Rozpoczęła się rejestracja na konferencję programową Narodowego Kongresu Nauki w Poznaniu.

23 i 24 lutego w Poznaniu polskie środowisko akademickie zastanawiać się będzie, jak poprawić pozycję polskiej nauki w rankingu światowym. Problemem jest niska aktywność i wyniki w konkursach grantowych European Research Council, a to wskazuje na ograniczoną zdolność do proponowania przełomowych programów badawczych. Słaba pozycja Polski w europejskim rankingu innowacyjności jest w pewnym stopniu skutkiem zbyt niskiego poziomu badań stosowanych i wdrożeniowych.. Administracja państwowa i środowiska akademickie muszą wypracować lepsze metody interwencji w naukę; niezbędna jest przemyślana polityka inwestycyjna, przemieszczenie środków finansowych, w tym także mechanizmy finansowego wspierania doskonałości naukowej i działania organizacyjne. Nowy system musi inaczej traktować jednostki doskonałe naukowo niż te odbiegające od tego poziomu, doceniać jakościowe aspekty twórczości naukowej, a nie tylko wymiar ilościowy. System parametryzacji i kategoryzacji jednostek naukowych wymaga korekty. Należy rozpoznać bariery instytucjonalne, które utrwalają przeciętność i zastanowić się jakie zmiany strukturalne będą wspierać doskonałość naukową.

Konferencję wraz z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego organizuje Uniwersytet Adama Mickiewicza wspólnie z Polską Akademią Nauk. Więcej informacji oraz formularz rejestracyjny i program Konfrencji na stronie: http://www.nauka.gov.pl/konferencja-nkn-doskonalosc-naukowa-jak-rownac-do-najlepszych.

W internecie będzie można śledzić transmisję na żywo z konferencji.