logo PTBIOCH

logo FEBS

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Nowelizacja ustawy o finansowaniu nauki zakłada zmiany w trybie przyznania kategorii naukowej oraz grantów badawczych z narodowych agencji. Sejm w 20 lipca b.r. przyjął zgłoszone przez Senat drobne poprawki do tych przepisów. Ustawa czeka jeszcze na podpis prezydenta.

Nowelizacja przewiduje m.in. częściowe wyłączenie stosowania przepisów Kodeksu Postępowania Administracyjnego (Kpa) z procesu przyznawania kategorii naukowej jednostkom naukowym. Podobnie, jeśli chodzi o zasady przyznawania środków finansowych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) oraz Narodowe Centrum Nauki (NCN).

Nowelizacja - jak napisano w uzasadnieniu - ma się przyczynić „do zracjonalizowania (usprawnienia) procesu przyznawania kategorii naukowej oraz środków na projekty finansowane przez NCBR oraz NCN” oraz ma wyeliminować „wątpliwości w zakresie charakteru prawnego postępowań prowadzonych w ramach przyznawania kategorii naukowej przez ministra oraz w obu centrach”.

Do postępowań w sprawach przyznania kategorii naukowej jednostce naukowej nie będzie się stosowało niektórych przepisów Kpa. Przepisy te zakładały, że organy administracji publicznej musiały zapewnić stronom czynny udział w każdym stadium postępowania. A przed wydaniem decyzji musiały umożliwić stronom wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów.

Tymczasem, jak zwracali uwagę przedstawiciele resortu nauki, droga do przyznania kategorii naukowej nie jest typowa dla postępowań Kpa. Ewaluacji podlega jednocześnie ok. 1 tys. jednostek naukowych, a oceny dokonuje ok. 200 ekspertów z różnych dziedzin.

Podobnie niestandardowe - według resortu nauki - są dla postępowań Kpa postępowania w sprawie przyznania środków finansowych w programach prowadzonych przez NCBR oraz NCN.

Ustawa przewiduje możliwość finansowania większego zakresu działań, związanych z wydawaniem czasopism i monografii naukowych, służących upowszechnianiu wyników badań i wprowadzania ich do obiegu międzynarodowego.

Zgodnie z nowymi przepisami minister nauki będzie mógł przyznać środki na nowe programy - m.in. ukierunkowane na wspieranie młodych naukowców lub osób rozpoczynających karierę naukową - również uczelniom. Minister będzie miał też większe możliwości, by zwiększyć dotacje na utrzymanie potencjału badawczego.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia (z wyjątkiem jednego z nowych przepisów, który wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r.)  (inf. wg PAP)

Dwudzieste czwarte Polskie Sympozjum Peptydowe odbędzie się w Jastrzębiej Górze koło Gdańska, w dniach 3-7 września 2017.

Obrady Sympozjum poświęcone zostaną różnym obszarom wiedzy o peptydach łącznie z biologią I chemią peptydów i białek. Organizatorzy pragną szczególną uwagę skupić na peptydach jako narzędziu do tworzenia nowych leków.

Program Sympozjum będzie realizowany w 7 sekcjach.

Pracami organizacyjnymi kieruje i zaprasza do udziału w obradach Sympozjum p. dr hab. Sylwia Rodziewicz – Motowidło z Katedry Chemii Biomedycznej UG.

Szczegóły programowe i socjalne na stronie: http://www.24pps.pl

 

Zespół prof. Józefa Dulaka (członek PTBioch) z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ (WBBiB UJ) będzie współrealizował projekt "Heart On Chip based on human-induced pluripotent Stem cell Technology for personalized Medicine" (CISTEM) w ramach programu ramowego Horyzont 2020.

Badania będą prowadzone w obrębie działania "Marie Skłodowska-Curie - International and inter-sectoral cooperation through the Research and Innovation Staff Exchanges" (RISE).

Działanie unijne RISE służy rozwojowi pracowników zajmujących się badaniami i innowacjami, jak również wymianie wiedzy i wspieraniu współpracy pomiędzy sektorami akademickim i pozaakademickim oraz krajami niebędącymi członkami Unii Europejskiej. W skład konsorcjum powołanego do realizacji projektu CISTEM, oprócz Zakładu Biotechnologii WBBiB UJ, wchodzą BioSense Institute z Serbii, Institute of Engineering Research z Hiszpanii i Rutgers University z USA, a także firmy Elvesys i Cherry Biotech z Francji oraz hiszpańskie Beonchip SL.

