczne wydało reprint słynnego dzieła Jędrzeja Śniadeckiego

W ostatnich dniach września, z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, zgodnie z przyjętym wcześniej harmonogramem, ukazał się reprint słynnego dzieła Jędrzeja Śniadeckiego, jednej z najwybitniejszych postaci Polskiego Oświecenia pt. Teorya Jestestw Organicznych. Dzieło to, oryginalnie dwutomowe (tom I - 1804, Warszawa, tom II - 1811, Wilno) zostało wydane w jednym tomie (745 stron) na podstawie skanów znajdujących się w Bibliotece Narodowej.

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego webinaru zorganizowanego przez Polskie Towarzystwo Biochemiczne, który odbędzie się 15 października 2020, o godz. 13:00, na platformie ZOOM_WEBINAR.

Wykład pt. "Metody obrazowania proteaz w układach biologicznych" zostanie wygłoszony przez prof. dr hab. Marcina Drąga  z Politechniki Wrocławskiej; Instytutu Chemii Organicznej, Biochemii i Biotechnologii. Osoby zainteresowane wykładem prof. Marcina Drąga prosimy o rejestrację (ilość miejsc ograniczona):

https://zoom.us/webinar/register/ WN_AYpmW0ekQ1-ene2IFzrpJQ

 Jednocześnie informujemy, że wykład będzie transmitowany również poprzez live streaming na portalu FACEBOOK Polskiego Towarzystwa Biochemicznego:

https://www.facebook.com/ptbioch

 

Polskie Towarzystwo Biochemiczne zaprasza na Parnas Lecture, który wygłosi prof. Magda Konarska (Laboratory of RNA Biology, ReMedy oraz CeNT, Uniwersytetu Warszawskiego). 
Już dostępny jako podcast na youtube: https://www.youtube.com/watch?v=ZhcpJ8ulLEU

Miło nam poinformować, że naszeTowarzystwo uruchomiło "Nowe oblicza biochemii 2020/2021" - cykl wykładów dostępnych internetowo:

15 X Marcin Drąg (Wrocław): Metody obrazowania proteaz w układach biologicznych

5 XI Michał Jasiński (Poznań): Wszechstronność vs. specjalizacja - przypadek roślinnych transporterów ABCG.

26 XI Marcin Majka (Kraków): Komórki macierzyste - przeszłość, teraźniekjszość i przyszłość

17 XII Mariusz Więckowski (Warszawa): Mitochondria, stres oksydacyjny a rozwój niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby: złożone relacje

Wszystkie wyklady rozpoczynać się będą o  godz. 13:00 na platfrmie ZOOM-WEBINAR

Dzień 31 sierpnia b.r. byl niezwyczajnym dniem; tym dniu przed 95 laty urodzil się przyszły Profesor, Mieczysław Chorąży, 

Od rana o Jubilacie w Gliwicach pamiętali Jego Bliscy, Przyjaciele, Koledzy, Współpracownicy, Znajomi, i rzesza ludzi, którym nazwsko Mieczysław Chorąży jest znajome! Niezwykły czas!

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 13 czerwca 2020 rok zmarł w Warszawie Profesor Tadeusz Chojnacki, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk. Profesor stworzył polską szkołę badań nad lipidami, był autorem wielu pionierskich prac nad biosyntezą fosfolipidów, zajmował się ustalaniem budowy i funkcji poliprenoli roślinnego pochodzenia. Profesor wychował wiele generacji biochemików, czynnie uczestniczył w życiu komitetów naukowych oraz tworzeniu krajowej infrastruktury badawczej. Pozostaje w naszej pamięci jako prawy i niezwykle życzliwy ludziom Człowiek. Cześć Jego pamięci Prezes, Zarząd Główny oraz cała brać Polskiego Towarzystwa Biochemicznego                                  

Z wielkim smutkiem dowiedzieliśmy się, że dniu 28 maja 2020 roku odeszła od nas profesor Konstancja Nałęcz-Raczyńska-Bojanowska, Członek Honorowy Towarzystwa i wieloletni Redaktor Naczelny Acta Biochemica Polonica. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w środę 3 czerwca o godzinie 11 mszą w kościele Wizytek na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie a następnie o 12:30 pod bramą IV na Starych Powązkach.

Kongres febs, który miał sie odbyc w lipcu tego roku w Lubljanie, został oficjalnie przełożony na rok 2021. Więcej szczegółów na stronie Kongresu:
https://2020.febscongress.org/

W numerze czwartym 2019 kwartalnika Polskiej Akademii Nauk "Nuka" ukazało się wspomnienie o prof. Lechu Wojtczaku

banner strona

febs 2019

2018AdvCourseZ ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Zmarła prof. dr hab. Hanna Strzelecka-Gołaszewska

Zmarła prof. dr hab. Hanna Strzelecka-Gołaszewska

Z wielkim żalem i smutkiem informujemy, że 13 kwietnia odeszła nagle prof. Hanna Strzelecka-Gołaszewska, światowej sławy biochemik, osoba przez pół wieku współtworząca Instytut Nenckiego.

więcej więcej

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

Kanał Towarzystwa na YouTube

Kanał Towarzystwa na YouTube

Szanowni Państwo, drodzy przyjaciele, śpieszymy powiadomić, że w obecnej sytuacji, gdy jedyną bezpieczną metodą na wysłuchanie wykładu jest form webminaru, Polskie Towarzystwo Biochemiczne postanowiło utworzyć kanał na platformie YouTube by prezentować utrwalone wystąpienia zapraszanych przez...

więcej więcej