Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Biochemicznego z przyjemnością ogłasza, że laureatką Nagrody im. Witolda Drabikowskiego za rok 2024 została dr Elżbieta Wątor z Uniwersytetu Jagiellońskiego.Nagroda, przyznawana we współpracy z firmą Merck Sp. z o.o., jest wyróżnieniem dla najlepszej rozprawy doktorskiej z dziedziny biochemii. Doceniona rozprawa pt.
„Molecular basis of deoxyhypusination” została przygotowana pod opieką naukową dr. hab. Przemysława Grudnika (promotor) oraz dr. hab. Sebastiana Glatta (promotor pomocniczy).
Czytaj więcej: Dr Elżbieta Wątor laureatką Nagrody im. Witolda Drabikowskiego
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 25 czerwca 2025 roku, w wieku 82 lat, zmarł prof. Michał Komoszyński, wieloletni członek Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, były przewodniczący Oddziału Toruńskiego PTBioch. Profesor współorganizował Zjazdy Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, które odbyły się w Toruniu w latach 1989 i 2001. Był także współorganizatorem Kongresu FEBS w Warszawie w 2004 roku. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 1 lipca, o godz. 13:00, mszą św. odprawioną w kościele św. Józefa w Toruniu. Po mszy św. odbędzie się pogrzeb na cmentarzu św. Jerzego, ul. Gałczyńskiego 19 w Toruniu.
Aktualny Impact Factor Acta Biochimica Polonica, pisma Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, wzrósł do 1,7! Jak wcześniej informowaliśmy od stycznia 2024 roku nastąpiła zmiana platformy wydawniczej Acta Biochimica Polonica na platformę firmy Frontiers Media SA, wydawcy recenzowanych, ogólnodostępnych czasopism naukowych. Acta Biochimica Polonica, pismo założone 66 lat temu, którego Redaktorem Naczelnym jest prof. Grzegorz Węgrzyn, jest godnym zaufania czasopismem w dziedzinie biochemii i biologii molekularnej!
W dniu 18 czerwca odbyło się zdalne posiedzenie Komisji ds. nagrody Polskiego Towarzystwa Biochemicznego i firmy Merck Sp. z o.o. za najlepszą pracę doktorską z biochemii im. Witolda Drabikowskiego za rok 2024.
Czytaj więcej: Wybrano laureata Nagrody im. Witolda Drabikowskiego
PTBioch: Szanowny Panie, Kongres BIO2025 zbliża się wielkimi krokami. Co czyni tegoroczną edycję wyjątkową?
Zbigniew Warkocki: Przede wszystkim — po raz pierwszy od wielu lat spotkamy się w Poznaniu, w mieście o silnych tradycjach biochemicznych, gdzie działa wiele aktywnych ośrodków naukowych, w tym Instytut Chemii Bioorganicznej PAN i liczne jednostki ...
W imieniu Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Biochemicznego serdecznie zapraszamy wszystkich członków Polskiego Towarzystwa Biochemicznego na Zwyczajne Walne Zgromadzenie, które odbędzie się 18 września 2025 r, podczas Kongresu BIO2025, w Auli Collegium Politicum, mieszczącej się na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na terenie kampusu Morasko, o godz. 16:00 w pierwszym terminie, a w przypadku braku quorum, o godzinie 16:15 w drugim terminie. Ze względu na fakt, że jest to zebranie sprawozdawcze-wyborcze (członkowie w głosowaniu będą wybierać nowe władze PTBioch), Zarząd Główny kieruje szczególną prośbę do wszystkich Członków Towarzystwa o liczne przybycie.
Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Biochemicznego z przyjemnością informuje, że laureatami Nagrody im. Jakuba Karola Parnasa za rok 2024 zostali:
Michał Brouze, Agnieszka Czarnocka-Cieciura, Olga Gewartowska, Monika Kusio-Kobiałka, Kamil Jachacy, Marcin Szpila, Bartosz Tarkowski, Jakub Gruchota, Paweł Krawczyk, Seweryn Mroczek, Ewa Borsuk oraz
prof. dr hab. Andrzej Dziembowski (autor korespondencyjny)
za publikację:
TENT5-mediated polyadenylation of mRNAs encoding secreted proteins is essential for gametogenesis in mice. Nature Communications, 2024, Jun 22; 15:5331
Czytaj więcej: Nagroda im. Jakuba Karola Parnasa 2024 przyznana!
Członkostwo w Polskim Towarzystwie Biochemicznym (PTBioch) to coś więcej niż przynależność do społeczności naukowej — to realne wsparcie rozwoju Twojej kariery w dziedzinie nauk biologicznych, chemicznych i biomedycznych. Dołączając do PTBioch, zyskujesz dostęp do licznych korzyści:
🌍 Dostęp do prestiżowych stypendiów i grantów FEBS
Jako członek PTBioch, automatycznie zyskujesz prawo ubiegania się o stypendia, dofinansowania konferencyjne i kursy organizowane przez FEBS – Federation of European Biochemical Societies, jedną z najważniejszych organizacji wspierających badania w Europie.
Czytaj więcej: Dlaczego warto być członkiem Polskiego Towarzystwa Biochemicznego?
Informujemy, że liczba uczestników zbliżającego się Kongresu BIO2025 przekroczyła już 300 zarejestrowanych osób. Dziękujemy wszystkim, którzy już dołączyli, a tych z Państwa, którzy jeszcze się nie zarejestrowali, gorąco do tego zachęcamy odpowiedzi na liczne zapytania dotyczące zniżkowych opłat rejestracyjnych (tzw. early bird). Organizatorzy zdecydowali o przedłużeniu terminu obowiązywania obniżonej opłaty do dnia 30 czerwca 2025 roku.
Czytaj więcej: BIO2025 – Przedłużenie rejestracji w obniżonej cenie i termin zgłaszania streszczeń
Tom 71, Nr 1 (2025) – dostępny online
Z przyjemnością informujemy, że ukazał się pierwszy numer Postępów Biochemii w roku 2025 (Tom 71, Nr 1). Zawartość numeru jak zawsze obejmuje szeroki zakres tematów z zakresu biochemii, biologii molekularnej i nauk pokrewnych, prezentowanych w formie przeglądów oraz artykułów z serii "Wydarzenia, Opinie, Komentarze".
Szanowni Państwo, Miło mi poinformować o nowej inicjatywie naszego Oddziału.Celem aktywizacji młodych badaczy naszego Oddziału zapraszamy do ubiegania się o stypendium kongresowe. Szczegółowe informacje znajdują się w załączniku. Nabór rusza 16 czerwca o godzinie 12.00, liczy się kolejność...
Dr Elżbieta Wątor laureatką Nagrody im. Witolda Drabikowskiego
Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Biochemicznego z przyjemnością ogłasza, że laureatką Nagrody im. Witolda Drabikowskiego za rok 2024 została dr Elżbieta Wątor z Uniwersytetu Jagiellońskiego.Nagroda, przyznawana we współpracy z firmą Merck Sp. z o.o., jest wyróżnieniem dla najlepszej rozprawy...