Dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej prof. Zdzisław Pietrzyk, w towarzystwie dziekan Wydziału Polonistyki UJ prof. Renaty Przybylskiej otworzył 6 października wystawę "Piękne książki, piękne opowieści. Książka dziecięca". Wystawa prezentuje książki piękne pod względem edytorskim i literackim. Wśród eksponatów można oglądać książki wydane w XIX, XX i XXI wieku, a między nimi pozycje klasyczne doskonale znane i nieustające popularne, jak i utwory mało znane, zapomniane lub najnowsze, które łączą się w pewne tematy. Do najciekawszych należą książki dawne z Kolekcji Zbiorów Rzadkich Biblioteki Jagiellońskiej, jak również pierwodruki  - np. „Kaczka dziwaczka” z 1939 r.- oraz wydane w latach 30. ubiegłego wieku trzy książki z ilustracjami ze studia Walta Disneya, do których teksty pisali Irena Tuwim i Władysław Broniewski.

Na wystawie można zobaczyć różne wydania baśni z całego świata, przegląd edycji, przekładów i ilustracji do wybranych tytułów, np. zbiór różnych przekładów „Calineczki”, wiele ilustracji do „Alicji w krainie czarów”, książki posiadające wspólne inspiracje, utwory ukazujące krainy wyobraźni i istoty w nich żyjące, a także książki tworzące grupę nazwaną przez kurator „życie jest trudne i piękne”, a opowiadające o mrocznych sferach i trudnych zagadnieniach z życia najmłodszych.

Zgromadzone  na wystawie książki są zróżnicowane pod względem edytorskim - od klasycznych wydań offsetowych przez książki-akordeony czy tzw. pop-upy, po książki, które mogą być wykorzystywane w teatrze cieni.

Kuratorem ekspozycji jest dr Elżbieta Zarych z Katedry Edytorstwa i Nauk Pomocniczych WP UJ.

Wystawę można oglądać w sali wystawowej Biblioteki Jagiellońskiej do 28 października.

Warsztaty edukacyjne FEBS, Zagrzeb, Chorwacja 2022

Chcesz sprawdzić swoje umiejętności nauczania. Zastanawiasz się nad wprowadzeniem metod PBL w edukacji swoich uczniów. Może po prostu chcesz dowiedzieć się, jak prawidłowo badać edukację. Jeśli tak, to jesteś we właściwym miejscu! Dołącz do nas i dowiedz się, jak przeprowadzić badać własne...