logo PTBIOCH

logo FEBS

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Dwudzieste czwarte Polskie Sympozjum Peptydowe odbędzie się w Jastrzębiej Górze koło Gdańska, w dniach 3-7 września 2017.

Obrady Sympozjum poświęcone zostaną różnym obszarom wiedzy o peptydach łącznie z biologią I chemią peptydów i białek. Organizatorzy pragną szczególną uwagę skupić na peptydach jako narzędziu do tworzenia nowych leków.

Program Sympozjum będzie realizowany w 7 sekcjach.

Pracami organizacyjnymi kieruje i zaprasza do udziału w obradach Sympozjum p. dr hab. Sylwia Rodziewicz – Motowidło z Katedry Chemii Biomedycznej UG.

Szczegóły programowe i socjalne na stronie: http://www.24pps.pl

 

Zespół prof. Józefa Dulaka (członek PTBioch) z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ (WBBiB UJ) będzie współrealizował projekt "Heart On Chip based on human-induced pluripotent Stem cell Technology for personalized Medicine" (CISTEM) w ramach programu ramowego Horyzont 2020.

Badania będą prowadzone w obrębie działania "Marie Skłodowska-Curie - International and inter-sectoral cooperation through the Research and Innovation Staff Exchanges" (RISE).

Działanie unijne RISE służy rozwojowi pracowników zajmujących się badaniami i innowacjami, jak również wymianie wiedzy i wspieraniu współpracy pomiędzy sektorami akademickim i pozaakademickim oraz krajami niebędącymi członkami Unii Europejskiej. W skład konsorcjum powołanego do realizacji projektu CISTEM, oprócz Zakładu Biotechnologii WBBiB UJ, wchodzą BioSense Institute z Serbii, Institute of Engineering Research z Hiszpanii i Rutgers University z USA, a także firmy Elvesys i Cherry Biotech z Francji oraz hiszpańskie Beonchip SL.

Celem projektu jest wykorzystanie ludzkich indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych (iPSC) i otrzymywanych z nich kardiomiocytów do opracowania modelu "serca na czipie" jako narzędzia do badania zaburzeń funkcjonowania tego narządu oraz testowania nowych leków. Zadaniem badaczy z Zakładu Biotechnologii Medycznej WBBiB UJ jest wdrożenie opracowanej wcześniej metody uzyskiwania iPSC oraz ich różnicowania do kardiomiocytów do badania mechanizmów kardiomiopatii w dystrofii mięśniowej Duchenne’a.

Zgodnie z założeniami RISE doktoranci i pracownicy Zakładu Biotechnologii Medycznej WBBiB UJ spędzą łącznie 10 miesięcy w laboratoriach partnerów zagranicznych. Z kolei każdego roku przez okres 3 miesięcy WBBiB UJ będzie gościł badaczy ze współpracujących instytucji.

Koordynatorem przedsięwzięcia jest dr Georges Dubourg z Biosense Institute.

(wg informacji w witrynie UJ).

Organizatorzy Konferencji "Sukces czasopisma naukowego, indeksowanie zarządzanie czasopismami naukowymi, a także jak pisać prace naukowe i prezentować wyniki badań na konferencjach" zapraszają do udziału w obradach do Warszawy, w dniach 27-28 października 2017 r.

Miejscem Konferencji będzie Centrum Prasowe Foksal, ul. Foksal 3/5 w Warszawie

Kierownictwo naukowe należy do prof. dr hab. Macieja Banacha

Organizatorem wydarzenia jest Wydawnictwo Termedia

Goścmi Konferencji będą eksperci z Polski i Europy zajmujący się publikowaniem czasopism naukowych, rozwojem i promocją polskiej nauki na świecie. Zaproszeni wykładowcy przekażą uczestnikom Konferencji wiedzą, doświadczeniem oraz wskażą kierunki w których powinny iść czasopisma naukowe, aby publikowana w nich treść została dostrzeżona i doceniona w świecie nauki. W ich wystąpieniach  będzie też miejsce na wiedzę o ewaluacji czasopism i dorobku naukowego.

https://www.termedia.pl/Konferencje?Zaproszenie&e=693&p=4513

https://www.termedia.pl/Konferencje?program&e=693&p=4515

Poradnik „Ameryka dla postdoków. Praktyczny przewodnik dla naukowców” autorstwa dr Grażyny Żebrowskiej i prof. Marka Konarzewskiego został wydany przy wsparciu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Przewodnik jest adresowany do młodych naukowców; ma ich zachęcać do wyjazdu na staż podoktorski do Stanów Zjednoczonych. Poradnik zawiera wiele przydatnych i praktycznych informacji, które mogą pomóc potencjalnie zainteresowanym w realizacji wyjazdu.

