Cykl popularnonaukowych wykładów w ramach obchodzonego na całym świecie Tygodnia Mózgu odbędzie się w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w dniach 12-18 marca b.r. Wydarzenie naukowe dedykowane jest pamięci prof. Jerzego Vetualniego, znakomitego psychofarmakologa, neurobiologa i biochemika.

Program Tygodnia Mózgu 2018:

• 12 marca: prof. dr hab. Ryszard Tadeusiewicz (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie) - „Co modelowanie neurocybernetyczne i symulacja komputerowa mogą wnieść do wiedzy o mózgu”
  • 13 marca: prof. dr hab. Jan Barciszewski (Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu) - „Diagnoza i leczenie guzów mózgu”
  • 14 marca: prof. dr hab. Dominika Dudek (Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum) - „Zaburzenia afektywne dwubiegunowe - choroba ludzi kreatywnych”
  • 15 marca: dr Paweł Boguszewski (Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie) - „Naukobzdury i pseudomedycyna”
  • 16 marca: prof. dr hab. Irena Nalepa (Instytut Farmakologii PAN w Krakowie) - „Stres, depresja, leki przeciwdepresyjne a plastyczność neuronalna”
  • 17 marca: prof. dr hab. Elżbieta Pyza (Uniwersytet Jagielloński) - „Mechanizm okołodobowego zegara biologicznego - Nagroda Nobla 2017”
  • 18 marca: dr hab. Janusz Rybakowski (Uniwersytet Medyczny w Poznaniu) - „Choroby psychiczne w świetle teorii ewolucji”

Wszystkie wykłady odbędą się w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Krupniczej 33 (godz. 17.00).

FEBS2018

"O nauce w Polsce – zamyślenie"

W siedzibie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w końcu stycznia b.r. odbyła się premiera książki wieloletniego prezesa FNP prof. Macieja W. Grabskiego pt. „O nauce w Polsce – zamyślenie”  z udziałem znakomitości polskiej nauki. Książka zawiera zbiór refleksji napisanych i wygłoszonych przez prof....

Z ŻYCIA BIOCHEMII