logo PTBIOCH

logo FEBS

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Narodowy Kongres Nauki odbędzie się w Krakowie w dniach 19-20 września 2017 r. Kongres jest postrzegany w dziejach polskiej nauki i szkolnictwa wyższego jako wyjątkowe wydarzenie w kraju. Celem naczelnym Kongresu jest określenie takich fundamentów na dziesiątki lat rozwoju nauki w Polsce i polskich uczelni, aby polscy uczeni mogli rywalizować z najlepszymi, a studenci otrzymać wykształcenie nie gorsze niż gdziekolwiek indziej w Europie.

19 września Jarosław Gowin – Wicepremier oraz Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego – przedstawi projekt Ustawy 2.0, które przez kolejne dwa dni obrad projekt będzie dogłębnie dyskutowany przez półtora tysiąca ludzi nauki z całej Polski. Ustawa 2.0 obejmie całość problematyki, którą dziś regulują cztery ustawy: Prawo o szkolnictwie wyższym, Ustawa o stopniach i tytule naukowym, Ustawa o zasadach finansowania nauki i Ustawa o kredytach i pożyczkach studenckich. Podczas obrad Kongresu odbędą się debaty o stanie polskiej nauki i perspektywach na przyszłość.

Formularz rejestracyjny i program ramowy: http://www.nauka.gov.pl/narodowy-kongres-nauki/. A także w: https://nkn.gov.pl

Kongres będzie zwieńczeniem serii dziewięciu konferencji programowych Narodowego Kongresu Narodowego, które od października 2016 odbywały się w całej Polsce i wielu innych debat, oraz konsultacji ze wszystkimi ciałami przedstawicielskimi działającymi w obrębie nauki i szkolnictwa wyższego. Bacząc na dotychczasowe programowo poważne prace przedkongresowe można powiedzieć, że projekt Ustawy 2.0 wspólnie z ekspertami ministerstwa stworzyli przedstawiciele szeroko pojętego świata nauki; w bezprecedensowym konsultacjach uczestniczyły tysiące badaczy, wykładowców, doktorantów, studentów i pracowników administracji polskich uczelni i instytutów badawczych.

Wrześniowy Kongres wspólnie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego organizować będzie Krakowskie Środowisko Akademickie.

 

 

Temat XV edycji konkursu na finansowanie projektów badawczych ze środków Naukowej Fundacji Polpharmy został sformułowany w brzmieniu: Testy diagnostyczne i metody oznaczania biomarkerów w medycynie i farmacji.

O grant mogli się ubiegać młodzi – przed 35 r.ż. - naukowcy posiadający minimum stopień naukowy doktora nauk. Do konkursu zostało zgłoszonych 16 wniosków projektów badawczych; decyzją Rady Naukowej Fundacji 14 z nich zostało skierowanych do recenzji.

Rada, po zapoznaniu się z recenzjami projektów oraz na podstawie oceny własnej obejmującej dotychczasowy dorobek autora, oryginalność i innowacyjność projektu, przygotowała listę rankingową wniosków i przedstawiła ją do akceptacji zarządowi Fundacji. Ten zdecydował, że granty otrzymają autorzy prac zajmujący trzy pierwsze miejsca na liście rankingowej wniosków. Wartość przyznanych grantów to w sumie 1 373 100 zł. Uroczyste wręczenie grantów odbyło się 29 czerwca br..

Zwycięzcy XV. edycji Konkursu Polpharmy zostały:

Dr n. med. Agata Pastorczak z Kliniki Pediatrii Onkologii, Hematologii i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi za badanie pt.: „Kariotypowanie molekularne przy pomocy macierzy zmienności pojedynczego nukleotydu (SNP array) jako narzędzie całogenomowej identyfikacji abberacji w ostrej białaczce limfoblastycznej (ALL)”.

Dr n. med. Joanna Bogusławska z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, Zakładu Biochemii i Biologii Molekularnej w Warszawie za badanie pt. „Cząsteczki mikroRNA pośredniczące w działaniu TGF-β1 w raku nerki: poszukiwanie nowych potencjalnych markerów nowotworzenia i celów terapeutycznych”.

Dr n. med. Marta Michalska-Kasiczak z Zakładu Zaburzeń Endokrynnych i Metabolizmu Kostnego, Katedry Endokrynologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi za badanie pt. „

Dotychczas Fundacja finansowała badania o charakterze podstawowym. Tematyka XV. edycji Konkursu była wynikiem decyzji Rady Naukowej i zarządu Fundacji o wspieraniu projektów bliższych działaniom aplikacyjnym.

W dotychczas realizowanych piętnastu edycjach Konkursu wpłynęło 650 wniosków projektów badawczych, a 68 zespołów badawczych z ośrodków akademickich jak i instytutów otrzymało granty. Łączna wartość grantów przekroczyła kwotę 19 mln zł. Spośród finansowanych przez Polpharmę projektów 56 zostało zakończonych.

Dyrektor Centrum Onkologii — Instytutu, Oddział w Gliwicach i zarazem Prezes Polskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej, prof. dr hab. n. med. Krzysztof Składowski zaprasza do udziału w konferencji z okazji 70-lecia Centrum Onkologii — Instytutu w Gliwicach, która odbędzie się w dniach 26–28 października 2017 roku. Ta wyjątkowa Konferencja odbywać się będzie pod zawołaniem „Postępy onkologii gliwickiej w świetle osiągnięć międzynarodowych”.

