Polskie Towarzystwo Fizyczne ogłosiło rok 2017 Rokiem Mariana Smoluchowskiego. W tym, bowiem roku przypada setna rocznica przedwczesnej śmierci Mariana Smoluchowskiego, genialnego fizyka działającego w okresie powstawania fizyki współczesnej, profesora Uniwersytetów Lwowskiego i Jagiellońskiego.

Centralne obchody Roku Mariana Smoluchowskiego odbędą się we wrześniu 2017 roku w Krakowie. W programie rocznicowych wydarzeń przewidziano :

XXX Sympozjum Fizyki Statystycznej im. Mariana Smoluchowskiego – 1st EPS Conference on Statisticaland Nonlinear Physics, Aula Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego, 4–8 września 2017;

• Ogólnopolski konkurs na dzieło plastyczne pt. „Ziarnistastruktura materii. Od Demokryta do Smoluchowskiego”,1 grudnia 2016–3 października 2017
  • Konkurs na pracę oryginalną lub esej naukowy pt. „Czas przełomu – między fizyką klasyczną a kwantową,15 kwietnia–3 października 2017;
  • Wystawę dokumentującą życie i działalność naukową Mariana Smoluchowskiego, zatytułowaną „Pod przewodnią gwiazdą nauki. W stulecie śmierci Mariana Smoluchowskiego”, Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, 1 września–23 grudnia 2017.

Szczegółowe informacje na temat planowanych uroczystości i konkursów dostępne są na stronach internetowych: