W dniach 13-16 września br. odbył się w Szczecinie 5-ty Kongres BIO2023, który jednocześnie był 52-gim spotkaniem członków Polskiego Towarzystwa Biochemicznego (PTBioch). Kongres był organizowany przez Oddział Szczeciński PTBioch kierowany przez prof. Barbarę Dołęgowską. Wykład Parnasa, inaugurujący Kongres, wygłosił prof. Marcin Nowotny z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej (Warszawa). W Kongresie wzięło udział 254 uczestników, w tym 82 młodych naukowców. Odbyło się 68 wykładów, przedstawiono 44 doniesienia ustne i 127 prezentacji posterowych.

W Komitecie Honorowym obecni byli m.in. prof. Marek Konarzewski – Prezes PAN, prof. Maciej Żylicz – Prezes Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, prof. Waldemar Tarczyński – Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego, prof. Bogusław Machaliński - Rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz prof. Adam Szewczyk – Prezes Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. W trakcie Kongresu odbyło się Nadzwyczajne Walne zebranie członków PTBioch. Podjęto uchwałę o nadaniu tytułu Członka Honorowego PTBioch prof. Andrzejowi Legockiemu (Poznań) oraz prof. Rostyslavovi Stoice (Lwów). Wyłoniono laureatów, młodych pracowników naukowych, Nagrody Mozołowskiego. Swoje stoiska prezentowało 36 przedstawicieli firm biotechnologicznych, organizacji i instytutów naukowych. Głównym sponsorem Kongresu była firma Merck. Już wkrótce więcej informacji o wydarzeniach, które miały miejsce w czasie Kongresu. Dziękujemy prof. Barbarze Dołęgowskiej i jej współpracownikom (na zdjęciu) za wzorową organizację Kongresu! Kolejne spotkanie biochemików już za 2 lata w Poznaniu.

V Kongres BIO2023 współfinansowany był z budżetu państwa w ramach programu Ministra
Edukacji i Nauki pod nazwą „Doskonała Nauka” numer projektu: DNK/SN/546993/2022

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z kongresu:

Galeria zdjęć z V KONGRESU BIO2023 w Szczecinie

Zakonczenie