Celem projektu jest wykorzystanie ludzkich indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych (iPSC) i otrzymywanych z nich kardiomiocytów do opracowania modelu "serca na czipie" jako narzędzia do badania zaburzeń funkcjonowania tego narządu oraz testowania nowych leków. Zadaniem badaczy z Zakładu Biotechnologii Medycznej WBBiB UJ jest wdrożenie opracowanej wcześniej metody uzyskiwania iPSC oraz ich różnicowania do kardiomiocytów do badania mechanizmów kardiomiopatii w dystrofii mięśniowej Duchenne’a.

Zgodnie z założeniami RISE doktoranci i pracownicy Zakładu Biotechnologii Medycznej WBBiB UJ spędzą łącznie 10 miesięcy w laboratoriach partnerów zagranicznych. Z kolei każdego roku przez okres 3 miesięcy WBBiB UJ będzie gościł badaczy ze współpracujących instytucji.

Koordynatorem przedsięwzięcia jest dr Georges Dubourg z Biosense Institute.

(wg informacji w witrynie UJ).

Organizatorzy Konferencji "Sukces czasopisma naukowego, indeksowanie zarządzanie czasopismami naukowymi, a także jak pisać prace naukowe i prezentować wyniki badań na konferencjach" zapraszają do udziału w obradach do Warszawy, w dniach 27-28 października 2017 r.

Miejscem Konferencji będzie Centrum Prasowe Foksal, ul. Foksal 3/5 w Warszawie

Kierownictwo naukowe należy do prof. dr hab. Macieja Banacha

Organizatorem wydarzenia jest Wydawnictwo Termedia

Goścmi Konferencji będą eksperci z Polski i Europy zajmujący się publikowaniem czasopism naukowych, rozwojem i promocją polskiej nauki na świecie. Zaproszeni wykładowcy przekażą uczestnikom Konferencji wiedzą, doświadczeniem oraz wskażą kierunki w których powinny iść czasopisma naukowe, aby publikowana w nich treść została dostrzeżona i doceniona w świecie nauki. W ich wystąpieniach  będzie też miejsce na wiedzę o ewaluacji czasopism i dorobku naukowego.

https://www.termedia.pl/Konferencje?Zaproszenie&e=693&p=4513

https://www.termedia.pl/Konferencje?program&e=693&p=4515

Poradnik „Ameryka dla postdoków. Praktyczny przewodnik dla naukowców” autorstwa dr Grażyny Żebrowskiej i prof. Marka Konarzewskiego został wydany przy wsparciu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Przewodnik jest adresowany do młodych naukowców; ma ich zachęcać do wyjazdu na staż podoktorski do Stanów Zjednoczonych. Poradnik zawiera wiele przydatnych i praktycznych informacji, które mogą pomóc potencjalnie zainteresowanym w realizacji wyjazdu.

Dr Grażyna Żebrowska jest ekspertką ds. nauki, technologii i szkolnictwa wyższego, pracuje w Ambasadzie RP w Waszyngtonie, a prof. Marek Konarzewski m.in. pełnił funkcję radcy ds. nauki i technologii w tej placówce. Oboje znają doskonale Stany Zjednoczone, nadto rozumieją specyfikę pracy naukowej zarówno w Polsce, jak i za granicą, oraz potrzeby naukowców.

 

Link do pobfrania Poradnika w formacie pdf.

http://www.fnp.org.pl/assets/Ameryka-dla-Postdokow-1.pdf

Podkategorie

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Wydarzenie w Oddziale Poznańskim

W imieniu organizatorów, Studenckiego Koła Naukowego BIOSFERA, zapraszamy 13 kwietnia do wzięcia udziału w XII edycji konferencji z cyklu Spotkania Młodych z Nauką w Poznaniu, slala im.Profesora Pawelczyka, Collegium Pharmaceuticum, ul. Rokietnicka 3 w Poznaniu. Wydarzenie objęte jest patronatem...

więcej więcej

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

NOWY PRZEWODNICZĄCY SEKCJI BIOTECHNOLOGII

NOWY PRZEWODNICZĄCY SEKCJI BIOTECHNOLOGII

Dr hab. Tomasz Kolanowski został wybrany nowym Przewodniczącym Sekcji Biotechnologii Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. W ramach samodzielnej grupy badawczej ds. Zaawansowanych Modeli Tkankowych Instytutu Genetyki Człowieka PAN, zajmuje się tematami związanymi z inżynierią tkankową oraz...

więcej więcej