IBB PAN oraz Zakład Biofizyki Instytutu Fizyki Doświadczalnej UW zapraszają na Konferencję "Challenges in molecular biology, biophysics and biomedicine” uświetniającą setne Urodziny prof. Dawida Shugara, która odbędzie się w dniach od 17 do 19 września 2015, w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie, przy ul. Pawińskiego 5a.

Jubilat, prof. Dawid Shugar (członek Honorowy Polskiego Towarzystwa Biochemicznego), po powrocie do kraju od 1954 r. zaangażował się w organizację Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk. Najwcześniej  zorganizował Laboratorium Chemii Biologiczno-Fizycznej, które rozbudował do Zakładu Biofizyki, a później do Wydziału, i Zakład Biologii Molekularnej, którym kierował do 1985 roku.  W 1966, na prośbę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego zorganizował Katedrę Biofizyki. Wielu Jego studentów jest dziś naukowcami światowego formatu realizującymi podobne lub zupęłnie nowe projekty badawcze w zakresie molekularnej biofizyki i biologii. Profesor Dawid Shugar stworzył i rozwinął Polską Szkołę biofizyki molekularnej, wprowadzając badania nad mutagenezą, fotochemią kwasów nukleinowych i białek, nad zależnością strukturalną - funkcjonalną analogów nukleozydowych  z potencjalnymi właciwościami przeciwwirusowymi i przeciwnowotworowymi, oraz nad kinazami białkowymi.  Program Konferencji wypełniają prezentacje światowych autorytetów naukowych; sesje prowadzą i/lub wykładają naukowcy, którzy wywodzą się ze szkoły Jubilata, lub w swojej pracy badawczej spotkali się z wielkim uczonym: Alexander Włodawer, Eric de Clercq, Wojciech Rode, Jarosław Poznański, Wolfram Saenger, Katarzyna Bebenek, Magda Konarska, Ryszard Kole, Witold Filipowicz, Ryszard W. Adamiak, Marek Cieplak, Michal Vieth, Bogdan Lesyng, Włodzimierz Mandecki, Susan Taylor, Aleksander Edelman, Andrzej Sobolewski, Andrzej Pohorille.

Szczegóły organizacyjne i programowe na stronie: http://www.shugarconference2015.org/node/34