logo PTBIOCH

logo FEBS

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

Polskie Towarzystwo Biochemiczne zaprasza na Parnas Lecture, który wygłosi prof. Magda Konarska (Laboratory of RNA Biology, ReMedy oraz CeNT, Uniwersytetu Warszawskiego). 
Już dostępny jako podcast na youtube: https://www.youtube.com/watch?v=ZhcpJ8ulLEU

Dzień 31 sierpnia b.r. byl niezwyczajnym dniem; tym dniu przed 95 laty urodzil się przyszły Profesor, Mieczysław Chorąży, 

Od rana o Jubilacie w Gliwicach pamiętali Jego Bliscy, Przyjaciele, Koledzy, Współpracownicy, Znajomi, i rzesza ludzi, którym nazwsko Mieczysław Chorąży jest znajome! Niezwykły czas!

Jubilat i grono naukowców oraz pracowników Instytutu Onkologii w Gliwicach gromadzili się przed salą, a później w jej przestrzeni, w ktorej ogromny ekran monitora pozwalał, w dobie pandemii, na osobiste nie bardzo liczne i gromadne w trybie on line, przybycie gości z życzeniami, wiązankami kwiatów,  serdecznymi wspomnieniami i wzruszającymi rozmowami...

Spotkanie trwające ponad póltorej godziny przygotowała i prowadziła Pani prof. Joanna Rzeszowska.

Panie Profesorze, jak powiedział, prof. Andrzej Legocki, przezes Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, w tym Pana dniu uroczystym, trwało piękne święto polskiej i światowej biochemii. Zgromadzeni przed monitiotami komputerów byliśmy świadkami niezwykłego wydarzenia, mieliśmy honor i zaszczyt współuczestniczyć w Pana wielkim i ważnym święcie!

Nieustające życzenia pozostawania w znakomitym zdrowiu i satysfakcji z niekończącego się działania naukowego i popularyzatorskiego na rzecz nauki! 

Ad multos annos, Panie Profesorze!

 

Link do transmisji uroczystości Jubileuszowej Pana Prof. Mieczysława Chorążego:

 

 

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 13 czerwca 2020 rok zmarł w Warszawie Profesor Tadeusz Chojnacki, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk. Profesor stworzył polską szkołę badań nad lipidami, był autorem wielu pionierskich prac nad biosyntezą fosfolipidów, zajmował się ustalaniem budowy i funkcji poliprenoli roślinnego pochodzenia. Profesor wychował wiele generacji biochemików, czynnie uczestniczył w życiu komitetów naukowych oraz tworzeniu krajowej infrastruktury badawczej. Pozostaje w naszej pamięci jako prawy i niezwykle życzliwy ludziom Człowiek. Cześć Jego pamięci Prezes, Zarząd Główny oraz cała brać Polskiego Towarzystwa Biochemicznego                                  

Z wielkim smutkiem dowiedzieliśmy się, że dniu 28 maja 2020 roku odeszła od nas profesor Konstancja Nałęcz-Raczyńska-Bojanowska, Członek Honorowy Towarzystwa i wieloletni Redaktor Naczelny Acta Biochemica Polonica. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w środę 3 czerwca o godzinie 11 mszą w kościele Wizytek na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie a następnie o 12:30 pod bramą IV na Starych Powązkach.

banner strona

febs 2019

2018AdvCourseZ ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Zmarła prof. dr hab. Hanna Strzelecka-Gołaszewska

Zmarła prof. dr hab. Hanna Strzelecka-Gołaszewska

Z wielkim żalem i smutkiem informujemy, że 13 kwietnia odeszła nagle prof. Hanna Strzelecka-Gołaszewska, światowej sławy biochemik, osoba przez pół wieku współtworząca Instytut Nenckiego.

więcej więcej

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

Wykład Parnasowski on-line

Wykład Parnasowski on-line

Polskie Towarzystwo Biochemiczne zaprasza na Parnas Lecture, który wygłosi prof. Magda Konarska (Laboratory of RNA Biology, ReMedy oraz CeNT, Uniwersytetu Warszawskiego). Już dostępny jako podcast na youtube: ...

więcej więcej