logo PTBIOCH

logo FEBS

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

XXXIV Konferencja Naukowa ROŚLINY OLEISTE – POSTĘPY W GENETYCE, HODOWLI, TECHNOLOGII I ANALITYCE LIPIDÓW jest organizowana w dniach 10-11 kwietnia 2018 r. przez Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowy Instytut Badawczy, Oddział w Poznaniu oraz Zakład Chemii Żywności i Analizy Instrumentalnej ITŻPR Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczy w Poznaniu.

Obrady odbędą się w Centrum Kongresowym IOR w Poznaniu, ul. Węgorka 20a.

Informacje szczegółowe: http://skylark.up.poznan.pl/events/ro%C5%9Bliny-oleiste-%E2%80%93-post%C4%99py-w-genetyce-hodowli-technologii-i-analityce-lipid%C3%B3w

Cykl popularnonaukowych wykładów w ramach obchodzonego na całym świecie Tygodnia Mózgu odbędzie się w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w dniach 12-18 marca b.r. Wydarzenie naukowe dedykowane jest pamięci prof. Jerzego Vetualniego, znakomitego psychofarmakologa, neurobiologa i biochemika.

Program Tygodnia Mózgu 2018:

  • 12 marca: prof. dr hab. Ryszard Tadeusiewicz (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie) - „Co modelowanie neurocybernetyczne i symulacja komputerowa mogą wnieść do wiedzy o mózgu”
  • 13 marca: prof. dr hab. Jan Barciszewski (Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu) - „Diagnoza i leczenie guzów mózgu”
  • 14 marca: prof. dr hab. Dominika Dudek (Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum) - „Zaburzenia afektywne dwubiegunowe - choroba ludzi kreatywnych”
  • 15 marca: dr Paweł Boguszewski (Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie) - „Naukobzdury i pseudomedycyna”
  • 16 marca: prof. dr hab. Irena Nalepa (Instytut Farmakologii PAN w Krakowie) - „Stres, depresja, leki przeciwdepresyjne a plastyczność neuronalna”
  • 17 marca: prof. dr hab. Elżbieta Pyza (Uniwersytet Jagielloński) - „Mechanizm okołodobowego zegara biologicznego - Nagroda Nobla 2017”
  • 18 marca: dr hab. Janusz Rybakowski (Uniwersytet Medyczny w Poznaniu) - „Choroby psychiczne w świetle teorii ewolucji”

Wszystkie wykłady odbędą się w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Krupniczej 33 (godz. 17.00).

http://www.uj.edu.pl/kalendarz/-/journal_content/56_INSTANCE_5De61CKaqzOl/10172/138722774

Organizatorzy z Pomorskiego Uniwersytetu Meycznego serdecznie zapraszają zainteresowanych do udziału w Konferencji Naukowo-Szkoleniowej "Postępy w diagnostyce chorób autoimmunologicznych. Współwystępowanie chorób autoimmunizacyjnych - spojrzenie interdyscyplinarne". Spotkanie odbędzie się 10 marca 2018 r. w auli Rektoratu PUM w Szczecinie przy ul. Rybackiej 1, w godzinach 10.00 - 15.00.

Szczegóły dotyczące wydarzenia wraz z formularzem zgłoszeniowym są dostępne na stronie konferencji http://konferencja.szczecin.pl/

Biochemik, prof. Michał Woźniak z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – członek Polskiego Towarzystwa Biochemicznego - oraz socjolog i historyk prof. Cezary Obracht-Prondzyński z Uniwersytetu Gdańskiego zostali laureatami nagrody im. Jana Heweliusza za rok 2017, tzw. gdańskiego Nobla.

Prof. Michał Woźniak otrzymał nagrodę w kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych "za wybitne osiągnięcia naukowe dotyczące molekularnego mechanizmu sygnalizacji stresu oksydacyjnego". Laudację wygłosił prof. Janusz Limon. Prof. Michał Woźniak mówił podczas uroczystości, że jeszcze jako student zdecydował się zostać tzw. teoretykiem. Zrezygnował z pracy lekarza na rzecz nauk podstawowych, w jego przypadku biochemii, a później – chemii medycznej. Obecnie profesor zajmuje się "zagadnieniem inhibicji białkowych jako strategii przeciwko chorobom zakaźnym i bioterroryzmowi". Wcześniej prowadził badania związane z rakiem, w tym autoeliminacją komórek mięsaka kościopochodnego czy działaniem witaminy D3 hamującym wzrost komórek nowotworowych skóry. Laureat, profesor nauk medycznych i nauczyciel akademicki, zawodowo jest związany z Akademią Medyczną w Gdańsku, obecnie Gdańskim Uniwersytetem Medycznym. Od 1999 roku kieruje Katedrą i Zakładem Chemii Medycznej. Naukowo specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu biochemii. Zajmuje się m.in. badaniami dotyczącymi mechanizmów reakcji wolnorodnikowych w mechanizmie powstawania (patogenezie) chorób i procesach zaprogramowanej i martwiczej śmierci komórek nowotworowych. Opublikował ok. 230 artykułów naukowych. Prof. Michał Woźniak od lat należy do Towarzystwa Biochemicznego; przewodniczył Oddziałowi PTBioch w Gdańsku, organizował lub współorganizował Zjazdy PTBioch, był przez kilka kadencji aktywnym członkiem Zarządu Głównego.

