logo PTBIOCH

logo FEBS

Jubilat - Prof. Stanisław Bielecki, jeden z liderów polskiej biotechnologii - obchodzi 9 listopada b.r. 70. Urodziny. Piękne  życzenia urodzinowe składa Zarząd Główny, a Współpracownicy dołączają list, jakże serdeczny!

 

Add multos annos, Panie Profesorze! 

 

Sandomierzanin z urodzenia, Łodzianin z wyboru

Profesor Stanisław Bielecki urodził się 70 lat temu w Sandomierzu. W 1970 roku uzyskał dyplom magistra inżyniera w dziedzinie technologii chemicznej na Wydziale Chemii Spożywczej Politechniki Łódzkiej. Podczas studiów poznał obecną żonę Marię. Po ich ukończeniu podjął pracę w Instytucie Biochemii Technicznej, którym kieruje od 1998 roku. Znakomicie łączył życie rodzinne ze swym powołaniem zawodowym. Doktorem nauk technicznych został w 1978 r, stopień doktora habilitowanego nadano mu w 1990 r, a osiem lat później - tytuł profesora. W międzyczasie pojawiły się na świecie dzieci: córka Ewa i syn Piotr.

Swoją karierę na Wydziale Chemii Spożywczej rozpoczynał pod skrzydłami prof. Edwarda Galasa, który wówczas budował pierwszą w Polsce Szkołę Biochemii Technicznej. Założyciel Instytutu Biochemii Technicznej szybko poznał się na młodym adepcie nauki, a dzisiejszy Jubilat ciężką pracą i zaangażowaniem odpowiadał na dawane mu szanse i nowe wyzwania. Był to przecież okres naszej polskiej rzeczywistości, kiedy wymiana naukowa nie była łatwa, a dostęp do źródeł światowej wiedzy mocno skomplikowany. Jeszcze jako młody asystent otrzymał wówczas mało powszechną możliwość wyjazdu na roczny staż do dobrego japońskiego uniwersytetu w Osace. Po powrocie wprowadził nowoczesne techniki badawcze do eksperymentów realizowanych w Instytucie. Prof. Galas będąc rektorem PŁ w latach 1975-1981 powiedział, iż „jego uczeń także zostanie Rektorem PŁ”. Przewidywania się sprawdziły bowiem Jubilat był zarówno prodziekanem, dziekanem, prorektorem jak i w latach 2008 – 2016 pełnił funkcje Rektora PŁ. Od początku swej działalności zawodowej Stanisław Bielecki związany jest z Politechnika Łódzką, gdzie przeszedł wszystkie stopnie kariery nauczyciela akademickiego od asystenta do profesora zwyczajnego. Był współorganizatorem pierwszego w Polsce kierunku kształcenia w zakresie biotechnologii, jak również aktywnie uczestniczył w pracach Europejskiej Federacji Biotechnologii od momentu jej powstania w 1978 roku, będąc między innymi członkiem sześcioosobowego Zarządu tego biotechnologicznego gremium. Jego pasje naukowe rozwijały się od badań nad budową i enzymatyczną hydrolizą biopolimerów ściany komórkowej drożdży po biosyntezę biopolimerów mających szereg użytecznych aplikacji; od biochemii technicznej, przez biotechnologię przemysłową do biogospodarki, której jest ekspertem zarówno krajowym jak i europejskim.

Obecnie zajmuje się biokatalizą, enzymatyczną syntezą oligosacharydów, syntezą bakteryjnej celulozy, biotechnologią molekularną. Z jego inspiracji zakres badań Instytutu rozszerzył się o tematy, wykorzystujące nowoczesne techniki molekularne – inżynierię genetyczną, funkcjonalną genomikę, bioinformatykę, hodowle komórkowe i tkankowe. Prace naukowe obejmują miedzy innymi nowoczesne biomateriały (nanoceluloza bakteryjna), wykorzystanie odpadowej biomasy roślinnej przy użyciu metod biorafinacji i transformacji mikrobiologicznej do otrzymywania różnych produktów, mikrobiologiczną solubilizację węgla brunatnego, a także opracowania metod bioremediacji gruntów skażonych substancjami ropopochodnymi. W IBT prowadzone są także badania w zakresie krystalografii białek, nutrigenomiki.

