logo PTBIOCH

logo FEBS

Po zakończeniu Kongresu Federacja Europejskich Towarzystw Biochemicznych (FEBS) w Tours (Francja), odbyło się w dniach 12/13 lipca br. spotkanie Rady FEBS. Dr Paweł Świtoński z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu został wybrany to Komitetu Stypendialnego FEBS.

Stopień doktora uzyskał w 2015 roku w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu, gdzie pracował nad stworzeniem i charakteryzacją nowych mysich modeli ataksji rdzeniowo-móżdżkowej typu 3. Po ukończeniu studiów doktoranckich, odbył staż podoktorski na Sanford Consortium for Regenerative Medicine, University of California, San Diego, USA (2016-2017), Center for Neurodegeneration & Neurotherapeutics, Duke University, Durham, USA (2017-2020) oraz na University of California, Irvine, USA (2020-2021). W trakcie stażu wykazał wpływ dysregulacji epigenetycznej na geny odpowiedzialne za naprawę DNA w ataksji rdzeniowo-móżdżkowej typu 7 (SCA7), co prowadzi do zaburzenia ścieżek naprawy DNA i zwiększonej fosforylacji histonu gH2AX. Badał także potencjał suplementacji NAD+ w łagodzeniu fenotypów choroby i wydłużaniu długości życia myszy SCA7.

Obecnie kieruje w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN grupą badawczą która koncentruje się na badaniu molekularnych i komórkowych mechanizmów odpowiedzialnych za selektywną wrażliwość komórek Purkinjego w dziedzicznych ataksjach.

Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Biochemicznego i Narodowej Fundacji na rzecz Ataksji (USA)

PawelSwitonski

 

 

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Wydarzenie w O/Łódzkim - Zoom Webinar -

Wydarzenie w O/Łódzkim - Zoom Webinar - "Molekularne podłoże patofizjologii nowotworów i terapii przeciwnowotworowych cz.II " - Webinar on-line odbędzie się 25 kwietnia 2024 r., o godz. 13:00.

Łódzki Oddział Polskiego Towarzystwa Biochemicznego zaprasza na kolejną sesję wykładową zatytułowaną " Molekularne podłoże patofizjologii nowotworów i terapii przeciwnowotworowych cz.II ". Webinar on-line odbędzie się 25 kwietnia 2024 r., o godz. 13:00

więcej więcej

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

NOWY PRZEWODNICZĄCY SEKCJI TKANKI ŁĄCZNEJ

NOWY PRZEWODNICZĄCY SEKCJI TKANKI ŁĄCZNEJ

Dr hab. n. med. Jacek Drobnik (profesor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, kierownik Zakładu Patofizjologii i Katedry Patologii Ogólnej i Doświadczalnej) został nowym Przewodniczącym Sekcji Tkanki Łącznej Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. Jacek Drobnik jest absolwentem Wydziału Lekarskiego...

więcej więcej