Niemal jednoczasowo, Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej w Katowicach zaprasza do udziału w VI Konferencji Katowickiego Oddziału PTDL, p.n. Postępy medycyny laboratoryjnej – diagnostyka laboratoryjna w onkologii”. Konferencję zaplanowano na dni 26–27 października 2017 roku w Gliwicach.

Miejscem obrad obu wydarzeń będzie Centrum Edukacji i Biznesu "Nowe Gliwice" - GAPR sp. z o.o.
Bojkowska 37, 44-100 Gliwice
Wszyscy uczestnicy konferencji otrzymają Punkty edukacyjne oraz Certyfikaty uczestnictwa,

Szczegóły programowe, pobytowe, możliwość zarejestrowania się, przekazania streszczenia pracy znajdują się pod adresem: http://www.ptro.viamedica.pl

 

Nowelizacja ustawy o finansowaniu nauki zakłada zmiany w trybie przyznania kategorii naukowej oraz grantów badawczych z narodowych agencji. Sejm w 20 lipca b.r. przyjął zgłoszone przez Senat drobne poprawki do tych przepisów. Ustawa czeka jeszcze na podpis prezydenta.

Nowelizacja przewiduje m.in. częściowe wyłączenie stosowania przepisów Kodeksu Postępowania Administracyjnego (Kpa) z procesu przyznawania kategorii naukowej jednostkom naukowym. Podobnie, jeśli chodzi o zasady przyznawania środków finansowych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) oraz Narodowe Centrum Nauki (NCN).

Nowelizacja - jak napisano w uzasadnieniu - ma się przyczynić „do zracjonalizowania (usprawnienia) procesu przyznawania kategorii naukowej oraz środków na projekty finansowane przez NCBR oraz NCN” oraz ma wyeliminować „wątpliwości w zakresie charakteru prawnego postępowań prowadzonych w ramach przyznawania kategorii naukowej przez ministra oraz w obu centrach”.

Do postępowań w sprawach przyznania kategorii naukowej jednostce naukowej nie będzie się stosowało niektórych przepisów Kpa. Przepisy te zakładały, że organy administracji publicznej musiały zapewnić stronom czynny udział w każdym stadium postępowania. A przed wydaniem decyzji musiały umożliwić stronom wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów.

Tymczasem, jak zwracali uwagę przedstawiciele resortu nauki, droga do przyznania kategorii naukowej nie jest typowa dla postępowań Kpa. Ewaluacji podlega jednocześnie ok. 1 tys. jednostek naukowych, a oceny dokonuje ok. 200 ekspertów z różnych dziedzin.

Podobnie niestandardowe - według resortu nauki - są dla postępowań Kpa postępowania w sprawie przyznania środków finansowych w programach prowadzonych przez NCBR oraz NCN.

Ustawa przewiduje możliwość finansowania większego zakresu działań, związanych z wydawaniem czasopism i monografii naukowych, służących upowszechnianiu wyników badań i wprowadzania ich do obiegu międzynarodowego.

Zgodnie z nowymi przepisami minister nauki będzie mógł przyznać środki na nowe programy - m.in. ukierunkowane na wspieranie młodych naukowców lub osób rozpoczynających karierę naukową - również uczelniom. Minister będzie miał też większe możliwości, by zwiększyć dotacje na utrzymanie potencjału badawczego.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia (z wyjątkiem jednego z nowych przepisów, który wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r.)  (inf. wg PAP)

Dwudzieste czwarte Polskie Sympozjum Peptydowe odbędzie się w Jastrzębiej Górze koło Gdańska, w dniach 3-7 września 2017.

Obrady Sympozjum poświęcone zostaną różnym obszarom wiedzy o peptydach łącznie z biologią I chemią peptydów i białek. Organizatorzy pragną szczególną uwagę skupić na peptydach jako narzędziu do tworzenia nowych leków.

Program Sympozjum będzie realizowany w 7 sekcjach.

Pracami organizacyjnymi kieruje i zaprasza do udziału w obradach Sympozjum p. dr hab. Sylwia Rodziewicz – Motowidło z Katedry Chemii Biomedycznej UG.

Szczegóły programowe i socjalne na stronie: http://www.24pps.pl

 

Podkategorie

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Wydarzenie w O/Łódzkim - Zoom Webinar -

Wydarzenie w O/Łódzkim - Zoom Webinar - "Molekularne podłoże patofizjologii nowotworów i terapii przeciwnowotworowych cz.I "

Łódzki Oddział Polskiego Towarzystwa Biochemicznego zaprasza na kolejną sesję wykładową zatytułowaną "Molekularne podłoże patofizjologii nowotworów i terapii przeciwnowotworowych cz.I ". Webinar on-line odbędzie się 11 kwietnia 2024 r., o godz. 12:00

więcej więcej

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

SEKCJA KWASÓW NUKLEINOWYCH

SEKCJA KWASÓW NUKLEINOWYCH

Polskie Towarzystwo Biochemiczne informuje o zakończeniu kierowania Sekcją Kwasów Nukleinowych przez Profesora Jana Barciszewskiego z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Profesor Jan Barciszewski pełnił funkcję kierownika Sekcji Kwasów Nukleinowych przez kilkanaście lat. Jego...

więcej więcej