Z żalem zawiadamiamy, że w dniu 21 grudnia b.r. zmarł w Poznaniu

Prof. dr hab. Włodzimierz Krzyżosiak  (1949 – 2017),

chemik, biolog molekularny, początkowo zawodowo związany z UAM, następnie z Instytutem Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu; kierował w Zakładem Biomedycyny Molekularnej.

W pracy naukowej zajmował się początkowo kwasami nukleinowymi, następnie zagadnieniami genetycznymi związanymi z powstawaniem chorób u człowieka – gentycznej predyspozycji do rozwoju pewnych chorób nowotworowych. Jako pierwszy odkrył w populacji polskiej nowe mutacje w genach BRCA1 i BRCA2 w raku sutka i jajnika. Odkrył nowe struktury RNA tworzone przez krótkie sekwencje powtarzające się, a także wykazał ich rolę w patogenezie niektórych dziedzicznych chorób neurologicznych (choroba Huntingtona). Badał rolę sekwencji powtarzających się w genomie i transkryptomie człowieka.

Prof. Krzyżosiak był redaktorem książki Genom człowieka. Największe wyzwanie współczesnej genetyki i medycyny molekularnej, napisanej wraz z grupą studentów w początkach ery genomowej.

Od 2004 był członkiem korespondentem PAN. Był członkiem licznych towarzystw naukowych, w tym Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka, American Society for Biochemistry and Moleculra Biology, American Association for the Advancement of Science, European Union for RNA Interference Technology.

W 2007 otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w dziedzinie nauk przyrodniczych i medycznych za odkrycie mechanizmu selektywnego wyciszania informacji genetycznej mogącej prowadzić do chorób neurodegeneracyjnych.

Świat nauki poniósł wielką, niepowetowaną stratę!

Wyrazy głębokiego współczucia Rodzinie Profesora, Jego Bliskim, Współpracownikom, Przyjaciołom,      wszystkim osobom odczuwającym Jego stratę,

składa

Zarząd Główny i społeczność

Polskiego Towarzystwa Biochemicznego

Oddział Warszawski z żalem zawiadamia o śmierci Profesor Barbary Tudek

Nieobecna Pani Profesor Barbara Tudek! W Warszawie, 1 marca b.r. zmarła po długiej chorobie Pani prof. dr hab. Barbara Tudek, naukowiec Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Wspomnienie przejęłam ze strony Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Poznałam Panią...

Prof. dr hab. med. Włodzimierz Ostrowski nie żyje!

Wczoraj, w niedzielę 24 lutego 2019 r. w Krakowie odszedł na zawsze śp. Profesor Włodzimierz OSTROWSKI, lekarz, biochemik, mentor, wychowawca wielu pokoleń młodzieży, do roku 1996 kierownik zakladu, obecnie Katerdy Biochemii Lekarskiej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.