Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych uhonorowani KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI zostali naukowcy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie: Prof. dr hab. Krzysztof BOROWIAK, Prof. dr hab. med. Andrzej CIECHANOWICZ  oraz Dr med. Andrzej OSSOWSKI za wybitne zasługi w działalności na rzecz przywracania pamięci o ofiarach zbrodni systemów totalitarnych. Ich aktywność związana jest z Polską Bazą Genetyczną Ofiar Totalitaryzmów (PBGOT) – projektem Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Projekt został powołany do życia na mocy porozumienia z Instytutem Pamięci Narodowej – Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu; strony podpisały projekt w Szczecinie, w dniu 28 września 2012 roku. Uczelnię reprezentował wówczas prof. dr hab. med. Andrzej Ciechanowicz, ówczesny JM Rektor Uczelni, lekarz, biochemik, członek Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. Profesor uczestniczył do roku 2016 w oficjalnych kontaktach z Zespołem badawczym, władzami IPN, Prezydentem RP i ogłaszaniu personaliów kolejnych zidentyfikowanych ofiar komunistycznych mordów.

W przededniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zespół Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów przekazał informację Prokuraturze IPN o kolejnych zidentyfikowanych ofiarach zbrodni systemu komunistycznego, odkrytych na tzw. Łączce Powązkowskiej. Nie można jeszcze podać dokładnej liczby, ale jest to kilkanaście osób. Do tej pory zostały zidentyfikowane 62 osoby. Pozostałe będą mogły być zidentyfikowane w chwili przekazania materiału DNA przez krewnych ofiar. Materiał do bazy mogą przekazać wszystkie osoby, których bliscy zginęli w wyniku zbrodni systemów totalitarnych (1939-1956).

Identyfikacja genetyczna odbywa się w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie pod kierunkiem dr. Andrzeja Ossowskiego, pełnomocnika rektora PUM ds. Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów.

Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów jest pierwszą tego typu, kompleksową bazą w Europie. Więcej wiadomości: https://www.pbgot.pl

FEBS 2017 BANNER

baner ifpan ppa

eb 2017