logo PTBIOCH

logo FEBS
Oglądaj na YouTube
 

dr hab. Marta Olejniczak, prof. ICHB PAN:

biolog molekularny, związana z Instytutem Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu, gdzie kieruje Zakładem Inżynierii Genomowej. Habilitację uzyskała w roku 2016 na Wydziale Biologii UAM w Poznaniu. Odbyła kilka staży naukowych, w tym w CRISPR-Lab, Protein Technologies Facility, Wiedeń; Department of Cancer Immunotherapeutics and Tumor Immunology, Beckman Research Institute, City of Hope, USA oraz Stanford University, Palo Alto, USA.

Od wielu lat zajmuje się opracowywaniem terapii genetycznych dla chorób neurodegeneracyjnych człowieka, takich jak choroba Huntingtona czy ataksje rdzeniowo-móżdżkowe. W badaniach wykorzystuje technologię RNAi oraz edycję genomów metodą CRISPR-Cas9.

Autorka 30 publikacji m.in. Nucleic Acids Res., Mol Ther Nucleic Acids, Human Mol Genet.

Współtwórca 2 skomercjalizowanych patentów amerykańskich, dot. wykorzystania technologii RNAi w terapii chorób poliglutaminowych.

Uzyskała nagrodę Polskiego Towarzystwa Genetycznego za osiągnięcia badawcze w latach 2004-2006. Laureatka programu MNiSW "Top 500 Innovators” oraz członek Komitetu Naukowego Biologii Molekularnej Komórki PAN. Obecnie kieruje 3 grantami NCN.

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

WYDARZENIE W O/LUBELSKIM

WYDARZENIE W O/LUBELSKIM

Lubelski Oddział PTBioch od ponad 15 lat jest współorganizatorem Konkursu Biochemicznego,w którym biorą udział uczniowie ze szkół średnich. Pierwsza edycja Konkursu odbyła się w 2010 roku i była edycją lokalną, natomiast od 2017 roku Konkurs ma zasięg ogólnopolski i biorą w nim udział uczniowie z...

więcej więcej

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

WSPOMNIENIE: ANNA WOJTCZAK

WSPOMNIENIE: ANNA WOJTCZAK

W maju br. mija 12 rocznica pożegnania prof. Anny Wojtczak. Profesor Anna Wojtczak była związana z Instytutem Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego od czasu studiów na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Łódzkiego. W 1954 r., gdy Instytut przeniósł się do Warszawy, powróciła razem z...

więcej więcej