Fundacja Nauki Polskiej realizowała przez 2 lata (2014-2016) projekt Responsible Research and Innovation (RRI). Założeniem projektu było dążenie do łączenie szerokiej sfery badań ze sferą innowacji, co więcej inicjatorzy projektu i oczekiwali, że skutki najlepiej uprawianej nauki oraz podejmowanych innowacji będą angażowane na potrzeby społeczeństwa. Projekt był finansowany z 7. Programu Ramowego Wspólnoty Europejskiej w zakresie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji.

W projekcie, oprócz Fundacji, brało udział 25 różnych instytucji z krajów Unii Europejskiej.

W ramach projektu został stworzony ogólnodostępny portal internetowy– tzw. RRI Toolkit – zawierający rozbudowany zestaw narzędzi ułatwiających zrozumienie idei odpowiedzialnych badań i innowacji i jej wdrożenie. Portal jest adresowany do szerokiego grona odbiorców – naukowców, decydentów, edukatorów, popularyzatorów nauki oraz przedsiębiorców.

Więcej informacji o pozytywach wynikających z realizacji projektu RRI można przeczytać na stronie FNP http://www.fnp.org.pl/fundacja-zakonczyla-projekt-rri-tools/

O projekcie pisze w ostatnim numerze czasopismo „Science”, http://www.sciencemag.org/careers/2017/01/be-responsible-researcher-reach-out-and-listen