Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego prof. Shuji Nakamurze odbędzie się 10 maja o godz. 12 w Sali Senatu w Pałacu Kazimierzowskim na kampusie głównym UW przy Krakowskim Przedmieściu 26/28.

Prof. Nakamura wygłosi także wykład „Invention of high efficient blue leds and future solid state lighting” w cyklu „Zapytaj fizyka”. Odbędzie się on 11 maja o godz. 18.15 w sali 0.03 na Wydziale Fizyki przy ul. Pasteura 5.

Prof. Shuji Nakamura pochodzi z Japonii. W 2014 roku otrzymał wspólnie z dwoma profesorami – Isamu Akasakim i Hiroshi Amano – Nagrodę Nobla za „Wynalezienie efektywnej niebieskiej diody elektroluminescencyjnej, która może być źródłem jasnego i energooszczędnego światła białego”. Pracuje na University of California w Santa Barbara w Stanach Zjednoczonych. Jest autorem ponad 200 patentów amerykańskich i 300 japońskich. Jego prace były cytowane prawie 40 tys. razy.

Więcej informacji o fizyku i jego wykładzie na stronie: https://zapytajfizyka.fuw.edu.pl/wyklady/shuji-nakamura/

FEBS 2017 BANNER

baner ifpan ppa

eb 2017