logo PTBIOCH

logo FEBS

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Biochemik, prof. Michał Woźniak z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – członek Polskiego Towarzystwa Biochemicznego - oraz socjolog i historyk prof. Cezary Obracht-Prondzyński z Uniwersytetu Gdańskiego zostali laureatami nagrody im. Jana Heweliusza za rok 2017, tzw. gdańskiego Nobla.

Prof. Michał Woźniak otrzymał nagrodę w kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych "za wybitne osiągnięcia naukowe dotyczące molekularnego mechanizmu sygnalizacji stresu oksydacyjnego". Laudację wygłosił prof. Janusz Limon. Prof. Michał Woźniak mówił podczas uroczystości, że jeszcze jako student zdecydował się zostać tzw. teoretykiem. Zrezygnował z pracy lekarza na rzecz nauk podstawowych, w jego przypadku biochemii, a później – chemii medycznej. Obecnie profesor zajmuje się "zagadnieniem inhibicji białkowych jako strategii przeciwko chorobom zakaźnym i bioterroryzmowi". Wcześniej prowadził badania związane z rakiem, w tym autoeliminacją komórek mięsaka kościopochodnego czy działaniem witaminy D3 hamującym wzrost komórek nowotworowych skóry. Laureat, profesor nauk medycznych i nauczyciel akademicki, zawodowo jest związany z Akademią Medyczną w Gdańsku, obecnie Gdańskim Uniwersytetem Medycznym. Od 1999 roku kieruje Katedrą i Zakładem Chemii Medycznej. Naukowo specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu biochemii. Zajmuje się m.in. badaniami dotyczącymi mechanizmów reakcji wolnorodnikowych w mechanizmie powstawania (patogenezie) chorób i procesach zaprogramowanej i martwiczej śmierci komórek nowotworowych. Opublikował ok. 230 artykułów naukowych. Prof. Michał Woźniak od lat należy do Towarzystwa Biochemicznego; przewodniczył Oddziałowi PTBioch w Gdańsku, organizował lub współorganizował Zjazdy PTBioch, był przez kilka kadencji aktywnym członkiem Zarządu Głównego.

Prof. Cezary Obracht-Prondzyński, znany popularyzator kultury kaszubskiej i wiedzy o Kaszubach, otrzymał nagrodę w kategorii nauk humanistycznych i społecznych "za wybitne osiągnięcia w badaniach kultury Kaszub i Pomorza".

Nagrody im. Jana Heweliusza, najważniejsze naukowe wyróżnienia przyznawane przez miasto już po raz trzydziesty wręczono w niedzielę w Ratuszu Głównego Miasta. Uroczystość odbyła się w 407. rocznicę urodzin wybitnego gdańskiego astronoma Jana Heweliusza. Dotychczas nagrodzono 45 wybitnych naukowców , m. in. pisarz prof. Stefan Chwin oraz lekarz i naukowiec prof. Krzysztof Narkiewicz.

Nagroda naukowa miasta Gdańska im. Jana Heweliusza została ustanowiona w 1987 r. Przez pierwsze kilkanaście lat wyróżnienie przyznawano wyłącznie w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych. Od 2001 r. przyznaje się je także w dziedzinie nauk humanistycznych, a w 2013 r. kategorię tą poszerzono o nauki społeczne.

 

Panie Profesorze, Michale! Gratulacje i słowa serdeczności!

(na podstawie inf. PAP)

 

Pan Profesor Zygmunt Machoy na styczniowym posiedzeniu Senatu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie otrzymał podziękowania za 66 - letnią pracę naukową i dydaktyczną na rzecz Pomorskiej Akademii Medycznej i (po zmianie nazwy Uczelni) Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Zawodową i naukową sylwetkę Profesora przedstawił prof. dr hab. Bogusław Machaliński, rektor PUM (wychowanek Profesora) gratulując nestorowi Uczelni wspaniałych sukcesów i wychowania grona znakomitych następców, lekarzy i naukowców. Istotnie, prof. Machoy jest wychowawcą przynajmniej dziesięciorga profesorów i doktorów habilitowanych.

