Prof. Janusz Bujnicki - członek Polskiego Towarzystwa Biochemicznego - został wybrany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego do reprezentowania Polski w strukturach Europejskiego Forum Doradców Naukowych. Prof. Bujnicki został również powołany na drugą dwuletnią kadencję jako członek elitarnego grona siedmiu naukowców doradzających Komisji Europejskiej w ramach Grupy Wysokiego Szczebla Mechanizmu Doradztwa Naukowego (ang. High Level Group of the Scientific Advice Mechanism, HLG SAM).

Serdeczne gratulacje, Panie Profesorze!

Klub Stypendystów Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej po raz trzynasty ogłasza konkurs o Nagrodę im. Artura Rojszczaka.

Nagroda im. Artura Rojszczaka jest indywidualną nagrodą pieniężną (5000 zł) przyznawaną młodym doktorom, którzy obronili pracę doktorską w ciągu ostatnich pięciu lat od złożenia wniosku.

Kandydatów do Nagrody mają prawo zgłaszać członkowie Klubu na podstawie informacji własnych i przekazanych im przez środowisko naukowe.

Termin składania wniosków przez członków Klubu 31 stycznia 2018 roku.

Regulamin Nagrody, informacje o członkach Klubu, z którymi można kontaktować się w sprawie proponowanych kandydatów, oraz informacje o dotychczasowych laureatach Nagrody dostępne są na stronie internetowej Klubu: www.klub-fnp.pl.

Szanowni Państwo,

Proszę o przesyłanie kandydatur do nagrody im. Witolda Drabikowskiego Polskiego Towarzystwa Biochemicznego i firmy Merck za najlepszą pracę doktorską z biochemii wykonaną w polskiej instytucji badawczej w 2017 roku. Nagroda obejmuje premię pieniężną ufundowaną przez firmę Merck Sp. z o.o. oraz opublikowanie tez doktoratu na łamach kwartalnika "Postępy Biochemii".

Zgłoszenia kandydatów do Nagrody może dokonać każdy pracownik naukowy ze stopniem doktora habilitowanego lub tytułem profesora.

Zgłoszenie należy przesyłać do 1 marca 2018 r. pocztą elektroniczną na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pocztą tradycyjną (na nośniku pamięci CD) na adres: Instytut Biologii Doświadczalnej, skr. poczt. 38 (PTBioch), ul. Pasteura 3, 02-093 Warszawa.

Zgłoszenie winno zawierać:

1. list przewodni od osoby zgłaszającej pracę według formularza zgłoszeniowego (www.ptbioch.edu.pl).
  2. plik pracy doktorskiej w formacie PDF
  3. kopie recenzji w formacie WORD lub PDF.

Przewodnicząca Komisji Nagrody

Prof. dr hab. Wiesława Jarmuszkiewicz

Szanowni Państwo,

mam zaszczyt zaprosić Państwa na otwarte spotkanie naukowe Toruńskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, podczas którego dr Małgorzata Kęsik-Brodacka wygłosi wykład zatytułowany "Uniwersalna szczepionka przeciw grypie - wyzwania i perspektywy".

Spotkanie odbędzie się w dniu 5 lutego 2018 roku, w Auli A Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, ul. Karola Szymanowskiego 3 w Bydgoszczy.

Szczegółowe informacje znajdą Państwo w załączonym zaproszeniu.

Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych.

Z poważaniem,
Katarzyna Roszek
Sekretarz Toruńskiego Oddziału PTBioch

dr hab. Katarzyna Roszek
Zakład Biochemii
Wydział Biologii i Ochrony Środowiska
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
ul. Lwowska 1, 87-100 Toruń

zaproszenie 2018

Z żalem zawiadamiamy, że w dniu 21 grudnia b.r. zmarł w Poznaniu

Prof. dr hab. Włodzimierz Krzyżosiak  (1949 – 2017),

chemik, biolog molekularny, początkowo zawodowo związany z UAM, następnie z Instytutem Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu; kierował w Zakładem Biomedycyny Molekularnej.

W pracy naukowej zajmował się początkowo kwasami nukleinowymi, następnie zagadnieniami genetycznymi związanymi z powstawaniem chorób u człowieka – gentycznej predyspozycji do rozwoju pewnych chorób nowotworowych. Jako pierwszy odkrył w populacji polskiej nowe mutacje w genach BRCA1 i BRCA2 w raku sutka i jajnika. Odkrył nowe struktury RNA tworzone przez krótkie sekwencje powtarzające się, a także wykazał ich rolę w patogenezie niektórych dziedzicznych chorób neurologicznych (choroba Huntingtona). Badał rolę sekwencji powtarzających się w genomie i transkryptomie człowieka.

Prof. Krzyżosiak był redaktorem książki Genom człowieka. Największe wyzwanie współczesnej genetyki i medycyny molekularnej, napisanej wraz z grupą studentów w początkach ery genomowej.

Od 2004 był członkiem korespondentem PAN. Był członkiem licznych towarzystw naukowych, w tym Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka, American Society for Biochemistry and Moleculra Biology, American Association for the Advancement of Science, European Union for RNA Interference Technology.

W 2007 otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w dziedzinie nauk przyrodniczych i medycznych za odkrycie mechanizmu selektywnego wyciszania informacji genetycznej mogącej prowadzić do chorób neurodegeneracyjnych.

Świat nauki poniósł wielką, niepowetowaną stratę!

Wyrazy głębokiego współczucia Rodzinie Profesora, Jego Bliskim, Współpracownikom, Przyjaciołom,      wszystkim osobom odczuwającym Jego stratę,

składa

Zarząd Główny i społeczność

Polskiego Towarzystwa Biochemicznego