Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego oferuje w serii ‘Świat nanotechnologii’ publikację p.t. Grafen. Otrzymywanie, charakterystyka, zastosowania autorstwa grupy naukowców: Andrzej Huczko, Agnieszka Dąbrowska, Magdalena Kurcz.

Z informacji Wydawnictwa wynika, iż jest to pierwsza publikacja książkowa w języku polskim o grafenie. Autorzy monografii przedstawiają w niej grafen na tle współczesnych badań nanotechnologicznych, historię jego odkrycia, metody otrzymywania (włącznie z grafenem komercyjnym), właściwości oraz aktualne i perspektywiczne zastosowania. W książce jeden z rozdziałów prezentuje wyniki coraz intensywniejszym badań innych materiałów dwuwymiarowych o morfologii warstwowej. Książka zawiera przegląd aktualnie zarejestrowanych patentów, których liczba w ostatnich latach bardzo się zwiększa.

Grafen odkryto przed dwunastu laty; jest to forma węgla, występująca w postaci dwuwymiarowych warstw zbudowanych z atomów tego pierwiastka i odznaczająca się niezwykłymi właściwościami fizykochemicznymi. Grafen uznano za materiał o nieograniczonej, patrząc perspektywicznie, możliwości zastosowań z uwagi na jego wyjątkowe właściwości elektronowe, optyczne i mechaniczne. Odkrywcy grafenu zostali uhonorowani Nagrodą Nobla w 2010 roku.

Książka jest adresowana do szerokiej rzeszy odbiorców, tj.: studentów i pracowników naukowych ścisłych kierunków uniwersyteckich i politechnicznych, pracowników wszelkich naukowych instytutów naukowo-badawczych, co więcej producentów w dziedzinie elektroniki, optyki, inżynierii materiałowej, chemii i technologii chemicznej, a także osób zainteresowanych nowymi trendami w technice i inżynierii materiałowej. Bogata bibliografia - niemal 2000 pozycji - ułatwi osobom szczególnie zainteresowanym dotarcie do bardziej specjalistycznej wiedzy na temat grafenu. http://www.wuw.pl/

Wydarzenie w O/Łódzkim - Zoom Webinar - "Molekularne podłoże patofizjologii nowotworów i terapii przeciwnowotworowych cz.I "

Łódzki Oddział Polskiego Towarzystwa Biochemicznego zaprasza na kolejną sesję wykładową zatytułowaną "Molekularne podłoże patofizjologii nowotworów i terapii przeciwnowotworowych cz.I ". Webinar on-line odbędzie się 11 kwietnia 2024 r., o godz. 12:00