W dniach 21-22 września odbędzie się międzynarodowa konferencja pt. „Magnetic nanoparticles in hyperthermia and related applications”. Organizatorami konferencji są: europejska organizacja COST, międzynarodowa akcja COST Radiomag TD1402 oraz Instytut Chemii Uniwersytetu w Białymstoku, jako partner tej akcji. Prezentacja referatów w formie ustnej oraz posterowej odbywać się będzie w budynku Instytutu Chemii w kampusie uniwersyteckim przy ulicy Ciołkowskiego 1K.
Problematyka konferencyjna zawiera się w punktach:
Formularze zgłoszenia dla uczestników jak I słuchaczy, program konferencji, informacje pod linkiem:
Trwa już nowa edycja konkursu o tytuł Popularyzatora Nauki; konkurs organizuje Serwis Nauka w Polsce i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na zgłoszenia kandydatów organizatorzy czekają do połowy października.
W konkursie organizowanym po raz trzynasty nagradzane są osoby, zespoły i instytucje, które pomagają innym lepiej zrozumieć świat i potrafią zainteresować osiągnięciami naukowymi osoby niezwiązane z nauką. Zwycięzcy otrzymają tytuł Popularyzatora Nauki oraz statuetkę.
Spośród wszystkich zgłoszeń Kapituła wybierze jednego laureata Nagrody Głównej. To najbardziej prestiżowe w konkursie wyróżnienie przyznane zostanie kandydatowi (osobie, zespołowi, instytucji albo medium), który promuje naukę wyjątkowo twórczo i skutecznie.
Nagrody zostaną też przyznane w pięciu kategoriach tematycznych: Naukowiec, Animator, Zespół, Instytucja oraz Media.
W kategorii Naukowiec o nagrodę mogą się ubiegać osoby popularyzujące naukę, posiadające co najmniej stopień naukowy doktora.
O nagrodę w kategorii Animator mogą się ubiegać osoby prowadzące indywidualną działalność popularyzatorską, nie posiadające stopni ani tytułów naukowych (np. studenci i doktoranci, pracownicy administracyjni uczelni).
Nagroda w kategorii Zespół przewidziana jest dla grup osób, które wspólnie popularyzują naukę, tworzonych np. przez naukowców, animatorów popularyzacji, koła naukowe, osoby pracujące nad wspólnymi projektami na rzecz popularyzacji, animatorów nauki w instytucjach typu muzea. W kategorii Instytucja o nagrodę mogą się ubiegać instytucje: naukowe (np. instytuty, jednostki uczelni), pozanaukowe (np. organizacje pozarządowe, centra nauki), jak i przedsiębiorstwa.
W kategorii Media nagrodę mogą zdobyć dziennikarze, zespoły redakcyjne mediów, blogerzy czy zespoły tworzące strony internetowe.
Zgodnie z Regulaminem Konkursu kandydaci do Konkursu mogą się zgłaszać sami, a w przypadku instytucji czy zespołów - za pośrednictwem swoich przedstawicieli. Kandydata do nagrody nominować może każdy (za zgodą zgłaszanego).
Zgłoszone kandydatury oceni kapituła, w której znajdą się popularyzatorzy nauki, przedstawiciele środowiska naukowego, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz portalu Nauka w Polsce. Przewodniczącym Kapituły Konkursu jest po raz kolejny prof. Michał Kleiber.
Jak co roku przy okazji konkursu redakcja portalu Nauka w Polsce przyzna pozaregulaminowe Wyróżnienie im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną. W tej kategorii zgłoszenia nie są przyjmowane; laureata wskaże redakcja.
Organizatorzy czekają na zgłoszenia konkursowe do 15 października 2017 r.
Nazwiska laureatów zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali w Warszawie.
Organizowany od 2005 r. Popularyzator Nauki jest najstarszym i najbardziej prestiżowym w Polsce konkursem, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki w przystępny sposób.
Wśród dotychczasowych laureatów konkursu są m.in.: filozof przyrody ks. prof. Michał Heller, neurobiolog prof. Jerzy Vetulani, autor telewizyjnych programów Wiktor Niedzicki, popularyzator astronomii Karol Wójcicki, a także instytucje takie jak Centrum Nauki Kopernik, Polska Akademia Dzieci czy Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego.
Więcej informacji nt. konkursu znajduje się na stronie: naukawpolsce.pap.pl.
Formularz zgłoszeniowy dostępny jest pod adresem http://www.pap.pl/popularyzator-nauki/
Narodowy Kongres Nauki odbędzie się w Krakowie w dniach 19-20 września 2017 r. Kongres jest postrzegany w dziejach polskiej nauki i szkolnictwa wyższego jako wyjątkowe wydarzenie w kraju. Celem naczelnym Kongresu jest określenie takich fundamentów na dziesiątki lat rozwoju nauki w Polsce i polskich uczelni, aby polscy uczeni mogli rywalizować z najlepszymi, a studenci otrzymać wykształcenie nie gorsze niż gdziekolwiek indziej w Europie.
19 września Jarosław Gowin – Wicepremier oraz Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego – przedstawi projekt Ustawy 2.0, które przez kolejne dwa dni obrad projekt będzie dogłębnie dyskutowany przez półtora tysiąca ludzi nauki z całej Polski. Ustawa 2.0 obejmie całość problematyki, którą dziś regulują cztery ustawy: Prawo o szkolnictwie wyższym, Ustawa o stopniach i tytule naukowym, Ustawa o zasadach finansowania nauki i Ustawa o kredytach i pożyczkach studenckich. Podczas obrad Kongresu odbędą się debaty o stanie polskiej nauki i perspektywach na przyszłość.
