logo PTBIOCH

logo FEBS

Pan Profesor Zygmunt Machoy na styczniowym posiedzeniu Senatu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie otrzymał podziękowania za 66 - letnią pracę naukową i dydaktyczną na rzecz Pomorskiej Akademii Medycznej i (po zmianie nazwy Uczelni) Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Zawodową i naukową sylwetkę Profesora przedstawił prof. dr hab. Bogusław Machaliński, rektor PUM (wychowanek Profesora) gratulując nestorowi Uczelni wspaniałych sukcesów i wychowania grona znakomitych następców, lekarzy i naukowców. Istotnie, prof. Machoy jest wychowawcą przynajmniej dziesięciorga profesorów i doktorów habilitowanych.

Prof. dr hab. n. chem. Zygmunt Machoy, doktor honoris causa PAM, pracuje w uczelni od 1951 roku. Jest absolwentem Wydziału Chemii na Uniwersytecie Poznańskim. W latach 1981-84 był prodziekanem a w latach 1984-1987 dziekanem Wydziału Lekarskiego. Przez wiele kierował Zakładem Chemii Fizjologicznej przekształconym później w Katedrę Biochemii i Chemii oraz Studium Doktoranckim PAM. Zapisał się jako twórca historii kształcenia kadr medycznych w Szczecinie; pierwszy wprowadził egzamin testowy.

Prof. Zygmunt Machoy stworzył "Polską Szkołę Fluorową" poprzez rozbudowanie warsztatu analitycznego, umożliwiającego badanie fluoru w różnych aspektach w organizmach żywych, i  w odniesieniu do środowiska, wreszcie przez  budowę potężnego zespołu naukowego współpracującego z różnymi ośrodkami naukowymi w kraju i poza nim.  

Profesor Zygmunt Machoy należał w 1961 r. do grona członków - założycieli Oddziału PTBioch w Szczecinie,  kilkakroć, od 1968 rok  przewodniczył Oddziałowi, czterokrotnie organizował  lub współorganizował  Zjazdy krajowe Towarzystwa, oraz 10 Sympozjów "Metabolizm Fluoru".  Pracował także w Zarządzie Głównym PTBioch. Od roku 1995 jest Honorowym Członkiem Polskiego Towarzystwa Biochemicznego.

Serdeczne gratulacje, Panie Profesorze!

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Inicjatywa O/Szczecińskiego

Inicjatywa O/Szczecińskiego

Szanowni Państwo, Miło mi poinformować o nowej inicjatywie naszego Oddziału.Celem aktywizacji młodych badaczy naszego Oddziału zapraszamy do ubiegania się o stypendium  kongresowe. Szczegółowe informacje znajdują się w załączniku. Nabór rusza 16 czerwca o godzinie 12.00, liczy się kolejność...

więcej więcej

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

Dr Elżbieta Wątor laureatką Nagrody im. Witolda Drabikowskiego

Dr Elżbieta Wątor laureatką Nagrody im. Witolda Drabikowskiego

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Biochemicznego z przyjemnością ogłasza, że laureatką Nagrody im. Witolda Drabikowskiego za rok 2024 została dr Elżbieta Wątor z Uniwersytetu Jagiellońskiego.Nagroda, przyznawana we współpracy z firmą Merck Sp. z o.o., jest wyróżnieniem dla najlepszej rozprawy...

więcej więcej