logo PTBIOCH

logo FEBS

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

 Źródłami depresji są złożone i słabo poznane procesy chemiczne zachodzące w mózgu między neuronami. Jeden z nich zbadali i opisali naukowcy Instytutu Nenckiego w Warszawie. Zdobytą wiedzę będzie można wykorzystać m.in. w poszukiwaniu nowych leków antydepresyjnych.

O wielu ludzkich zachowaniach, takich jak uzależnienia czy skłonność do depresji, decydują skomplikowane procesy fizyko-chemiczne zachodzące w różnych strukturach mózgu. Istotne znaczenie mają tu zwłaszcza mechanizmy działające w synapsach - a więc w miejscach, w których neurony przekazują sobie sygnały.

Naukowcy z tego właśnie Instytutu we współpracy z University College of London, German Center for Neurodegenerative Diseases i Hannover Medical School po raz pierwszy opisali całą nową ścieżkę sygnałową związaną z 5-HT7R , jednym z receptorów występujących na kolcach dendrytycznych w obrębie synaps. Według prof. Jakuba Włodarczyka, kierującego Pracownią Biofizyki Komórki Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN, znając tę ścieżkę można zacząć myśleć na przykład o nowych sposobach chemicznego kontrolowania pewnych przypadków depresji.

Instytut poinformował, że badania po stronie polskiej sfinansowano z grantów HARMONIA Narodowego Centrum Nauki i TANGO Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Pozwoliły one ustalić, że gdy neuroprzekaźnik aktywuje receptor 5-HT7R, dochodzi do przemodelowania macierzy zewnątrzkomórkowej. Po raz pierwszy wykazano, że receptor 5-HT7R tworzy w mózgu kompleksy z białkiem CD44, i że CD44 może być cięte przez enzym wydzielany przez pobudzony receptor: metaloproteazę MMP9. W wyniku cięcia aktywacji ulega kolejne białko, Cdc42. I to właśnie ono poprzez wpływ na cytoszkielet aktynowy przyczynia się do wzrostu kolców dendrytycznych. Udowodniono także, że kolce powiększone w wyniku działania opisanej ścieżki sygnałowej są rzeczywiście funkcjonalne.

Część eksperymentalną związaną z doświadczeniami na zwierzętach pozbawionych receptora 5-HT7R wykonała dr Monika Bijata podczas stażu badawczego w laboratorium prof. Evgenija Ponimaskina z Hannover Medical School.

Wyniki opublikowano w artykule “Synaptic Remodeling Depends on Signaling between Serotonin Receptors and the Extracellular Matrix” w czasopiśmie „Cell Reports" 2017, 19;9:1767-1782; http://dx.doi.org/10.1016/j.celrep.2017.05.023

Redakcja dodatkowo podkreśliła rangę publikacji, zamieszczając na okładce nawiązującą do niej grafikę.

Wg komunikatu Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN w Warszawie.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie szczegółowych kryteriów i trybu przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na naukę w ramach Programu „Diamentowy Grant” ogłosił konkurs na finansowanie projektów badawczych w ramach VII edycji Programu..

Celem konkursu jest wsparcie wybitnie uzdolnionych studentów lub absolwentów prowadzących pod kierunkiem opiekuna naukowego badania naukowe o wysokim stopniu zaawansowania, tak aby dać im możliwość skrócenia ścieżki kariery naukowej. W ramach programu środki finansowe przeznaczone są na finansowanie badań naukowych prowadzonych przez wybitnie uzdolnionych studentów lub absolwentów, wskazanych w projekcie badawczym.

O przyznanie środków finansowych w ramach programu może ubiegać się jednostka naukowa posiadająca kategorię naukową A+, A lub B, w której wybitnie uzdolniona osoba będzie realizować badania naukowe w ramach programu „Diamentowy Grant” i – w przypadku studentów – będzie kontynuować naukę.

  • Wsparciem mogą być objęci wybitnie uzdolnieni: studenci jednolitych studiów magisterskich lub odpowiednich, którzy ukończyli trzeci rok studiów w roku ogłoszenia konkursu i kontynuują naukę, a w przypadku jednolitych studiów magisterskich trwających 6 lat – studenci, którzy ukończyli czwarty rok studiów w roku ogłoszenia konkursu i kontynuują naukę;
  • absolwenci studiów pierwszego stopnia, którzy otrzymali tytuł zawodowy licencjata lub inżyniera albo równorzędny w roku ogłoszenia konkursu.

Osoby ubiegające się o finansowanie nie posiadają tytułu zawodowego magistra lub jego odpowiednika; nie są laureatami poprzednich edycji konkursu w ramach programu „Diamentowy Grant”; posiadają udokumentowaną znajomość co najmniej jednego języka obcego na poziomie nie niższym niż B2 zgodnie z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego; prowadzą zaawansowane badania naukowe i posiadają osiągnięcia naukowe.

