logo PTBIOCH

logo FEBS

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Prof. Janusz Bujnicki - członek Polskiego Towarzystwa Biochemicznego - został wybrany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego do reprezentowania Polski w strukturach Europejskiego Forum Doradców Naukowych. Prof. Bujnicki został również powołany na drugą dwuletnią kadencję jako członek elitarnego grona siedmiu naukowców doradzających Komisji Europejskiej w ramach Grupy Wysokiego Szczebla Mechanizmu Doradztwa Naukowego (ang. High Level Group of the Scientific Advice Mechanism, HLG SAM).

Serdeczne gratulacje, Panie Profesorze!

 

 

Klub Stypendystów Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej po raz trzynasty ogłasza konkurs o Nagrodę im. Artura Rojszczaka.

Nagroda im. Artura Rojszczaka jest indywidualną nagrodą pieniężną (5000 zł) przyznawaną młodym doktorom, którzy obronili pracę doktorską w ciągu ostatnich pięciu lat od złożenia wniosku.

Kandydatów do Nagrody mają prawo zgłaszać członkowie Klubu na podstawie informacji własnych i przekazanych im przez środowisko naukowe.

Termin składania wniosków przez członków Klubu 31 stycznia 2018 roku.

Regulamin Nagrody, informacje o członkach Klubu, z którymi można kontaktować się w sprawie proponowanych kandydatów, oraz informacje o dotychczasowych laureatach Nagrody dostępne są na stronie internetowej Klubu: www.klub-fnp.pl.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej wraz z amerykańskim stowarzyszeniem naukowym AAAS zapraszają do trzeciego konkursu o Polsko-Amerykańską Nagrodę Naukową.

Kandydaci do nagrody mogą być zgłaszani przez wszystkich członków polskiego i amerykańskiego środowiska naukowego. W konkursie dopuszczane są również autonominacje.

Wysokość nagrody wynosi równowartość 5 000 USD dla każdego z laureatów.

Termin zgłaszania kandydatów do 31 grudnia 2018 roku.

Więcej informacji o konkursie na stronie:

https://www.fnp.org.pl/oferta/polsko-amerykanska-nagroda-naukowa/

 

 Źródłami depresji są złożone i słabo poznane procesy chemiczne zachodzące w mózgu między neuronami. Jeden z nich zbadali i opisali naukowcy Instytutu Nenckiego w Warszawie. Zdobytą wiedzę będzie można wykorzystać m.in. w poszukiwaniu nowych leków antydepresyjnych.

O wielu ludzkich zachowaniach, takich jak uzależnienia czy skłonność do depresji, decydują skomplikowane procesy fizyko-chemiczne zachodzące w różnych strukturach mózgu. Istotne znaczenie mają tu zwłaszcza mechanizmy działające w synapsach - a więc w miejscach, w których neurony przekazują sobie sygnały.

Naukowcy z tego właśnie Instytutu we współpracy z University College of London, German Center for Neurodegenerative Diseases i Hannover Medical School po raz pierwszy opisali całą nową ścieżkę sygnałową związaną z 5-HT7R , jednym z receptorów występujących na kolcach dendrytycznych w obrębie synaps. Według prof. Jakuba Włodarczyka, kierującego Pracownią Biofizyki Komórki Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN, znając tę ścieżkę można zacząć myśleć na przykład o nowych sposobach chemicznego kontrolowania pewnych przypadków depresji.

Instytut poinformował, że badania po stronie polskiej sfinansowano z grantów HARMONIA Narodowego Centrum Nauki i TANGO Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Pozwoliły one ustalić, że gdy neuroprzekaźnik aktywuje receptor 5-HT7R, dochodzi do przemodelowania macierzy zewnątrzkomórkowej. Po raz pierwszy wykazano, że receptor 5-HT7R tworzy w mózgu kompleksy z białkiem CD44, i że CD44 może być cięte przez enzym wydzielany przez pobudzony receptor: metaloproteazę MMP9. W wyniku cięcia aktywacji ulega kolejne białko, Cdc42. I to właśnie ono poprzez wpływ na cytoszkielet aktynowy przyczynia się do wzrostu kolców dendrytycznych. Udowodniono także, że kolce powiększone w wyniku działania opisanej ścieżki sygnałowej są rzeczywiście funkcjonalne.

Część eksperymentalną związaną z doświadczeniami na zwierzętach pozbawionych receptora 5-HT7R wykonała dr Monika Bijata podczas stażu badawczego w laboratorium prof. Evgenija Ponimaskina z Hannover Medical School.

