logo PTBIOCH

logo FEBS

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

W Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie wręczono 29 czerwca 2017 r. dyplomy finalistom pierwszego konkursu Inkubator Innowacyjności+.

8 rozwiązań (7 projektów z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie oraz projekt z Centrum Innowacji Akademii Morskiej w Szczecinie Sp. z o.o.) otrzymało środki finansowe tzw. Minigranty  w wysokości do 100 000 zł.

Laureatami zostali:

  1. prof. dr hab. n. med. Miłosz Parczewski - „Opracowanie zestawu interpretacyjnego do optymalizacji leczenia HIV i HCV oraz boreliozy poprzez zastosowanie wirtualnych algorytmów i kodów QR w aplikacjach mobilnych”
  2. dr inż. Łukasz Kucharski - „Naturalny preparat antymikrobiologiczny”
  3. prof. dr hab. n. med. Jan Lubiński - „Sposób wyrównywania niedoborów arsenu u mężczyzn poprzez modyfikację diety”
  4. prof. dr hab. n. med. Mariusz Lipski - „Octenisolv – środek do płukania kanałów korzeniowych”
  5. dr hab. n. med. Jolanta Kucharska-Mazur - „SCHIFOUND – laboratoryjne, psychoedukacyjne i informatyczne wsparcie diagnostyki chorób psychicznych”
  6. prof. dr hab. Zenon Zwierzewicz - „Projekt i realizacja sprzętowa Adaptacyjnego i Odpornego Systemu Automatycznej Stabilizacji kursu statku nowej generacji (AOSAS)”
  7. dr n. med. Magdalena Mnichowska-Polanowska - „GLUCANscreen – Nowatorska metoda wczesnego wykrywania biomarkera inwazyjnych zakażeń grzybiczych we krwi”
  8. dr n. med. Jakub Lubiński - „Test diagnostyczny prognozy przeżycia pacjentów z rakiem krtani oparty o ocenę stężeń selenu i metali ciężkich we krwi i surowicy”.

O zasadach udziału w konkursie Inkubatr Innowacyjności+ pod adresem: http://www.nauka.gov.pl/komunikaty/ogloszenie-konkursu-w-ramach-programu-inkubator-innowacyjnosci.html

Inkubator Innowacyjności+ to program Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który wspiera proces zarządzania wynikami badań naukowych i prac rozwojowych,  w szczególności w zakresie komercjalizacji. Środki finansowe na realizację zadań w ramach programu przyznane zostały ze środków finansowych na naukę w ramach projektu pozakonkursowego „Wsparcie zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacja wyników prac B+R w jednostkach naukowych i przedsiębiorstwach” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 (Działanie 4.4).

Celem programu jest wsparcie procesu zarządzania wynikami badań naukowych i prac rozwojowych, w szczególności w zakresie komercjalizacji. Oczekuje się, że program przyczyni się do promocji osiągnięć naukowych, zwiększenia ich wpływu na rozwój innowacyjności oraz wzmocnienia współpracy między środowiskiem naukowym a otoczeniem gospodarczym.

Do konkursu wpłynęło 25 zgłoszeń. Rada Inwestycyjna zakwalifikowała 16 rozwiązań, z tego 8 w Szczecinie.

 

XIII. WARSZAWSKIE FORUM ŻYWIENIOWE odbędzie się w dniach 20-21 października 2017 r.

Tegoroczne spotkanie tematycznie zajmie się nowoczesnym leczeniem żywieniowym dzieci. W obradach Forum będą uczestniczyć lekarze pediatrzy, gastroenterolodzy dziecięcy, chirurdzy, anestezjolodzy, a nade wszystko dietetycy.

Organizatorzy proponują nową formułę konferencji; znaczną część programu zajmą dyskusje „okrągłego stołu” przedstawiające aktualny stan wiedzy na interesujące i najbardziej istotne tematy. Uczestnicy dyskusji podejmą także próbę zanalizowania stanu wiedzy z punktu widzenia różnych specjalistów.

Po raz pierwszy wygłoszony zostanie wykład na życzenie, który zostanie wyłoniony w drodze plebiscytu wśród członków Towarzystw naukowych; oni wybiorą temat i zaproponują wykładowcę.

W sesji doniesień ustnych przedstawione będą prace wcześniej zakwalifikowane przez recenzentów.

Pierwszy autor najlepszej pracy otrzyma w nagrodę - wsparcie finansowe wyjazdu na przyszłoroczny kongres ESPEN w Madrycie. Zwycięzca doniesienia plakatowego będzie zwolniony z wszystkich opłat najbliższego - XII.I WARSZAWSKIEGO FORUM ŻYWIENIOWEGO.

