Przewodnicząca Komisji
Laureaci bieżącej edycji konkursu
Laureaci z lat poprzednich

Nagrody im. Bronisława Filipowicza
za popularyzację biochemii i nauk pokrewnych

Przyznawana od 2001 roku

Nagroda za popularyzację biochemii została ustanowiona przez Polskie Towarzystwo Biochemiczne dla uczczenia profesora Bronisława Filipowicza (1904-1988), autora szeregu książek i wielu artykułów popularyzujących osiągnięcia biochemii i pokrewnych nauk biologicznych, członka honorowego Towarzystwa i Doktora honoris causa Akademii Medycznej w Łodzi.

1. Celem nagrody jest podkreślenie w środowisku naukowym znaczenia popularyzacji nauk biologicznych.
  2. Nagroda przyznawana jest w wyniku konkursu za osiągnięcia popularyzatorskie w dziedzinie biochemii, biologii molekularnej, biotechnologii i pokrewnych im nauk biologicznych. Nagroda może być przyznawana za wydawnictwa książkowe, cykle artykułów, filmy i programy komputerowe popularno-naukowe o tematyce związanej z ta dziedziną, których miejscem publikacji lub tworzenia jest Polska. W szczególnych przypadkach wyróżniona może być wybitna twórczość translatorska lub wybitna działalność społeczna w zakresie popularyzacji biochemii i nauk pokrewnych, jeśli jest ona poparta twórczością w tej dziedzinie.
  3. Prawo zgłaszania wniosków przysługuje członkom Polskiego Towarzystwa Biochemicznego.
  4. Nagroda jest przyznawana co cztery lata, a przedstawione do niej osiągnięcia obejmują ostatnie cztery lata przed rokiem przyznania nagrody. W przypadku cyklu publikacji co najmniej jedna część cyklu powinna ukazać się w ciągu tego okresu.
  5. Nagrodę przyznaje Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Biochemicznego na wniosek Komisji Oceniającej, powoływanej przez nowo ukonstytuowany Zarząd, na okres 4 letniej kadencji. Nazwisko osoby nagrodzonej zostaje podane do wiadomości członków Polskiego Towarzystwa Biochemicznego.
  6. Na nagrodę składają się: medal i dyplom.
  7. Obok nagrody głównej mogą być przyznawane wyróżnienia.

Zatwierdzone przez ZG PTBioch dnia 10.01.2000r
Ze zmianami zatwierdzonymi przez Zarząd Główny PTBioch na zebraniu dn. 21.03.2016

Przewodnicząca Komisji:

prof. dr hab. Ludmiła Żylińska z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Katedra Biochemii Medycznej
ul. Mazowiecka 6/8
Telefon: (42) 272 56 80

Laureatka bieżącej edycji konkursu:

dr hab. Małgorzata Iciek

z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego

nagroda została przyznana za :

„Za działalność promującą nowe kierunki nauk o życiu

w związku z 44 Kongresem FEBS w Krakowie,

w którym pełniła funkcję Sekretarza Komitetu Organizacyjnego.”

Laureaci z poprzednich lat:

V edycja konkursu, 2016

• dr Teresa Wesołowska nagroda została przyznana za:  Za sługi w upowszechnianiu edukacji biochemicznej

IV edycja konkursu, 2012

• prof. dr hab. Sławomir Pikuła (redaktor naczelny Postepow Biochemii) - Za całokształt dzialalności jako redaktor naczelny "Postępów Biochemii"

III edycja konkursu, 2008

Trzy równorzędne nagrody otrzymali dziennikarze:

• Jacek Michalak (telewizja),
  • Krzysztof Michalski (radio)
  • Sławomir Zagórski (prasa)

"... za popularyzację osiągnięć biochemii i biologii molekularnej"

II edycja konkursu, 2004

• Tomasz Twardowski

"... w uznaniu wybitnych osiągnięć w dziedzinie upowszechniania nauk biologicznych zarówno w szerokich kręgach społeczeństwa jak i w gremiach doradczych, poprzez liczne publikacje podejmujące problematykę biotechnologii, czynny udział w otwartych zebraniach poświęconych popularyzacji wiedzy i posiedzeniach gromadzšcych ludzi gospodarki i polityki"

I edycja konkursu, 2001

Nagroda główna:

• Magdalena Fikus

"... w uznaniu dorobku naukowego, organizacji "Festiwali Nauki" w Warszawie, a także prezentację osiągnięć nauk biologicznych w środkach powszechnego przekazu"

Wyróżnienie:

• Aleksandra Kubicz

"... w uznaniu dorobku naukowego, publikację książki pt. "Tajemnice ewolucji molekularnej", PWN 1999, oraz organizację "Festiwalu Nauki" na Dolnym Śląsku"

Wydarzenie w O/Łódzkim - Zoom Webinar

Wydarzenie w O/Łódzkim - Zoom Webinar "Nowe narzędzia badawcze w diagnostyce i leczeniu chorób"

Łódzki Oddział Polskiego Towarzystwa Biochemicznego zaprasza na kolejną sesję wykładową zatytułowaną " Nowe narzędzia badawcze w diagnostyce i terapii chorób ". Webinar on-line odbędzie się 14 marca 2024 r., o godz. 12:00.