I am delighted informing you about the IUBMB Focused Meeting & FEBS Workshop on "Crosstalk between Nucleus and Mitochondria in Human Disease" (https://crossmitonus2022.iubmb-febs.org) that will take place at cicCartuja in Seville, March 22-25, 2022. The Workshop aims at providing a fresh and outstanding update on the field to around 100 European Early Career Scientists. Indeed, the topic will be addressed from a biochemical and biophysical perspective by a panel of excellent and prominent scientists.

Deadlines for Abstract submission is September 30, 2021. Deadline for registration is October 31, 2021.

Future Science Future Star Award

Dr Karolina Pierzynowska z Katedry Biologii Molekularnej Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego znalazła się wśród czwórki finalistów, którzy walczyć będą o międzynarodową nagrodę Future Science Future Star Award. Zwycięzca zostanie wyłoniony w ostatnim etapie konkursu - publicznym głosowaniu,...