W programie mogą uczestniczyć również polscy studenci/absolwenci, którzy odbyli studia pierwszego stopnia w jednostkach zagranicznych. Środki finansowe NA REALIZACJE PROJEKTU BADAWCZEGO przyznaje się na podstawie wniosku sporządzanego W FORMIE ELEKTRONICZNEJ wg wzoru dostępnego na stronie osf.opi.org.pl; wniosek składa kierownik jednostki naukowej

Szczegółowe informacje o zasadach składania wniosków pod adresem: http://www.nauka.gov.pl/komunikaty/ogloszenie-vii-edycji-konkursu-w-ramach-program

 

 

 

Dziennik Gazeta Prawna rozpoczyna V edycję konkursu i cyklu redakcyjnego pod nazwą „EUREKA! DGP –Odkrywamy Polskie Wynalazki”.

Organlzatorzy Konkursu zapraszają uczelnie, instytuty badawcze i jednostki naukowe PAN z wynalazkami zgłoszonymi do Urzędu Patentowego RP w latach 2015 oraz 2016. Nagrodą w konkursie jest 30 tys. zł dla zespołu wynalazczego i kampania reklamowa o wartości 50 tys. zł dla reprezentowanej przez zespół instytucji w mediach INFOR Biznes. UDZIAŁ W KONKURSIE JEST BEZPŁATNY

Zgłoszenie - wypełniony formularz wraz z załącznikami - dostępne na stronie http://eureka.dziennik.pl/ - można przesłać na adres: eureka@dziennik.gazetaprawna.pl  do dnia 12 grudnia b.r.

Cykl redakcyjny rozpocznie się w styczniu 2018 roku i potrwa do czerwca. Zostaną w nim przedstawione najciekawsze wynalazki nadesłane na konkurs.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w czerwcu 2018 roku. 

Szersze informacje o zgłoszonych wynalazkach i laureatach czterech poprzednich edycji Konkursu znajdują się na stronie http://eureka.dziennik.pl/ .

na stronie http://eureka.dziennik.pl/

Dziesiąta, jubileuszowa edycja spotkania pt. International Conference of Contemporary Oncology - organizowana we współpracy z MD Anderson Cancer Center w Houston – amerykańskim ośrodkiem słynącym z leczenia praktycznie wszystkich rodzajów raka najnowocześniejszymi metodami oraz prowadzącym badania translacyjne – odbędzie się w Poznaniu, w dniach 21 – 23 marca 2018 r.

Spotkanie, z udziałem naukowców ze światowych, wiodących instytucji, umożliwia otwartą dyskusję na temat zwiększenia międzynarodowej współpracy i jej właściwego ukierunkowania prowadzącego w konsekwencji do innowacyjnych badań naukowych i jak najszybszego przeniesienia osiągnięć badań laboratoryjnych do klinicznej praktyki.

W Komitecie Naukowym Konferencji autorytety światowej onkologii: Kelly Hakes, Andrzej Mackiewicz, Waldemar Priebe, Salem Chouaib, Maciej Wiznerowicz.

Do końca grudnia obowiązują niższe opłaty konferencyjne!

Szczegóły uczestnictwa pod linkiem: https://www.termedia.pl/Konferencje?Intro&e=758&p=4692I

 XVII konferencja naukowo-szkoleniowa z cyklu „Postępy w diagnostyce chorób autoimmunologicznych pod hasłem „Udar mózgu. Doustne antykoagulanty. Przeciwciała antyfosfolipidowe” odbędzie się w sobotę, 18 listopada 2017 r., w godz. 10:00-15:00 w gmachu Rektoratu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, ul. Rybacka 1 w Szczecinie.

Organizatorami są Klinika Reumatologii, Chorób Wewnętrznych I Geriatrii, Samodzielna Pracownia Diagnostyki Reumatologicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Szczegóły organizacyjne, możliwość rejestracji pod adresem: https://www.pum.edu.pl/aktualnosci/postepy-w-diagnostyce-chorob-autoimmunologicznychudar-mozgu.-doustne-antykoagulanty.-przeciwciala-antyfosfolipidowe

 

Podkategorie

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Wydarzenie w O/Poznańskim

Wydarzenie w O/Poznańskim

W imieniu Oddziału Poznańskiego PTBioch i Sekcji Kwasów Nukleinowych PTBioch zapraszamy do uczestnictwa w wykładach o tematyce związanej z kwasami nukelinowymi w auli Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN (wejście od ulicy Henryka Wieniawskiego). Wykłady w języku angielskim. W piątek, 10.5. o godz....

więcej więcej

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

WSPOMNIENIE: ANNA WOJTCZAK

WSPOMNIENIE: ANNA WOJTCZAK

W maju br. mija 12 rocznica pożegnania prof. Anny Wojtczak. Profesor Anna Wojtczak była związana z Instytutem Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego od czasu studiów na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Łódzkiego. W 1954 r., gdy Instytut przeniósł się do Warszawy, powróciła razem z...

więcej więcej