logo PTBIOCH

logo FEBS

Ekspozycję "Ogrody Kobiecości" prezentującą kobiecość w różnych jej odsłonach: zdrowiu, urodzie i pielęgnacji, higienie, ubiorze czy seksualności otwarto w Dziale Starej Książki Medycznej Głównej Biblioteki Lekarskiej. Dzięki zbiorom można zorientować się jak dawniej podchodzono do kwestii dbania o te sfery życia kobiety.

Na wystawie przedstawiono m.in. wybrane recepty na dolegliwości kobiece z renesansowych zielników, w tym najstarszego polskiego zielnika wydanego drukiem w 1534 roku: "O ziołach y o moczy gich, o paleniu wódek z ziół, o oleykach przyprawianiu, o rzeczach zamorskich..." Stefana Falimirza. 

Uwagę zwiedzających zwracają grafiki kobiet z przedwojennych czasopism oraz ekslibrisy z wizerunkami kobiet, ze zbiorów GBL. Wśród eksponowanych ekslibrisów można podziwiać np. znak własnościowy prof. Wiktora Grzywo Dąbrowskiego, ojca medycyny sądowej, przedstawiający piękność trzymającą księgę w otoczeniu kwiatów, z 1909 roku. 

W trakcie zwiedzania można zobaczyć narzędzia lekarskie, poradniki dla kobiet, w tym wydaną w roku 1928  "Lekarkę domową: złotą księgę kobiecą ku oświecaniu i pouczaniu dla zdrowych i chorych o najważniejszych kwestjach nauki zdrowia i lecznictwa" napisaną przez Janinę Springer. Autorka poruszyła w niej wszystkie zagadnienia ówczesnej opieki i higieny domowej nad chorym. Pozycja ta otrzymała nagrodę na Międzynarodowej Wystawie Higienicznej w Dreźnie.

Niewątpliwą gratką ekspozycji są reklamy leków i środków kosmetycznych z czasopism okresu międzywojennego, m.in. z periodykow:"Wiadomości Drogistowskie" i "Drogerzysta" oraz "Drogista" W prasie dostępnej szerokiemu kręgu odbiorców np. na łamach "Kosmetyki Nowoczesnej" pojawiały się reklamy perfum i kosmetyków.

Wystawę zamyka ekspozycja obrazów pejzaży i kwiatów pędzla Krystyny Mojskiej, z zawodu pielęgniarki, obecnie uznanej malarki; jej obrazy goszczą w prywatnych zbiorach w wielu krajach świata.

"Ogrody kobiecości" można zwiedzać do końca maja b.r.  Organizatorzy zapraszają na miejsce eskpozycji przy ul. Jazdów 1A, w Warszawie, w dni robocze w godz. 9.00 – 15:00.

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Wydarzenie w O/Łódzkim - Zoom Webinar -

Wydarzenie w O/Łódzkim - Zoom Webinar - "Molekularne podłoże patofizjologii nowotworów i terapii przeciwnowotworowych cz.I "

Łódzki Oddział Polskiego Towarzystwa Biochemicznego zaprasza na kolejną sesję wykładową zatytułowaną "Molekularne podłoże patofizjologii nowotworów i terapii przeciwnowotworowych cz.I ". Webinar on-line odbędzie się 11 kwietnia 2024 r., o godz. 12:00

więcej więcej

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

SEKCJA KWASÓW NUKLEINOWYCH

SEKCJA KWASÓW NUKLEINOWYCH

Polskie Towarzystwo Biochemiczne informuje o zakończeniu kierowania Sekcją Kwasów Nukleinowych przez Profesora Jana Barciszewskiego z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Profesor Jan Barciszewski pełnił funkcję kierownika Sekcji Kwasów Nukleinowych przez kilkanaście lat. Jego...

więcej więcej