Od samego początku głównym inicjatorem tych spotkań była Sekcja Bioenergetyki Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. Konferencje MITOCHONDRION odbywały się także w Poznaniu i we Wrocławiu. Współorganizatorami tegorocznego spotkania były Instytut Nenckiego PAN, Polskie Towarzystwo Biofizyczne oraz Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. Tegoroczne spotkanie bioenergetyczne upamiętnia prof. Lecha Wojtczaka, wybitnego bioenergetyka i wieloletniego Prezesa Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. Stąd inicjały LW w nazwie tegorocznej edycji.

Spotkanie zostało zorganizowane on-line na platformie ZOOM, umożliwiając udział w nim uczestnikom z zagranicy oraz różnych ośrodków naukowych w Polsce. Program naukowy został stworzony na podstawie nadesłanych abstraktów. Wykład otwierający pt. "Mitochondrial ion channels as pharmacological targets in cancer" wygłosiła Ildiko Szabo z Uniwersytetu w Padwie (Włochy). Pozostałe wykłady wygłosili: Thomas Becker (Bonn University, Niemcy), Helmut Bischof (University of Tuebingen, Niemcy), Małgorzata Heidorn-Czarna (Uniwersytet Wrocławski) oraz Lara Testai (Pisa University, Włochy). Wykład zamykający wygłosił Harpreet Singh (The Ohio State University, Columbus, USA).

Krótkie komunikaty ustne zaprezentowały następujące osoby: Volodymyr Balatskyi (Instytut Nenckiego PAN, Warszawa), Adrianna Budzińska (Uniwersytet Adama Mickiewicza, Poznań), Adrianna Dąbrowska (SGGW, Warszawa), Joanna Jasińska (Instytut Nenckiego PAN, Warszawa), Patrycja Kaczara (Uniwersytet Jagielloński), Barbara Kalenik (Instytut Nenckiego PAN, Warszawa), Agnieszka Karaś (Uniwersytet Jagielloński), Paweł Kochany (Gdański Uniwersytet Medyczny), Katarzyna Lorencik (Uniwersytet Jagielloński), Dominika Malińska (Instytut Nenckiego PAN, Warszawa), Arkadiusz Michałowski (Instytut Nenckiego PAN, Warszawa), Amit Kumar Nagwani (Uniwersytet Adama Mickiewicza, Poznań), Anna Olszewska (Gdański Uniwersytet Medyczny), Karolina Pytlak (Instytut Nenckiego PAN, Warszawa), Michał Rurek (Uniwersytet Adama Mickiewicza, Poznań). Książka abstraktów będzie dostępna wkrótce na stronie www Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. W konferencji wzięły udział 102 osoby. Drugiego dnia konferencji odbyła się internetowa Sesja Posterowa, w której zaprezentowana 21 komunikatów. Więcej informacji: https://mito23.ptbioch.edu.pl/index.php.

Mitochondria