Cykl popularnonaukowych wykładów w ramach obchodzonego na całym świecie Tygodnia Mózgu odbędzie się w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w dniach 12-18 marca b.r. Wydarzenie naukowe dedykowane jest pamięci prof. Jerzego Vetualniego, znakomitego psychofarmakologa, neurobiologa i biochemika.

Program Tygodnia Mózgu 2018:

• 12 marca: prof. dr hab. Ryszard Tadeusiewicz (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie) - „Co modelowanie neurocybernetyczne i symulacja komputerowa mogą wnieść do wiedzy o mózgu”
  • 13 marca: prof. dr hab. Jan Barciszewski (Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu) - „Diagnoza i leczenie guzów mózgu”
  • 14 marca: prof. dr hab. Dominika Dudek (Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum) - „Zaburzenia afektywne dwubiegunowe - choroba ludzi kreatywnych”
  • 15 marca: dr Paweł Boguszewski (Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie) - „Naukobzdury i pseudomedycyna”
  • 16 marca: prof. dr hab. Irena Nalepa (Instytut Farmakologii PAN w Krakowie) - „Stres, depresja, leki przeciwdepresyjne a plastyczność neuronalna”
  • 17 marca: prof. dr hab. Elżbieta Pyza (Uniwersytet Jagielloński) - „Mechanizm okołodobowego zegara biologicznego - Nagroda Nobla 2017”
  • 18 marca: dr hab. Janusz Rybakowski (Uniwersytet Medyczny w Poznaniu) - „Choroby psychiczne w świetle teorii ewolucji”

Wszystkie wykłady odbędą się w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Krupniczej 33 (godz. 17.00).

ODSZEDŁ PROFESOR STANISŁAW R. SZALA

W dniu 9 listopada 2018 r. zmarł w Gliwcach prof. dr hab. Stanisław Ryszard Szala, naukowiec związany przez całe swoje twórcze życie z Instytutem Onkologii w Gliwicach.  Swego Ucznia, i Wspólpracownika wspomina Profesor - Senior Mieczyslaw Chorąży. Pochylamy głowę w zadumie!   PROFESSOR STANISŁAW RYSZARD...

Konferencja z okazji 250 rocznicy urodzin Jędrzeja Śniadeckiego, Grodno

W dniach od 7 do 10 listopada delegacja Polskiego Towarzystwa Biochemicznego wzięła udział w trójstronnej konferencji naukowej poświęconej 250 rocznicy urodzin Jędrzeja Śniadeckiego, która odbyła się w Grodnie na Białorusi.