logo PTBIOCH

logo FEBS

W 2016 roku Uniwersytet Warszawski obchodzi okrągłe 200. urodziny. Za kilka dni społeczność akademicka Warszawy, i nie tylko, świętować będzie oczekiwane urodziny Uniwersytetui.

Uczelnia powstała na mocy edyktu Aleksandra I podpisanego 19 listopada 1816 r. Powołano wówczas pięć wydziałów: Prawa i Administracji, Lekarski, Filozoficzny, Teologiczny, Nauk i Sztuk Pięknych. Kilka lat później studiowało tu około 800 studentów, a wykładało 40-50 profesorów. Obecnie na UW funkcjonuje 21 wydziałów, studiuje 44,6 tys. młodych ludzi, rozwija się naukowo 3,2 tys. doktorantów a pracuje 3,3 tys. nauczycieli akademickich, w tym 820 profesorów.

Kilka warszawskich uczelni miało swoje początki na UW. W 1950 roku wydziały Lekarski i Farmaceutyczny stworzyły Akademię Medyczną (dziś Warszawski Uniwersytet Medyczny). Akademia Teologii Katolickiej (dziś Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) i Chrześcijańska Akademia Teologiczna powstały z wydziałów teologicznych. Na UW wykładano również weterynarię (dziś Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego). Był też Zakład Fizjologii Człowieka, który później wszedł w skład Akademii Wychowania Fizycznego, a rysunek i malarstwo można teraz studiować na Akademii Sztuk Pięknych.

W XIX wieku dzieje uczelni były odbiciem historii Polski i jej mieszkańców. Gdy wybuchały powstania przeciw okupantowi, studenci brali w nich udział. Gdy kończyły się niepowodzeniem, uczelnię zamykano (w 1831 i w 1869 r). Na skutek rusyfikacji od 1869 r. aż do 1915 r. na UW językiem wykładowym był rosyjski, a rektorami Rosjanie. Język polski wrócił na uczelnię w czasie I wojny światowej. W roku 1918 Polska odzyskała niepodległość, a Uniwersytet całkowitą swobodę nauczania. Wówczas warszawska uczelnia stała się największą w kraju. Uniwersytet Warszawski zamknięto po wybuchu II wojny światowej. W roku 1945 Uniwersytet Warszawski, mimo zniszczeń wojennych, strat ludzkich i materialnych został reaktywowany.

W dniu 19 listopada zatrzyma się licznik uruchomiony przed tysiącem dni na fasadzie dawnej Biblioteki, a odmierzający dni pozostałe do okrągłych urodzin UW. Uczelnia rozpocznie trzecie stulecie działalności. W tym dniu o godz. 16.30 przed budynkiem dawnej Biblioteki odbędzie się wyjątkowa uroczystość. Kampus główny przybierze odświętną formę, będzie wielki uniwersytecki tort, świeczki, urodzinowy mapping i fajerwerki. Na te przyjemności zaprasza wszystkich chętnych Rektor Uczelni – prof. Marcin Pałys.

Świętowanie zakończy się podczas galowego koncertu w Filharmonii Narodowej, który rozpocznie się wkrótce po spotkaniu przed Biblioteką, o godz. 19:00. Podczas koncertu po raz pierwszy zostanie wykonany utwór Through the Looking-Glass, specjalnie na 200. urodziny UW skomponowany przez p. Pawła Szymańskiego. Orkiestrę Filharmonii poprowadzi maestro Jacek Kaspszyk. Goście usłyszą też Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina w wykonaniu Julianny Awdiejewej, laureatki I nagrody XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina z 2010 roku.

Od roku trwają na Uniwersytecie wydarzenia związane z obchodami jubileuszu. Odbyły się już Światowy Zjazd Absolwentów, naukowe spotkania pod hasłem Odkryj UW!, regaty wioślarskie, Uniwersytecki Wehikuł Czasu, koncerty „Chopin był z UW” oraz jubileuszowe publikacje z serią "Monumenta Universitatis Varsoviensis”.

Pracownicy UW, którzy przyczynili się lub nadal przyczyniają do rozwoju swoich jednostek, a tym samym całej uczelni, zostaną uhonorowani złotymi i srebrnymi Medalami 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego. Uroczystości wręczenia Medali odbęda się 19, 23 i 30 listopada br. W sumie do rąk zasłużonych pracowników trafi 525 Medali 200-lecia.

Autorką projektu odznaczenia jest artysta - plastyk p. Magdalena Dobrucka, absolwentkawarszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, członkini International Art Medal Federation.

Więcej w zakładce:   http://www.uw.edu.pl/dwa-stulecia-historii/

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Wydarzenie w O/Łódzkim - Zoom Webinar -

Wydarzenie w O/Łódzkim - Zoom Webinar - "Molekularne podłoże patofizjologii nowotworów i terapii przeciwnowotworowych cz.II " - Webinar on-line odbędzie się 25 kwietnia 2024 r., o godz. 13:00.

Łódzki Oddział Polskiego Towarzystwa Biochemicznego zaprasza na kolejną sesję wykładową zatytułowaną " Molekularne podłoże patofizjologii nowotworów i terapii przeciwnowotworowych cz.II ". Webinar on-line odbędzie się 25 kwietnia 2024 r., o godz. 13:00

więcej więcej

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

NOWY PRZEWODNICZĄCY SEKCJI TKANKI ŁĄCZNEJ

NOWY PRZEWODNICZĄCY SEKCJI TKANKI ŁĄCZNEJ

Dr hab. n. med. Jacek Drobnik (profesor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, kierownik Zakładu Patofizjologii i Katedry Patologii Ogólnej i Doświadczalnej) został nowym Przewodniczącym Sekcji Tkanki Łącznej Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. Jacek Drobnik jest absolwentem Wydziału Lekarskiego...

więcej więcej