logo PTBIOCH

logo FEBS

5 lat temu zmarł prof. Lech Wojtczak, wieloletni Prezes Polskiego Towarzystwa Biochemicznego: wybitny biochemik, bioenergetyk i wspaniały człowiek. Przypominamy publikację z roku 2021 z Postępów Biochemii, w której autorzy napisali:

„Nagłe odejście Profesora Lecha Wojtczaka, wspaniałego biochemika i człowieka a naszego Mentora i Przyjaciela, pozostawiło pustkę i smutek, którego nie da się oswoić. Po dwóch latach wciąż żywe są wspomnienia i Jego brak tym dotkliwszy. Stąd postanowiliśmy napisać te osobiste refleksje o Nim, a każde z nas skupiło się na nieco innym elemencie postaci Lecha. Staraliśmy się wybrać te elementy, które nie były dotychczas podkreślane w licznych artykułach i wspomnieniach, jakie ukazały się bezpośrednio po Jego śmierci. Nie jest to zatem jeszcze jeden pełen tekst o twórcy polskiej bioenergetyki i jednym z największych polskich biochemików, ale subiektywny wybór uwag o człowieku, dzięki któremu wszyscy czworo jesteśmy w nauce. Układ naszych wspomnień jest chronologiczny. Zaczyna Profesor Jolanta Barańska, współpracowniczka Lecha od 1968 roku, potem Profesor Maciej Nałęcz, który zaczął swą pracę z Lechem w 1976 roku, po nim Profesor Konrad S. Famulski, który dołączył do zespołu Profesora Wojtczaka w 1978 roku, a kończy Profesor Adam Szewczyk, najmłodszy, który w Pracowni Profesora Wojtczaka pojawił się w 1984 roku, jeszcze jako magistrant.”

Dostęp do publikacji:

https://postepybiochemii.ptbioch.edu.pl/index.php/PB/article/view/426

Prezentowane zdjęcia są z roku 2016 z Konferencji 5th MITOCHONDRION (organizowanej przez Instytut Nenckiego PAN i Sekcję Bioenergetyki Polskiego Towarzystwa Biochemicznego) dedykowanej Lechowi Wojtczakowi z okazji 90 urodzin.

LW1

LW2

LW3

LW4

LW5

LW6

LW7

LW8

LW9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Wydarzenie w O/Gdańskim

Wydarzenie w O/Gdańskim

Komunikat 3, Webinarium PTBioch, Gdańsk 2025 Pod auspicjami Polskiego Towarzystwa Biochemicznego organizujemy w październiku tego roku jednodniowe webinarium jako małą pre-konferencję przed przyszłorocznym BIO 2025 w Poznaniu. Wydarzenie zatytułowane: Atrakcyjna Twarz Farmakologii  

więcej więcej

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

Nagroda im. W. Drabikowskiego za rok 2023

Nagroda im. W. Drabikowskiego za rok 2023

Dr Justyna Kocik-Król laureatką nagrody Polskiego Towarzystwa Biochemicznego i firmy Merck za najlepszą pracę doktorską z biochemii im. Witolda Drabikowskiego

więcej więcej