Forum odbędzie się w pięknie położonym Hotelu Narvil w Serocku k/Warszawy.

XIII. Warszawskiemu Forum Żywieniowemu patronują dwa Towarzystwa: Polskie Towarzystwo Żywienia Klinicznego Dzieci oraz Polskie Towarzystwo Gastroenterologii Hepatologii i Żywienia Dzieci.

 Szczegółowy program oraz informacje organizacyjne są dostępne na stronie: grupamedica.pl/xii-warszawskie-forum-zywieniowe-20-21-10-2017/.

Dnia 1 czerwca 2017 w Brukseli w Bibliotece Solvay, w 1. rocznicę ustanowienia sieci, odbyło się międzynarodowe Forum The Guild "Research, Innovation and the Future of Europe". The Guild of European Research-Intensive Universities jest międzynarodową siecią współpracy zrzeszającą prestiżowe uniwersytety europejskie. Uniwersytet Jagielloński jest współzałożycielem i członkiem. Uczestnikami zarówno Forum The Guild, jak i General Assembly z ramienia UJ, są: prof. Stanisław Kistryn – prorektor ds. badań i funduszy strukturalnych oraz skarbnik i jeden z założycieli the Guild, prof. Dorota Malec – prorektor ds. rozwoju, prof. Andrzej Mania – kierownik Katedry Historii Dyplomacji i Polityki Międzynarodowej oraz dr hab. Andrzej Adamski – pełnomocnik rektora ds. innowacji

Forum gromadzi przedstawicieli środowiska akademickiego (rektorów uniwersytetów) z Europy i świata oraz otoczenia politycznego (komisarzy europejskich, przedstawicieli Parlamentu Europejskiego). Spotkaniu przewodniczył Robert-Jan Smits - dyrektor Generalny ds. Badań i Innowacji, Anneleen van Bossuyt – członek Parlamentu Europejskiego i Janez Potočnik - były komisarz ds. Nauki i Badań (2004–2010) oraz Środowiska (2010–2014) . Wymiana pomysłów na kolejny program ramowy na rzecz badań i innowacji oraz dyskusja o rozwoju badań i innowacji z uwzględnieniem interesu społecznego wypełniły program spotkania. Rozważano także sposoby wzmocnienia: aktywności krajów o niższej skuteczności badawczej, współpracy badawczej i doskonałości naukowej.

2 czerwca w brukselskim biurze The Guild odbyło się Walne Zgromadzenie (General Assembly) członków sieci, podczas którego kontynuowana była dyskusja nt. nowego programu ramowego FP9 i wybrano nowych członków Zarządu.

Czasopismo „Perspektywy” po raz 18 oceniło wyższe szkoły publiczne, niepubliczne i zawodowe. Wyniki, jak co roku, publikowane są w czerwcu, zatem maturzyści zdążą podjąć decyzję o wyborze uczelni dla kontynuowania swojej nauki.

Pierwsze miejsce w rankingu zajęły ex aequo Uniwersytet Jagielloński i Warszawski, trzecie – Politechnika Warszawska (ze względu na „podwójne” pierwsze miejsce, nie uwzględniono miejsca drugiego), czwarte – wspólnie Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Politechnika Wrocławska, na szóstym znalazła się Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. UWr zajął siódme miejsce (73,7 proc.). W pierwszej dziesiątce znalazły się także (kolejno): Gdański Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnika Gdańska i Warszawski Uniwersytet Medyczny (ex aequo dziesiąte miejsce).

O miejscu w rankingu decyduje siedem kryteriów:

  • prestiż (który stanowi 14 proc. całej oceny rankingowej)
  • absolwenci na rynku pracy (18 proc.)
  • innowacyjność (9 proc.)
  • potencjał naukowy (15 proc.)
  • efektywność naukowa (20 proc.)
  • warunki kształcenia (9 proc.)
  • umiędzynarodowienie studiów (15 proc.)

„Perspektywy” ogłosiły także Ranking kierunków studiów, oceniający 61 najpopularniejszych kierunków studiów. 

Na stronie http://www.perspektywy.pl/RSW2017/ranking-uczelni-akademickich znajdują się szczegóły opracowanego przez redakcję czasopisma rankingu.

