logo PTBIOCH

logo FEBS

Publikacja pt. "Mechanism of protein-primed template-independent DNA synthesis by Abi polymerases", autorstwa: Marcina Nowotnego (autor korespondencyjny) oraz współautorów: Małgorzata Figiel, Marta Gapińska, Mariusz Czarnocki-Cieciura, Weronika Zajko, Małgorzata Sroka, Krzysztof Skowronek została opublikowana w piśmie Nucleic Acids Research (vol. 50(17):10026-10040 doi: 10.1093/nar/gkac772).

Podczas V Kongresu BIO2023 w Szczecinie, w dniu 13 września br., prof. dr hab. Marcin Nowotny wygłosi Wykład Parnasowski, który rozpocznie tegoroczne spotkanie biochemików.
Marcin Nowotny w 1998 roku ukończył studia na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Stopień doktora uzyskał w 2002 roku w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Nenckiego PAN, a habilitację w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie. Tytuł profesora otrzymał w 2020 roku. W latach 2003–2008 prof. Marcin Nowotny pracował w NIH, w Bethesda w USA.
W roku 2008, po wygraniu konkursu, został szefem Laboratorium Struktury Białka w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie. Dorobek naukowy prof. Nowotnego był wielokrotnie nagradzany. Do jego najważniejszych nagród i wyróżnień należą: Nagroda Prezesa Rady Ministrów za pracę doktorską (2003), EMBO Installation Grant (2003), Early Career Scientist Award, Howard Hughes Medical Institute (2012) oraz stypendium Academia Europaea Burgen Scholar (2013). W marcu 2020 roku prof. Nowotny wraz z 18 partnerami z Europy otrzymał grant Exscalate4CoV z programu Horyzont 2020 na poszukiwanie skutecznej terapii przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Oprócz działalności naukowej, prof. Marcin Nowotny angażuje się również w organizację nauki w Polsce. W latach 2018 – 2020 pełnił funkcję członka, a następnie przewodniczącego Komitetu Polityki Naukowej przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jest także członkiem wielu międzynarodowych towarzystw naukowych, takich jak: Academia Europaea czy European Molecular Biology Organization. Jest laureatem programów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej: START oraz TEAM.
Badania prof. Marcina Nowotnego dotyczącą zależności pomiędzy strukturą a funkcją białek przetwarzających kwasy nukleinowe – DNA i RNA. Są to białka, które uczestniczą w syntezie oraz utrzymaniu stabilności kwasów nukleinowych. Za badania w tym obszarze otrzymał nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2022.

 Prof Marcin Nowotny fot Magdalena Winiewska Krasiska Archiwum FNP poziom 768x538

Prof-Marcin-Nowotny_fot-Magdalena-Winiewska-Krasiska_Archiwum-FNP_

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Zmarł prof. dr hab. Tadeusz Krajewski (UŁ)

Zmarł prof. dr hab. Tadeusz Krajewski (UŁ)

Z przykrością zawiadamiamy, że zmarł prof. dr hab. Tadeusz Krajewski, emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Łódzkiego związany z Uczelnią w latach 1954-2001, wieloletni członek Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 17 lipca 2024 r. o godzinie 12:15...

więcej więcej

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

Jakub Karol Parnas: odkrycie glikolizy

Jakub Karol Parnas: odkrycie glikolizy

W 2024 roku mija 140 lat od urodzin Jakuba Karola Parnasa, jednego z najwybitniejszych biochemików i polskich uczonych pierwszej połowy XX wieku. Niedawno opublikowano dwa artykuły poświęcone temu wybitnemu biochemikowi. Artykuł opublikowany w Postępach Biochemii (vol. 70, No 2) przedstawia...

więcej więcej