Oglądaj na YouTube

Lecture in English

Jonathan Heddle completed gained his PhD in biochemistry from the University of Leicester, UK. He then moved a JSPS Special Postdoctoral Fellow to Yokohama City University where he carried out research in structural biology laboratory. This was followed by two PI positions at Tokyo Institute of Technology and RIKEN. He moved back to Europe and his current position at the Malopolska Centre of Biotechnology in 2015. He leads the of Bionanoscience and Biochemistry Laboratory which is interested in understanding and building artificial and natural bionano machines. This encompasses a wide range of projects and materials including proteins and nucleic acid structures such as DNA nanostructures and artificial protein cages. He hopes to continue to advance both basic developments and applications of these structures in the future.

Wydarzenie w O/Łódzkim - Zoom Webinar

Wydarzenie w O/Łódzkim - Zoom Webinar "Nowe narzędzia badawcze w diagnostyce i leczeniu chorób"

Łódzki Oddział Polskiego Towarzystwa Biochemicznego zaprasza na kolejną sesję wykładową zatytułowaną " Nowe narzędzia badawcze w diagnostyce i terapii chorób ". Webinar on-line odbędzie się 14 marca 2024 r., o godz. 12:00.