Dr Grażyna Żebrowska jest ekspertką ds. nauki, technologii i szkolnictwa wyższego, pracuje w Ambasadzie RP w Waszyngtonie, a prof. Marek Konarzewski m.in. pełnił funkcję radcy ds. nauki i technologii w tej placówce. Oboje znają doskonale Stany Zjednoczone, nadto rozumieją specyfikę pracy naukowej zarówno w Polsce, jak i za granicą, oraz potrzeby naukowców.

 

Link do pobfrania Poradnika w formacie pdf.

http://www.fnp.org.pl/assets/Ameryka-dla-Postdokow-1.pdf

Laureaci programów FNP z Politechniki Wrocławskiej, we współpracy z amerykańskimi badaczami, opracowali nową metodę do równoległego obrazowania aktywności enzymów. Wyniki badań świeżo opublikowali w prestiżowym czasopiśmie  Journal of the American Chemical Society (JACS). Pierwszą autorką pracy jest dr inż. Paulina Kasperkiewicz, dwukrotna laureatka programu START, a drugim polskim współautorem jest prof. Marcin Drąg, również laureat programu START oraz programu FOCUS.

Enzymy proteolityczne kontrolują praktycznie wszystkie ścieżki metaboliczne w organizmach żywych. Zaburzenie ich działania prowadzi do rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych, w tym nowotworów, cukrzycy, chorób neurodegeneracyjnych czy utraty odporności przed patogenami.

W ostatnich latach udało się odpowiedzieć na wiele ważnych pytań dotyczących zaangażowania proteaz w rozwój poszczególnych chorób przy zastosowaniu markerów chemicznych (z ang. Activity-Based Probes). Zaletą stosowania takich markerów jest ich zdolność do obrazowania wyłącznie aktywnych enzymów, czyli takich które biorą czynny udział w danym procesie biologicznym. Nadal jednym z największych wyzwań jest stworzenie markerów oddziałujących selektywnie z jednym enzymem, a także możliwość obrazowania kilku enzymów w jednym miejscu w tym samym czasie.

W artykule „A toolbox of fluorescent probes for parallel imaging reveals uneven location of serine proteases in neutrophils” opublikowanym na łamach JACS, po raz pierwszy w dużej części rozwiązano te problemy. Autorzy zaprojektowali oraz zsyntetyzowali markery chemiczne o bardzo wysokiej specyficzności i dodatkowo wyposażone w różne fluorofory. Układ, nazwany przez nich „A toolbox of fluorescent probes” został wykorzystany do obrazowania aktywności proteaz serynowych w neutrofilach, enzymach niezwykle ważnych w obronie organizmu gospodarza przed patogenami, ale także zaangażowanych w rozwój nowotworów, a przede wszystkim raka płuc. Wykorzystując metody obrazowania mikroskopem fluorescencyjnym oraz cytometrii przepływowej wykazano, iż możliwe jest równoległe monitorowanie neutrofilowych enzymów w tym samym czasie, pomimo ich różnej aktywności oraz stężenia w badanych komórkach. Przy użyciu powyższych markerów po raz pierwszy zaobserwowano nierównomierną dystrybucję proteaz serynowych w pierwszorzędowych granulkach neutrofilii (azurofilach). Takie wzajemne wykluczanie się pomiędzy sobą proteaz serynowych w neutrofilach nigdy wcześniej nie zostało zaobserwowane; sugeruje to  istnienie nieznanego mechanizmu dystrybucji tych enzymów do granuli. Obserwacja może mieć duże znaczenie biologiczne; badania są nadal kontynuowane.

Wiodącym autorem całego projektu jest dr inż. Paulina Kasperkiewicz, która prowadziła badania w grupie prof. Marcina Drąga oraz w ramach stażu podoktorskiego w grupie prof. Guya S. Salvesena (Sanford Burnham Prebys Medical Discovery Institute, La Jolla, Kalifornia, USA).

wg informacji FNP

Podkategorie

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

WYDARZENIE W O/LUBELSKIM

WYDARZENIE W O/LUBELSKIM

Lubelski Oddział PTBioch od ponad 15 lat jest współorganizatorem Konkursu Biochemicznego,w którym biorą udział uczniowie ze szkół średnich. Pierwsza edycja Konkursu odbyła się w 2010 roku i była edycją lokalną, natomiast od 2017 roku Konkurs ma zasięg ogólnopolski i biorą w nim udział uczniowie z...

więcej więcej

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

Zebranie Prezydium ZG PTBioch

Zebranie Prezydium ZG PTBioch

W dniu 15 maja br. odbyło się zebranie na platformie ZOOM Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Biochemicznego (PTBioch). Jolanta Jura omówiła bieżące działania niedawno powołanej w PTBioch Sekcji Młodych Naukowców „FEBS Polish Junior Section”.  Adam Szewczyk oraz Piotr Laidler...

więcej więcej