Osiągnięcia zespołu Profesora Bieleckiego charakteryzują się interdyscyplinarnością oraz mają znamiona oryginalności i wysokiego zaawansowania technologicznego, szczególnie w obszarze biomateriałów. Są one również znakomitym przykładem skuteczności zintegrowanych działań z zakresu biotechnologii molekularnej i przemysłowej oraz medycyny w osiąganiu nowych rozwiązań ważnych problemów.

Był pomysłodawcą i współorganizatorem nowego kierunku kształcenia Biogospodarka, uruchomionego po raz pierwszy w bieżącym roku akademickim wspólnie przez trzy uczelnie (PŁ, PW, WAT).

Prof. S. Bielecki bardzo aktywnie działa w różnych krajowych towarzystwach naukowych.

Jest członkiem Komitetu Biotechnologii przy Prezydium PAN, przewodniczącym Sekcji Biotechnologii PTBioch. Był jednym z inicjatorów powstania Polskiej Federacji Biotechnologii.

Był współorganizatorem 8-miu międzynarodowych i 6-ciu krajowych konferencji oraz kongresów naukowych, między innymi sympozjum „Food Biotechnology” pod auspicjami EFB. Wypromował 14-tu doktorów i ponad 100 magistrów i inżynierów. W swoim dorobku ma ponad 200 publikacji, 63 patenty i zgłoszenia patentowe, jest współautorem trzech monografii i współredaktorem książki „Food Biotechnology”.

Nadal jest bardzo czynny zarówno w sferze naukowej, dydaktycznej, jak i w działalności na rzecz budowania polskiej biotechnologii w Europie i świecie. Wydaje się uprawnione stwierdzenie, że Jubilat należy do liderów polskiej biotechnologii.Prof. S. Bielecki został uhonorowany miedzy innymi nagrodami indywidualnymi I i II stopnia MNSWiT, wyróżniony tytułem doktora Honoris Causa University of Strathclyde w Glasgow.

Jego motto życiowe mocno uwidaczniające się w różnych sytuacjach to służyć ludziom i nauce; najważniejszy jest dla niego człowiek.

Obecnie cieszy się wszystkimi osiągnięciami swoich dzieci, a także dwójką uzdolnionych muzycznie wnucząt: Mikołajem i Michaliną. Jest nadal człowiekiem bardzo aktywnym, dbającym o rozwój środowiska naukowego, o rozwój własnego instytutu oraz człowiekiem z wieloma planami na przyszłość.

Sto lat, Profesorze!

Przyjaciele

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Wydarzenie w O/Łódzkim - Zoom Webinar -

Wydarzenie w O/Łódzkim - Zoom Webinar - "Molekularne podłoże patofizjologii nowotworów i terapii przeciwnowotworowych cz.II " - Webinar on-line odbędzie się 25 kwietnia 2024 r., o godz. 13:00.

Łódzki Oddział Polskiego Towarzystwa Biochemicznego zaprasza na kolejną sesję wykładową zatytułowaną " Molekularne podłoże patofizjologii nowotworów i terapii przeciwnowotworowych cz.II ". Webinar on-line odbędzie się 25 kwietnia 2024 r., o godz. 13:00

więcej więcej

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

NOWY PRZEWODNICZĄCY SEKCJI TKANKI ŁĄCZNEJ

NOWY PRZEWODNICZĄCY SEKCJI TKANKI ŁĄCZNEJ

Dr hab. n. med. Jacek Drobnik (profesor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, kierownik Zakładu Patofizjologii i Katedry Patologii Ogólnej i Doświadczalnej) został nowym Przewodniczącym Sekcji Tkanki Łącznej Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. Jacek Drobnik jest absolwentem Wydziału Lekarskiego...

więcej więcej