Oglądaj na YouTube

dr hab. Marta Olejniczak, prof. ICHB PAN:

biolog molekularny, związana z Instytutem Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu, gdzie kieruje Zakładem Inżynierii Genomowej. Habilitację uzyskała w roku 2016 na Wydziale Biologii UAM w Poznaniu. Odbyła kilka staży naukowych, w tym w CRISPR-Lab, Protein Technologies Facility, Wiedeń; Department of Cancer Immunotherapeutics and Tumor Immunology, Beckman Research Institute, City of Hope, USA oraz Stanford University, Palo Alto, USA.

Od wielu lat zajmuje się opracowywaniem terapii genetycznych dla chorób neurodegeneracyjnych człowieka, takich jak choroba Huntingtona czy ataksje rdzeniowo-móżdżkowe. W badaniach wykorzystuje technologię RNAi oraz edycję genomów metodą CRISPR-Cas9.

Autorka 30 publikacji m.in. Nucleic Acids Res., Mol Ther Nucleic Acids, Human Mol Genet.

Współtwórca 2 skomercjalizowanych patentów amerykańskich, dot. wykorzystania technologii RNAi w terapii chorób poliglutaminowych.

Uzyskała nagrodę Polskiego Towarzystwa Genetycznego za osiągnięcia badawcze w latach 2004-2006. Laureatka programu MNiSW "Top 500 Innovators” oraz członek Komitetu Naukowego Biologii Molekularnej Komórki PAN. Obecnie kieruje 3 grantami NCN.

Art & Science

Art & Science "Sztuka powstania życia".

W dniach od 29 kwietnia do 23 maja 2021 roku odbywa się w galerii Biura Wystaw Artystycznych w Rzeszowie pierwsza wystawa czwartego projektu Art & Science "Sztuka powstania życia".