Optymistyczna wiadomość dla fascynatów nauki i dobrej lektury nadeszła z Krakowa, bowiem rusza kolejna edycja konkursu MĄDRA KSIĄŻKA ROKU! Znane są już nominacje, a 20 kwietnia b.r. ogłoszona zostanie lista nagrodzonych i wręczone zostaną statuetki Euklidesa dla najlepszych książek popularnonaukowych wydanych w Polsce w 2016 roku. Konkurs już po raz drugi organizują wspólnie Uniwersytet Jagielloński i Fundacja Popularyzacji Nauki im.Euklidesa wydawca portalu Mądre Książki

.

W Jury tegorocznego konkursu zasiadają naukowcy i popularyzatorzy nauki: prof. Stanisław Kistryn – fizyk, dr hab. Jarosław Bodzekarcheolog, dr hab. Piotr Wojtal – paleontolog, Aleksandra Stanisławska – dziennikarka naukowa, Leszek Szumlas – archeolog i popularyzator nauki, Michał Olszewski – dziennikarz, pisarz, polonista.

Naukowcy rożnych specjalności nominowali 15 publikacji wydanych w 2016 roku, wśród nich znajdują się książki adresowane do dorosłych, jak i do dzieci.

Książki nominowane dla dorosłych (m.in.):
W rzeczy samej. Osobliwe historie wspaniałych materiałów, które nadają kształt naszemu światu. Autor: Mark Miodownik
Krótka historia rozumu. Od pierwszej myśli człowieka do rozumienia Wszechświata. Autor: Leonard Mlodinow
Triumf nasion. Jak ziarna, pestki i orzechy podbiły królestwo roślin i zmieniły naszą cywilizację, autorstwa Thora Hansona.
Anatomia miłości i zdrady. Co nauka mówi o namiętnościach człowieka? Autor: Robin Dunbar.
Dla dzieci nominowano, m.in.:
Botanicum. Muzeum roślin. Książka napisana przez autorki:: Katie Scott, Kathy Willis z
Fach, że ach! Autorstwa Silvie Sanža.

Konkurs patronatem objęli:

• Polskie Towarzystwo Wydawców Książek
  • Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich
  • Fundacja Traditio Europae
  • Noc Książki
  • Portal Internetowy Lustro Biblioteki
  • Fundacja dla AGH
  • Portal Egiptologia.pl

Więcej informacji na stronie: http://madraksiazkaroku.pl/aktualnosci/rusza-kolejna-edycja-konkursu-madra-ksiazka-roku-2016/.