Prof. dr hab. n. chem. Zygmunt Machoy, doktor honoris causa PAM, pracuje w uczelni od 1951 roku. Jest absolwentem Wydziału Chemii na Uniwersytecie Poznańskim. W latach 1981-84 był prodziekanem a w latach 1984-1987 dziekanem Wydziału Lekarskiego. Przez wiele kierował Zakładem Chemii Fizjologicznej przekształconym później w Katedrę Biochemii i Chemii oraz Studium Doktoranckim PAM. Zapisał się jako twórca historii kształcenia kadr medycznych w Szczecinie; pierwszy wprowadził egzamin testowy.

Prof. Zygmunt Machoy stworzył "Polską Szkołę Fluorową" poprzez rozbudowanie warsztatu analitycznego, umożliwiającego badanie fluoru w różnych aspektach w organizmach żywych, i  w odniesieniu do środowiska, wreszcie przez  budowę potężnego zespołu naukowego współpracującego z różnymi ośrodkami naukowymi w kraju i poza nim.  

Profesor Zygmunt Machoy należał w 1961 r. do grona członków - założycieli Oddziału PTBioch w Szczecinie,  kilkakroć, od 1968 rok  przewodniczył Oddziałowi, czterokrotnie organizował  lub współorganizował  Zjazdy krajowe Towarzystwa, oraz 10 Sympozjów "Metabolizm Fluoru".  Pracował także w Zarządzie Głównym PTBioch. Od roku 1995 jest Honorowym Członkiem Polskiego Towarzystwa Biochemicznego.

Serdeczne gratulacje, Panie Profesorze!

Prof. Janusz Bujnicki - członek Polskiego Towarzystwa Biochemicznego - został wybrany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego do reprezentowania Polski w strukturach Europejskiego Forum Doradców Naukowych. Prof. Bujnicki został również powołany na drugą dwuletnią kadencję jako członek elitarnego grona siedmiu naukowców doradzających Komisji Europejskiej w ramach Grupy Wysokiego Szczebla Mechanizmu Doradztwa Naukowego (ang. High Level Group of the Scientific Advice Mechanism, HLG SAM).

Serdeczne gratulacje, Panie Profesorze!

 

 

Klub Stypendystów Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej po raz trzynasty ogłasza konkurs o Nagrodę im. Artura Rojszczaka.

Nagroda im. Artura Rojszczaka jest indywidualną nagrodą pieniężną (5000 zł) przyznawaną młodym doktorom, którzy obronili pracę doktorską w ciągu ostatnich pięciu lat od złożenia wniosku.

Kandydatów do Nagrody mają prawo zgłaszać członkowie Klubu na podstawie informacji własnych i przekazanych im przez środowisko naukowe.

Termin składania wniosków przez członków Klubu 31 stycznia 2018 roku.

Regulamin Nagrody, informacje o członkach Klubu, z którymi można kontaktować się w sprawie proponowanych kandydatów, oraz informacje o dotychczasowych laureatach Nagrody dostępne są na stronie internetowej Klubu: www.klub-fnp.pl.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej wraz z amerykańskim stowarzyszeniem naukowym AAAS zapraszają do trzeciego konkursu o Polsko-Amerykańską Nagrodę Naukową.

Kandydaci do nagrody mogą być zgłaszani przez wszystkich członków polskiego i amerykańskiego środowiska naukowego. W konkursie dopuszczane są również autonominacje.

Wysokość nagrody wynosi równowartość 5 000 USD dla każdego z laureatów.

Termin zgłaszania kandydatów do 31 grudnia 2018 roku.

Więcej informacji o konkursie na stronie:

https://www.fnp.org.pl/oferta/polsko-amerykanska-nagroda-naukowa/

 

Podkategorie

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Wydarzenie w O/Poznańskim

Wydarzenie w O/Poznańskim

W imieniu Oddziału Poznańskiego PTBioch i Sekcji Kwasów Nukleinowych PTBioch zapraszamy do uczestnictwa w wykładach o tematyce związanej z kwasami nukelinowymi w auli Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN (wejście od ulicy Henryka Wieniawskiego). Wykłady w języku angielskim. W piątek, 10.5. o godz....

więcej więcej

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

SEKCJA BŁON BIOLOGICZNYCH

SEKCJA BŁON BIOLOGICZNYCH

Posiedzenie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Biochemicznego odbyło się w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie w dniu 19 kwietnia 2024 roku. W czasie zebrania, na wniosek Prezydium PTBioch powołano Sekcję Błon Biologicznych PTBioch. Przewodniczącym Sekcji Błon...

więcej więcej