Przewodnicząca Komisji
Laureaci bieżącej edycji konkursu
Laureaci z lat poprzednich
Nagrody im. Bronisława Filipowicza
za popularyzację biochemii i nauk pokrewnych
Nagroda za popularyzację biochemii została ustanowiona przez Polskie Towarzystwo Biochemiczne dla uczczenia profesora Bronisława Filipowicza (1904-1988), autora szeregu książek i wielu artykułów popularyzujących osiągnięcia biochemii i pokrewnych nauk biologicznych, członka honorowego Towarzystwa i Doktora honoris causa Akademii Medycznej w Łodzi.
- Celem nagrody jest podkreślenie w środowisku naukowym znaczenia popularyzacji nauk biologicznych.
- Nagroda przyznawana jest w wyniku konkursu za osiągnięcia popularyzatorskie w dziedzinie biochemii, biologii molekularnej, biotechnologii i pokrewnych im nauk biologicznych. Nagroda może być przyznawana za wydawnictwa książkowe, cykle artykułów, filmy i programy komputerowe popularno-naukowe o tematyce związanej z ta dziedziną, których miejscem publikacji lub tworzenia jest Polska. W szczególnych przypadkach wyróżniona może być wybitna twórczość translatorska lub wybitna działalność społeczna w zakresie popularyzacji biochemii i nauk pokrewnych, jeśli jest ona poparta twórczością w tej dziedzinie.
- Prawo zgłaszania wniosków przysługuje członkom Polskiego Towarzystwa Biochemicznego.
- Nagroda jest przyznawana co cztery lata, a przedstawione do niej osiągnięcia obejmują ostatnie cztery lata przed rokiem przyznania nagrody. W przypadku cyklu publikacji co najmniej jedna część cyklu powinna ukazać się w ciągu tego okresu.
- Nagrodę przyznaje Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Biochemicznego na wniosek Komisji Oceniającej, powoływanej przez nowo ukonstytuowany Zarząd, na okres 4 letniej kadencji. Nazwisko osoby nagrodzonej zostaje podane do wiadomości członków Polskiego Towarzystwa Biochemicznego.
- Na nagrodę składają się: medal i dyplom.
- Obok nagrody głównej mogą być przyznawane wyróżnienia.
Zatwierdzone przez ZG PTBioch dnia 10.01.2000r
Ze zmianami zatwierdzonymi przez Zarząd Główny PTBioch na zebraniu dn. 21.03.2016
(42) 272 56 80
dr hab. Małgorzata Iciek
z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego
nagroda została przyznana za :
„Za działalność promującą nowe kierunki nauk o życiu
w związku z 44 Kongresem FEBS w Krakowie,
w którym pełniła funkcję Sekretarza Komitetu Organizacyjnego.”
- dr Teresa Wesołowska nagroda została przyznana za: Za sługi w upowszechnianiu edukacji biochemicznej
IV edycja konkursu, 2012
-
prof. dr hab. Sławomir Pikuła (redaktor naczelny Postepow Biochemii) - Za całokształt dzialalności jako redaktor naczelny "Postępów Biochemii"
III edycja konkursu, 2008
Trzy równorzędne nagrody otrzymali dziennikarze:
-
Jacek Michalak (telewizja),
-
Krzysztof Michalski (radio)
-
Sławomir Zagórski (prasa)
"... za popularyzację osiągnięć biochemii i biologii molekularnej"
II edycja konkursu, 2004
-
Tomasz Twardowski
"... w uznaniu wybitnych osiągnięć w dziedzinie upowszechniania nauk biologicznych zarówno w szerokich kręgach społeczeństwa jak i w gremiach doradczych, poprzez liczne publikacje podejmujące problematykę biotechnologii, czynny udział w otwartych zebraniach poświęconych popularyzacji wiedzy i posiedzeniach gromadzšcych ludzi gospodarki i polityki"
I edycja konkursu, 2001
Nagroda główna:
-
Magdalena Fikus
"... w uznaniu dorobku naukowego, organizacji "Festiwali Nauki" w Warszawie, a także prezentację osiągnięć nauk biologicznych w środkach powszechnego przekazu"
Wyróżnienie:
-
Aleksandra Kubicz
"... w uznaniu dorobku naukowego, publikację książki pt. "Tajemnice ewolucji molekularnej", PWN 1999, oraz organizację "Festiwalu Nauki" na Dolnym Śląsku"