Prof. Cezary Obracht-Prondzyński, znany popularyzator kultury kaszubskiej i wiedzy o Kaszubach, otrzymał nagrodę w kategorii nauk humanistycznych i społecznych "za wybitne osiągnięcia w badaniach kultury Kaszub i Pomorza".

Nagrody im. Jana Heweliusza, najważniejsze naukowe wyróżnienia przyznawane przez miasto już po raz trzydziesty wręczono w niedzielę w Ratuszu Głównego Miasta. Uroczystość odbyła się w 407. rocznicę urodzin wybitnego gdańskiego astronoma Jana Heweliusza. Dotychczas nagrodzono 45 wybitnych naukowców , m. in. pisarz prof. Stefan Chwin oraz lekarz i naukowiec prof. Krzysztof Narkiewicz.

Nagroda naukowa miasta Gdańska im. Jana Heweliusza została ustanowiona w 1987 r. Przez pierwsze kilkanaście lat wyróżnienie przyznawano wyłącznie w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych. Od 2001 r. przyznaje się je także w dziedzinie nauk humanistycznych, a w 2013 r. kategorię tą poszerzono o nauki społeczne.

 

Panie Profesorze, Michale! Gratulacje i słowa serdeczności!

(na podstawie inf. PAP)

 

Pan Profesor Zygmunt Machoy na styczniowym posiedzeniu Senatu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie otrzymał podziękowania za 66 - letnią pracę naukową i dydaktyczną na rzecz Pomorskiej Akademii Medycznej i (po zmianie nazwy Uczelni) Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Zawodową i naukową sylwetkę Profesora przedstawił prof. dr hab. Bogusław Machaliński, rektor PUM (wychowanek Profesora) gratulując nestorowi Uczelni wspaniałych sukcesów i wychowania grona znakomitych następców, lekarzy i naukowców. Istotnie, prof. Machoy jest wychowawcą przynajmniej dziesięciorga profesorów i doktorów habilitowanych.

Prof. dr hab. n. chem. Zygmunt Machoy, doktor honoris causa PAM, pracuje w uczelni od 1951 roku. Jest absolwentem Wydziału Chemii na Uniwersytecie Poznańskim. W latach 1981-84 był prodziekanem a w latach 1984-1987 dziekanem Wydziału Lekarskiego. Przez wiele kierował Zakładem Chemii Fizjologicznej przekształconym później w Katedrę Biochemii i Chemii oraz Studium Doktoranckim PAM. Zapisał się jako twórca historii kształcenia kadr medycznych w Szczecinie; pierwszy wprowadził egzamin testowy.

Prof. Zygmunt Machoy stworzył "Polską Szkołę Fluorową" poprzez rozbudowanie warsztatu analitycznego, umożliwiającego badanie fluoru w różnych aspektach w organizmach żywych, i  w odniesieniu do środowiska, wreszcie przez  budowę potężnego zespołu naukowego współpracującego z różnymi ośrodkami naukowymi w kraju i poza nim.  

Profesor Zygmunt Machoy należał w 1961 r. do grona członków - założycieli Oddziału PTBioch w Szczecinie,  kilkakroć, od 1968 rok  przewodniczył Oddziałowi, czterokrotnie organizował  lub współorganizował  Zjazdy krajowe Towarzystwa, oraz 10 Sympozjów "Metabolizm Fluoru".  Pracował także w Zarządzie Głównym PTBioch. Od roku 1995 jest Honorowym Członkiem Polskiego Towarzystwa Biochemicznego.

Serdeczne gratulacje, Panie Profesorze!

Podkategorie

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Wydarzenie w O/Łódzkim - Zoom Webinar -

Wydarzenie w O/Łódzkim - Zoom Webinar - "Molekularne podłoże patofizjologii nowotworów i terapii przeciwnowotworowych cz.II " - Webinar on-line odbędzie się 25 kwietnia 2024 r., o godz. 13:00.

Łódzki Oddział Polskiego Towarzystwa Biochemicznego zaprasza na kolejną sesję wykładową zatytułowaną " Molekularne podłoże patofizjologii nowotworów i terapii przeciwnowotworowych cz.II ". Webinar on-line odbędzie się 25 kwietnia 2024 r., o godz. 13:00

więcej więcej

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

NOWY PRZEWODNICZĄCY SEKCJI TKANKI ŁĄCZNEJ

NOWY PRZEWODNICZĄCY SEKCJI TKANKI ŁĄCZNEJ

Dr hab. n. med. Jacek Drobnik (profesor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, kierownik Zakładu Patofizjologii i Katedry Patologii Ogólnej i Doświadczalnej) został nowym Przewodniczącym Sekcji Tkanki Łącznej Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. Jacek Drobnik jest absolwentem Wydziału Lekarskiego...

więcej więcej