Wykład pt. "Tracing drug and diet influences from multi-omics cohort data" poprowadził prof. Sofia Forslund (Charité University Hospital, Berlin). Wykład odbył się się w czwartek 14.12.2023 o godzinie 11 w głównej auli IChB PAN (wejście od ulicy Wieniawskiego w Poznaniu). Po wykładzie w sali Journal Club odbyło się nieformalne spotkanie studentów, doktorantów i post-doków z prelegentką, a po nim spotkanie oddziału PTBioch i FEBS Junior Section przy PTBioch. Celem spotkania PTBioch było przypomnienie o możliwościach oferowanych dla członków przez PTBioch i FEBS, informacje o sposobach przystąpienia do towarzystwa, oraz informacje o planowanej działalności FEBS Junior Section.
Streszczenie wykładu: The human gut microbiota, as an internal microenvironment in communication with its host and with the external environment that host inhabits, impacts health and disease risks and outcomes across the lifespan in a variety of ways and may underlie individually variable responses to the same risk factors and treatments. Many medications, not only antibiotics, impact composition of the gut microbiome, and this causes challenges for studies investigating the role of that microbiome in health, disease and recovery in the human setting. We have developed statistical workflows to account for such effects as well as for charting associations between medication use and microbiome state, both in the cross-sectional and longitudinal setting, and by their application, we can more accurately assess for the role of the gut microbiota in efficacy of dietary interventions such as fasting. In this talk I outline this work within the context of some recent studies, and discuss potential implications of these findings.

Prof. Forslund is an author of >80 publications, with over 5,200 citations, and an H index of 26. Prof. Forslund has been invited by dr Łukasz Przybył (IBCh PAS)

W imieniu oddziału poznańskiego PTBioch,

Zbigniew Warkocki