logo PTBIOCH

logo FEBS

 

 

 

 

 

Profesor Tadeusz Krajewski (ur. w 1928 r., w Uniejowie), z Uniwersytetem Łódzkim związany był zawodowo od 1954 roku, kiedy to obronił pracę magisterską, do czasu przejścia na emeryturę w roku 1999. Pracując na tej uczelni, w kolejnych latach rozwijał i doskonalił warsztat badawczy oraz dydaktyczny, uzyskując w 1962 roku stopnień naukowy doktora (promotorem doktoratu był prof. Antoni Dmochowski), następnie doktora habilitowanego (1967), a w 1990 roku tytuł profesora zwyczajnego.

Zainteresowania badawcze Profesora Krajewskiego obejmowały molekularne mechanizmy krzepnięcia krwi i fibrynolizy, ze szczególnym uwzględnieniem roli grup fosforanowych i siarczanu tyrozyny w fibrynogenie. Był w Polsce jednym z pionierów badań struktury oraz funkcji białek układu hemostazy i współautorem około 170 prac naukowych. Profesor Krajewski był także promotorem 6 doktorów, między innymi prof. Czesława Cierniewskiego, prof. Barbary Wachowicz oraz prof. Alojzego Zgirskiego i 115 magistrów.

Pełnił funkcję Dziekana Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi (1972-1975), kierownika Zakładu, a następnie Katedry Biochemii Ogólnej (1971-1999), dyrektora Instytutu Biochemii i Biofizyki (1980-1985) oraz Instytutu Biochemii (1985-1991).

Za swoją działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną był wielokrotnie nagradzany, zarówno na szczeblu uczelnianym, jak i krajowym. Profesor Krajewski był między innymi laureatem nagrody Rektora UŁ (20-krotnie), nagrody Ministra (4-krotnie), a także Honorowej Odznaki Województwa Łódzkiego (1972), Srebrnego Krzyża Zasługi (1974), Honorowej Odznaki Miasta Łodzi (1975), Złotego Krzyża Zasługi (1975), Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski (1978) oraz Medalu Komisji Edukacji Narodowej (1991).

 

 

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Wydarzenie w O/Wrocławskim

Wydarzenie w O/Wrocławskim "Piknik Biochemiczny 2024"

Pierwszego dnia lata 2024 odbył się Piknik Biochemiczny organizowany przez Polskie Towarzystwo Biochemiczny przy wsparciu finansowym i organizacyjnym Uniwersytetu Wrocławskiego. Obrady odbyły się w pomieszczeniach Wydziału Nauk Biologicznych tegoż uniwersytetu, a część mniej formalna spotkania w...

więcej więcej

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

Trzecie miejsce w konkursie fotografii mikroskopowej Bio-Art Image Contest:

Trzecie miejsce w konkursie fotografii mikroskopowej Bio-Art Image Contest: "The beauty behind biological sciences"

Z okazji 60-lecia Federacji Europejskich Towarzystw Biochemicznych (FEBS) na Kongresie w Mediolanie odbył się konkurs na najbardziej interesujące zdjęcia mikroskopowe. Zdjęcia wyłonione w trybie konkursowym były eksponowane na wystawie podczas Kongresu FEBS 2024 w Mediolanie. Konkurs “The beauty...

więcej więcej