Formularz rejestracyjny i program ramowy: http://www.nauka.gov.pl/narodowy-kongres-nauki/. A także w: https://nkn.gov.pl
Kongres będzie zwieńczeniem serii dziewięciu konferencji programowych Narodowego Kongresu Narodowego, które od października 2016 odbywały się w całej Polsce i wielu innych debat, oraz konsultacji ze wszystkimi ciałami przedstawicielskimi działającymi w obrębie nauki i szkolnictwa wyższego. Bacząc na dotychczasowe programowo poważne prace przedkongresowe można powiedzieć, że projekt Ustawy 2.0 wspólnie z ekspertami ministerstwa stworzyli przedstawiciele szeroko pojętego świata nauki; w bezprecedensowym konsultacjach uczestniczyły tysiące badaczy, wykładowców, doktorantów, studentów i pracowników administracji polskich uczelni i instytutów badawczych.
Wrześniowy Kongres wspólnie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego organizować będzie Krakowskie Środowisko Akademickie.
Temat XV edycji konkursu na finansowanie projektów badawczych ze środków Naukowej Fundacji Polpharmy został sformułowany w brzmieniu: Testy diagnostyczne i metody oznaczania biomarkerów w medycynie i farmacji.
O grant mogli się ubiegać młodzi – przed 35 r.ż. - naukowcy posiadający minimum stopień naukowy doktora nauk. Do konkursu zostało zgłoszonych 16 wniosków projektów badawczych; decyzją Rady Naukowej Fundacji 14 z nich zostało skierowanych do recenzji.
Rada, po zapoznaniu się z recenzjami projektów oraz na podstawie oceny własnej obejmującej dotychczasowy dorobek autora, oryginalność i innowacyjność projektu, przygotowała listę rankingową wniosków i przedstawiła ją do akceptacji zarządowi Fundacji. Ten zdecydował, że granty otrzymają autorzy prac zajmujący trzy pierwsze miejsca na liście rankingowej wniosków. Wartość przyznanych grantów to w sumie 1 373 100 zł. Uroczyste wręczenie grantów odbyło się 29 czerwca br..
Zwycięzcy XV. edycji Konkursu Polpharmy zostały:
Dr n. med. Agata Pastorczak z Kliniki Pediatrii Onkologii, Hematologii i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi za badanie pt.: „Kariotypowanie molekularne przy pomocy macierzy zmienności pojedynczego nukleotydu (SNP array) jako narzędzie całogenomowej identyfikacji abberacji w ostrej białaczce limfoblastycznej (ALL)”.
Dr n. med. Joanna Bogusławska z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, Zakładu Biochemii i Biologii Molekularnej w Warszawie za badanie pt. „Cząsteczki mikroRNA pośredniczące w działaniu TGF-β1 w raku nerki: poszukiwanie nowych potencjalnych markerów nowotworzenia i celów terapeutycznych”.
Dr n. med. Marta Michalska-Kasiczak z Zakładu Zaburzeń Endokrynnych i Metabolizmu Kostnego, Katedry Endokrynologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi za badanie pt. „
Dotychczas Fundacja finansowała badania o charakterze podstawowym. Tematyka XV. edycji Konkursu była wynikiem decyzji Rady Naukowej i zarządu Fundacji o wspieraniu projektów bliższych działaniom aplikacyjnym.
W dotychczas realizowanych piętnastu edycjach Konkursu wpłynęło 650 wniosków projektów badawczych, a 68 zespołów badawczych z ośrodków akademickich jak i instytutów otrzymało granty. Łączna wartość grantów przekroczyła kwotę 19 mln zł. Spośród finansowanych przez Polpharmę projektów 56 zostało zakończonych.
Dyrektor Centrum Onkologii — Instytutu, Oddział w Gliwicach i zarazem Prezes Polskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej, prof. dr hab. n. med. Krzysztof Składowski zaprasza do udziału w konferencji z okazji 70-lecia Centrum Onkologii — Instytutu w Gliwicach, która odbędzie się w dniach 26–28 października 2017 roku. Ta wyjątkowa Konferencja odbywać się będzie pod zawołaniem „Postępy onkologii gliwickiej w świetle osiągnięć międzynarodowych”.
Niemal jednoczasowo, Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej w Katowicach zaprasza do udziału w VI Konferencji Katowickiego Oddziału PTDL, p.n. „Postępy medycyny laboratoryjnej – diagnostyka laboratoryjna w onkologii”. Konferencję zaplanowano na dni 26–27 października 2017 roku w Gliwicach.
Miejscem obrad obu wydarzeń będzie Centrum Edukacji i Biznesu "Nowe Gliwice" - GAPR sp. z o.o.
Bojkowska 37, 44-100 Gliwice
Wszyscy uczestnicy konferencji otrzymają Punkty edukacyjne oraz Certyfikaty uczestnictwa,
Szczegóły programowe, pobytowe, możliwość zarejestrowania się, przekazania streszczenia pracy znajdują się pod adresem: http://www.ptro.viamedica.pl
Konferencja 9th MITOCHONDRION 2021 on-line Zapraszamy do wzięcoia udziału w Konferencji “9th MITOCHONDRION 2021 on-line”. Odbędzie się ona 27 stycznia 2021 na platformie ZOOM WEBINAR. Konferencja odbędzie się w języku angielskim. Termin na nadsyłanie streszczeń do krótkich prezentaji ustnych mija...