Wyniki rankingu „Perspektyw” są wskazówką nie tylko dla przyszłych studentów; stanowią bardzo ważną informację dla uczelni – w jakim kierunku powinny iść zmiany, na co należy zwrócić baczniejszą uwagę, jakie płaszczyzny wymagają szczególnej pracy, aby lokata rankingowa została poprawiona. 

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie odwiedził światowej sławy naukowiec prof. Piotr Chomczyński, doktor honoris causa PUM.

Profesorowi Piotrowi Chomczyńskiemu towarzyszyła małżonka prof. Judith A. Heiny oraz prof. Jan Barciszewski z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN i  Stefan Oziewicz, prezes Cinna-Produkty Zdrowia z małżonką.

Wizytę rozpoczęła konferencja prasowa z udziałem prof. Jerzego Samochowca, prorektora ds. nauki PUM i prof. Andrzeja Ciechanowicza, kierownika Katedry Diagnostyki Laboratoryjnej PUM.

Wkrótce potem goście odwiedzili Muzeum Narodowe w Szczecinie, aby obejrzeć obraz Franciszka Starowieyskiego “Chaos przed zagładą w obecności jaja wieczności”, który w 2016 roku Profesor Piotr Chomczyński przekazał Muzeum Narodowemu w Szczecinie. Dzieło Starowieyskiego z cyklu “Teatr Rysowania” ma 16 m długości i 3 m wysokości, powstało w 1996 r. w Chicago. Obraz będzie wkrótce eksponowany w Rektoracie Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Rybackiej 1, w Szczecinie.

W trakcie wizyty w Muzeum dr Dariusz Kacprzak, zastępca dyrektora ds. naukowych jednostki, prezentując zbiory opowiedział o historii Pomorza Zachodniego i Książąt Pomorskich.

Tego samego dnia dr Andrzej Ossowski, kierownik Zakładu Medycyny Genetycznej PUM szczegółowo opowiadał gościom o metodach i badaniach identyfikacyjnych w Polskiej Bazie Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów.

Profesor Piotr Chomczyński jest wybitnym naukowcem z niekwestionowanym dorobkiem w dziedzinie biochemii i biologii molekularnej. Istotna część jego publikacji poświęcona jest zagadnieniom dotyczącym preparatyki kwasów nukleinowych. Zajmuje się także biochemią hormonów oraz badaniami przysadki mózgowej. Prace profesora Piotra Chomczyńskiego w szczególny sposób wpłynęły na rozwój światowej nauki, a sam Uczony należy do światowych “gigantów”, plasując się wg brytyjskiego dziennika The Guardian na 17. miejscu tej szczególnej elity. Dorobek naukowy profesora obejmuje 58 publikacji i 13 rozdziałów w książkach i podręcznikach.

Prof. Piotr Chomczyński jest Członkiem Honorowym Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. Od wielu lat jest fundatorem dorocznej nagrody prestiżowej Nagrody im. Jakuba Karola Parnasa przyznawanej przez Zarząd Główny PTBioch autorom opublikowanej najlepszej pracy doświadczalnej wykonanej w polskim laboratorium.

Niedawny gość PUM, prof. Piotr Chomczyński, otrzymał godność doktora honoris causa PUM  w październiku 2013 r. podczas uroczystości inaugurujących rok akademicki 2013/2014 w Uczelni.

Drugi

Drugi od lewej: prof. Piotr Chomczyński

Podkategorie

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Wydarzenie w O/Łódzkim - Zoom Webinar -

Wydarzenie w O/Łódzkim - Zoom Webinar - "Molekularne podłoże patofizjologii nowotworów i terapii przeciwnowotworowych cz.II " - Webinar on-line odbędzie się 25 kwietnia 2024 r., o godz. 13:00.

Łódzki Oddział Polskiego Towarzystwa Biochemicznego zaprasza na kolejną sesję wykładową zatytułowaną " Molekularne podłoże patofizjologii nowotworów i terapii przeciwnowotworowych cz.II ". Webinar on-line odbędzie się 25 kwietnia 2024 r., o godz. 13:00

więcej więcej

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

NOWY PRZEWODNICZĄCY SEKCJI TKANKI ŁĄCZNEJ

NOWY PRZEWODNICZĄCY SEKCJI TKANKI ŁĄCZNEJ

Dr hab. n. med. Jacek Drobnik (profesor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, kierownik Zakładu Patofizjologii i Katedry Patologii Ogólnej i Doświadczalnej) został nowym Przewodniczącym Sekcji Tkanki Łącznej Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. Jacek Drobnik jest absolwentem Wydziału Lekarskiego...

więcej więcej