Oglądaj na YouTube

Prof. Marek Tchórzewski ukończył w 1990 roku mikrobiologię na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Doktorat z biochemii i biologii molekularnej obronił na Uniwersytecie w Kyoto, Japonia. W roku 2005 uzyskał stopień doktora habilitowanego a w 2014 roku tytuł profesora nauk biologicznych. Odbył staże podoktorskie na Uniwersytecie Południowej Danii i Uniwersytecie w Lund w Szwecji. Badania naukowe prowadzone przez szereg lat stanowią działania zarówno w zakresie badań podstawowych, oraz prac badawczo-rozwojowych. Działalność naukowa dotyczy dwóch nurtów badawczych: pierwszy to szeroko pojęta regulacja ekspresji informacji genetycznej na poziomie translacji w komórkach eukariotycznych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na rolę rybosomu jako centralnego elementu maszynerii translacyjnej. Drugi, nurt to tzw. inżynieria białka wpisującą się w zakres szeroko pojętej biotechnologii medycznej związanej z opracowaniem innowacyjnych bio-preparatów jako leków w medycynie.

Nowe Oblicza biochemii - podsumowanie

Przez czały trudny ubiegły rok przygotowywaliśmy dla Państwa wykłady w Cyklu "Nowe Oblicza Biochemii 2020/2021". Z nadejściem końca roku akademickeiego kończymy tegoroczny cykl. Wkrótce jednak przygotujemy dla Państwa letnią niespodziankę. Wszystkie wykłady są dostepne na naszym kanale YouTube.