logo PTBIOCH

logo FEBS

W 2024 roku mija 140 lat od urodzin Jakuba Karola Parnasa, jednego z najwybitniejszych biochemików i polskich uczonych pierwszej połowy XX wieku.

Niedawno opublikowano dwa artykuły poświęcone temu wybitnemu biochemikowi. Artykuł opublikowany w Postępach Biochemii (vol. 70, No 2) przedstawia syntetyczny życiorys prof. Parnasa, jego wpływ na organizację życia naukowego w międzywojennej Polsce, oraz przedstawia jego uczniów i współpracowników tworzących tzw. "Szkołę Parnasa". Pokazuje też jak postać Profesora oddziałuje do dziś na polskich biochemików, a także jak wpływa na środowiska biochemiczne za granicą, szczególnie w Ukrainie, która podobnie jak Polska wiele zawdzięcza Jakubowi Karolowi Parnasowi.

Autorami artykułu są: Jolanta Barańska (autor korespondujący j.baranska@nencki.edu.pl), Andrzej Dżugaj oraz Adam Szewczyk.

Link do PDF publikacji:

https://postepybiochemii.ptbioch.edu.pl/index.php/PB/article/view/524

Kolejny artykuł, został opublikowany w kwartalniku Nauka 2/2024, i przybliża badania naukowe Jakuba Karola Parnasa, które odegrały kluczową rolę w zrozumieniu fundamentalnego procesu biochemicznego, jakim jest glikoliza. Dokonania naukowe Parnasa oraz prowadzone badania stanowią inspirującą historię sukcesu naukowego, osiągniętego w miejscu oddalonym od światowych centrów nauki. Ten sukces wynikał z talentu, determinacji i pasji naukowej, a także sprzyjającego środowiska Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie.

Autorami artykułu są Andrzej Dżugaj (autor korespondujący andrzej.dzugaj@wp.pl), Jolanta Barańska oraz Adam Szewczyk.

Link do PDF publikacji:

https://www.nauka-pan.pl/ind.../nauka/article/view/1081/1128

 

JK Parnas

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Inicjatywa O/Szczecińskiego

Inicjatywa O/Szczecińskiego

Szanowni Państwo, Miło mi poinformować o nowej inicjatywie naszego Oddziału.Celem aktywizacji młodych badaczy naszego Oddziału zapraszamy do ubiegania się o stypendium  kongresowe. Szczegółowe informacje znajdują się w załączniku. Nabór rusza 16 czerwca o godzinie 12.00, liczy się kolejność...

więcej więcej

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

Wybrano laureata Nagrody im. Witolda Drabikowskiego

Wybrano laureata Nagrody im. Witolda Drabikowskiego

W dniu 18 czerwca odbyło się zdalne posiedzenie Komisji ds. nagrody Polskiego Towarzystwa Biochemicznego i firmy Merck Sp. z o.o. za najlepszą pracę doktorską z biochemii im. Witolda Drabikowskiego za rok 2024.

więcej więcej