Wyniki opublikowano w artykule “Synaptic Remodeling Depends on Signaling between Serotonin Receptors and the Extracellular Matrix” w czasopiśmie „Cell Reports" 2017, 19;9:1767-1782; http://dx.doi.org/10.1016/j.celrep.2017.05.023

Redakcja dodatkowo podkreśliła rangę publikacji, zamieszczając na okładce nawiązującą do niej grafikę.

Wg komunikatu Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN w Warszawie.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie szczegółowych kryteriów i trybu przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na naukę w ramach Programu „Diamentowy Grant” ogłosił konkurs na finansowanie projektów badawczych w ramach VII edycji Programu..

Celem konkursu jest wsparcie wybitnie uzdolnionych studentów lub absolwentów prowadzących pod kierunkiem opiekuna naukowego badania naukowe o wysokim stopniu zaawansowania, tak aby dać im możliwość skrócenia ścieżki kariery naukowej. W ramach programu środki finansowe przeznaczone są na finansowanie badań naukowych prowadzonych przez wybitnie uzdolnionych studentów lub absolwentów, wskazanych w projekcie badawczym.

O przyznanie środków finansowych w ramach programu może ubiegać się jednostka naukowa posiadająca kategorię naukową A+, A lub B, w której wybitnie uzdolniona osoba będzie realizować badania naukowe w ramach programu „Diamentowy Grant” i – w przypadku studentów – będzie kontynuować naukę.

  • Wsparciem mogą być objęci wybitnie uzdolnieni: studenci jednolitych studiów magisterskich lub odpowiednich, którzy ukończyli trzeci rok studiów w roku ogłoszenia konkursu i kontynuują naukę, a w przypadku jednolitych studiów magisterskich trwających 6 lat – studenci, którzy ukończyli czwarty rok studiów w roku ogłoszenia konkursu i kontynuują naukę;
  • absolwenci studiów pierwszego stopnia, którzy otrzymali tytuł zawodowy licencjata lub inżyniera albo równorzędny w roku ogłoszenia konkursu.

Osoby ubiegające się o finansowanie nie posiadają tytułu zawodowego magistra lub jego odpowiednika; nie są laureatami poprzednich edycji konkursu w ramach programu „Diamentowy Grant”; posiadają udokumentowaną znajomość co najmniej jednego języka obcego na poziomie nie niższym niż B2 zgodnie z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego; prowadzą zaawansowane badania naukowe i posiadają osiągnięcia naukowe.

W programie mogą uczestniczyć również polscy studenci/absolwenci, którzy odbyli studia pierwszego stopnia w jednostkach zagranicznych. Środki finansowe NA REALIZACJE PROJEKTU BADAWCZEGO przyznaje się na podstawie wniosku sporządzanego W FORMIE ELEKTRONICZNEJ wg wzoru dostępnego na stronie osf.opi.org.pl; wniosek składa kierownik jednostki naukowej

Szczegółowe informacje o zasadach składania wniosków pod adresem: http://www.nauka.gov.pl/komunikaty/ogloszenie-vii-edycji-konkursu-w-ramach-program

 

 

 

Podkategorie

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Wydarzenie w O/Łódzkim - Zoom Webinar -

Wydarzenie w O/Łódzkim - Zoom Webinar - "Molekularne podłoże patofizjologii nowotworów i terapii przeciwnowotworowych cz.II " - Webinar on-line odbędzie się 25 kwietnia 2024 r., o godz. 13:00.

Łódzki Oddział Polskiego Towarzystwa Biochemicznego zaprasza na kolejną sesję wykładową zatytułowaną " Molekularne podłoże patofizjologii nowotworów i terapii przeciwnowotworowych cz.II ". Webinar on-line odbędzie się 25 kwietnia 2024 r., o godz. 13:00

więcej więcej

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

NOWY PRZEWODNICZĄCY SEKCJI TKANKI ŁĄCZNEJ

NOWY PRZEWODNICZĄCY SEKCJI TKANKI ŁĄCZNEJ

Dr hab. n. med. Jacek Drobnik (profesor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, kierownik Zakładu Patofizjologii i Katedry Patologii Ogólnej i Doświadczalnej) został nowym Przewodniczącym Sekcji Tkanki Łącznej Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. Jacek Drobnik jest absolwentem Wydziału Lekarskiego...

więcej więcej